'ta görüntü kirliliğine geçit yok

Turizm şehri Antalya 'ta, sezon süresince yol kenarlarında ve işletmelerde görüntü kirliliği oluşturan nesneler kaldırılacak.

Giriş Tarihi: 25.4.2013 16:40
'a Serik, Alanya, Akseki ve Taşağıl'dan Beşkonak Köprülü Kanyon'a gidişte yol kenarında, turistlerin göz estetiğini bozacak görüntü bozukluklarına geçit verilmeyeceği belirtildi.

Manavgat Kaymakamlığı, ilgili belediyelerin sorumluluk alanları içinde yol kenarlarında ve işletmelerde, Türk turizminin imajına zarar verecek negatif unsurların ortadan kaldırılması için yazı yazdığı belirtildi.

Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, turizm şehrinde başta Serik, Alanya, Akseki ve Taşağıl'dan Beşkonak Köprülü Kanyon'a ve Oymapınar beldesine gitmede görüntü kirliliğinin oluşmasına izin verilmeyeceğini söyledi. Bir şehre varışta ilk görüntünün önemli olduğunu belirten Bulgurlu, sezon süresince yol kenarlarında ve iş yerlerinde turistleri rahatsız edecek muhtemel görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi için sorumluluk alanları içinde olan belediyelere yazı yazdıklarını kaydetti.

Bulgurlu, "Bir şehre girişte estetik görüntü çok önemli. Antalya'ya gelen 11 milyon turistin 4 milyonu Manavgatımızda konaklıyor. Her yıl 1 milyon turist Beşkonak Köprülü Kanyon'da rafting yapıyor. 5 milyonun üzerinde turist Apollon Tapınağı'nı ziyaret ediyor. Onun için şehre giriş ve çıkışlarda yabancı konukları rahatsız edecek ve göz estetiğini bozacak görüntüler olmaması gerekir. Bu hepimizin görevi. Manavgat'ın birinci geçim kapısı turizm, çevremizi, işlerimizi, yollarımızı ve toplu kullanım alanlarımızı korumak hepimizin görevi." diye konuştu.

"TURİZM TANITIMLARINDA TEKNOLOJİ VE BİLGİ VERİ TABANINI KULLANMALIYIZ"
Teknoloji ve bilgi veri tabanına göre, turizm tanıtımlarının dünyada yaygın olduğunu belirten Kaymakam Emir Osman Bulgurlu, 5 dilde hazırladıkları Manavgat Google ile turizm şehrinin verini tabanını oluşturduklarını söyledi.

Günümüzde dünyada tatile çıkacak tatil tutkunlarının yüzde 50'sinin otel rezervasyonlarını bilgi veri tabanına göre şekillendirdiğini belirten Bulgurlu, Manavgat'a tatile gelmek isteyen bir Alman, İngiliz, Fransız, Norveç, İsveç, Danimarka, Belçika, Hollanda, Avusturya, İsviçre ve Rus turistin internet üzerinde geniş çaplı araştırma yaptıktan sonra rezervasyon yaptırdığını kaydetti.İnternette, turistin tatil yapacağı yerle ilgili bilgi veri tabanı olmazsa, veri tabanı olan başka destinasyon alanlarını tercih edeceğine dikkat çeken Bulgurlu, tanıtım ve bilgilendirmeye yönelik bilgi veri tabanı oluşturulmadığı sürece, turizmde istenilen seviyeye ulaşılamayacağını söyledi. Bulgurlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Bölgemiz, 180 bin yatak kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük yatak kapasitesine sahip.

Bölgemizi dünya turizminde marka ve bölge tanıtımı için teknoloji ve bilgiyi kullanma veri tabanı oluşturduk. Eski yöntemlerle bölgemizi dünyaya taşıyamayız. Bilgiyi kullanmak çok önemli. Günümüzde dünyanın çoğu ülkesinde tatil tutkunlarının yüzde 50'si rezervasyonlarını internet üzerinden yapıyor. "BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manavgat'ta görüntü kirliliğine geçit yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN