Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu Karadeniz’de Makine, İmalat Ve Aksamları Sektörünün Yol Haritası Çiziliyor

Giriş Tarihi: 9.7.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği, “Doğu Karadeniz Bölgesi Makine İmalat Sektöründe Faaliyet Gösteren Firmaların İhracat Kapasitesinin Arttırılması” konulu bir proje hazırladı.
Ekonomi Bakanlığı’nın yüzde 75 desteği ile hazırlanan ve 36 ay sürecek projede tüm faaliyetler Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından organize edilecek. Söz konusu proje ile bölgedeki makine imalat ve aksamları sektörünün potansiyelinin arttırılması hedefleniyor.
Proje kapsamında ilk olarak sektörün ve proje katılımcısı firmaların röntgenini çekecek ihtiyaç analizinin yapıldığını söyleyen DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, analiz sonucuna göre bölgede makine imalat ve aksamları sektörünün gelişimini desteleyecek eğitimler düzenlenmesine karar verildiğini söyledi.
Projenin ilk fazı olarak nitelendirilen söz konusu teorik kısım tamamlandıktan sonra da sektörü geleceğe taşıyacak olan yurtdışı pazar araştırmalarının başlayacağını ifade eden Gürdoğan, “Hedefimiz 3 yıllık süre içerisinde 10 farklı ülkeye dünyaca önem arz eden fuarlarla eşzamanlı olarak sektörel ticaret heyetleri düzenlemek. Aynı şekilde 10 farklı seferde belki de yüzlerce ülkeden küresel ölçekte ithalat yapan firmaları bölgemize getirip proje firmalarımızla aynı masaya oturtmayı amaçlıyoruz. Ve tüm bu süreçleri profesyonel danışmanlık hizmetleri kapsamında yürütmeyi hedefliyoruz” dedi.
“MAKİNE SEKTÖRÜ DAHA DA ÜST SEVİYELERE TAŞINACAK”
Bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayacak olan ve Doğu Karadeniz ihracatının geliştirilmesi için büyük önem taşıyan proje sayesinde yaklaşık 30-35 milyon dolar ihracat hacmine sahip bölge makine sektörünün ihracatının bu 3 yıl sonunda daha da üst seviyelere çıkacağını kaydeden Gürdoğan, “Söz konusu toplantıda Birliğimiz tarafından projenin bundan sonraki aşamalarında gerçekleştirilecek faaliyetler ve eylem planı hakkında katılımcılara bilgi verilerek, firmaların beklenti, görüş ve önerileri tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.
Yoğun rekabetin yaşandığı dünyadaki hızlı gelişim ve değişime ayak uydurarak rekabette bir adım önde olmak için tek yol olan kümelenme anlayışı konusunda farkındalık oluşturulması olduğunu belirten Gürdoğan, “Nihayetinde sektörün küme çatısı altında sürdürülebilir ihracat artışına kavuşturulması projemizde hedef olarak belirlenmiştir” şeklinde konuştu.
DIŞ TİCARET EĞİTİMLERİNİN AMAÇLARI
Gürdoğan, bu bağlamda, gerçekleştirilecek olan dış ticaret eğitimlerinin amaçlarına ilişkin de şunları söyledi:
“Eğitim yoluyla firmaların ihracatta karşılaştıkları eksikliklerini tamamlamak, geçmiş eğitim deneyimleri ile firmaların toplu görüşlerini değerlendirmek, ihracatta tecrübeli kişilerin görüşlerini almak, ihracatta riskleri ve fırsatları daha iyi anlamak; farkındalık yaratmak, firmaların ihracat maliyetlerini azaltmak, firmalara farklı vizyonlar sunmak; yeni bakış açıları sağlamak, stratejiler oluşturmak, firmaların ihracatlarını arttırmak; firmaları yeni pazarlara açmak, eğitimlere katılımın ardından yurt dışı fuarlara/ yurt dışı pazarlama faaliyetlerine katılabilecek olan proje firmaları, Ekonomi Bakanlığı UR-GE Projesi kapsamında yüzde 75 oranında desteklenme olanağına sahip olacaklardır.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu Karadeniz’de Makine, İmalat Ve Aksamları Sektörünün Yol Haritası Çiziliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN