Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dersim Kent Müzesinin İnşaatı Yakında Başlayacak

Giriş Tarihi: 12.3.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Dersim Kent Müzesinin İnşaatı Yakında Başlayacak
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ziyaretinde söz verdiği kışla binasının müzeye dönüştürülme çalışmalarına yakın zamanda başlanacağı bildirildi.
Tunceli’de 1937 yılında yapılan kışla binasının restore edilerek Dersim Kent Müzesi’ne dönüştürülmesi talebine Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da olumlu bakmasının ardından müze için ödenek çıkarılarak ihalesi gerçekleştirildi. Yaklaşık 40 ailenin barındığı kışla binasında ailelerin büyük bölümü valiliğin de desteğiyle başka yerlere yerleştirildi.
Binada kalan son birkaç aile de taşınma hazırlıklarına başladı.
Kışla binasının kent müzesine dönüştürülmesi çalışmaları hakkında bilgi veren Tunceli Valisi Osman Kaymak, "Başbakanımız ilimize geldiğinde Dersim Kent Müzesi’yle ilgili bir talebimiz olmuştu. Kışla binasının kent müzesi yapılmasını istemiştik. Müzeyle ilgili Kültür Bakanlığımız ihaleyi yaptı, müteahhide yer teslimi yaptık. Yakın zamanda inşaat çalışmaları başlayacak" dedi.
Müzenin fonksiyonları hakkında da bilgi veren Vali Kaymak, "Özellikle Alevilik kültürü ve bölgeye yönelik özellikleri barındıran bir müze olması için aralarında Tuncelililerin de olduğu bir bilim kurulu oluşturduk. Bu kurul Kültür Bakanlığı koordinesinde çalışmalarına devam ediyor. Etnografik, arkeolojik, Alevilik kültürünü içerisinde barındıran bir müze olması konusunda yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Tunceli’ye ait çok sayıda eser Elazığ Müzesi’nde bulunuyor. Onları da oradan alacağız. İlimize çok güzel bir kazanım olacak. Hem atıl duran binayı restore edeceğiz hem de müzesi olmayan çok az sayıda ilden olan ilimize müze kazandırmış olacağız. Bunun gerçekleşmesinde emeği geçen Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Kışla binasında barınan ve taşınmaya hazırlanan Emine Yücesoy isimli vatandaş, kendilerine yardımcı olunmasını isteyerek, emekli maaşıyla hem kira ödeyip hem de geçinmenin zor olacağını söyledi.
Kışla binasının yaklaşık 20 milyon liraya mal olması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dersim Kent Müzesinin İnşaatı Yakında Başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN