Türkiye'nin en iyi haber sitesi

li Arıcılar İlde Pazar Bulamamaktan Şikayetçi

Giriş Tarihi: 8.7.2015 12:10 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
Tuncelili Arıcılar İlde Pazar Bulamamaktan Şikayetçi
’de arıcılık yapan vatandaşlar, İran başta olmak üzere yabancı ballar nedeniyle kentte pazar bulamamaktan şikayetçi.
Tunceli merkeze bağlı Çıralı Köyü’nde arıcılık yapan Veli Talay, 32 yıldır bu işi yaptığını söyledi. Talay, "Tunceli’nin bitki örtüsü o kadar zengin ki tamamen doğal bir bal üretiyoruz. Ancak ne yazık ki tamamen doğal olarak ürettiğimiz balı, İran balı ve piyasaya giren yabancı ballar yüzünden Tunceli Pazarı’nda satamıyoruz. Hal böyle olunca balımızı eş dost vasıtasıyla ancak il dışına satabiliyoruz" dedi.
Yabancı balların Tunceli balı diye satıldığını ifade eden Talay, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün, Çevre Sağlığı’nın ve Arıcılar Birliği’nin bu duruma müdahale etmesini istiyoruz. Çünkü insanlara bal diye şeker yediriyorlar" diye konuştu.
9 yıldır kentte arıcılık yaptığını belirten Tahsin Atar ise, "Tunceli balı o kadar doğal ve lezzetli ki tamamen doğal. Bir tek mumu satın alıyoruz. Amacımız imkan sağlanırsa kendi mumumuzu da üreterek tamamen organik bal üretmek" şeklinde konuştu.
Atar da ürettikleri doğal bala Tunceli’de pazar bulunmamasından şikayet etti.
Kendi ihtiyacını karşılamak için arıcılık yaptığını dile getiren Zeynel Altun da, "İhtiyacımız olan bal için arıcılık yapıyorum. Başka işle uğraştığım için hafta sonumu arılarla ilgilenerek geçiriyorum. Amacım kendi ihtiyacımızı karşılayacak doğal bal almak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuncelili Arıcılar İlde Pazar Bulamamaktan Şikayetçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN