Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En güzel bayram özçekimi

Giriş Tarihi: 1.10.2014

Bayram şekerine benzeyen farklı aksesuarlarıyla dev ekranlı ve yetenekli akıllı telefonlar vitrinlerde yerini aldı. Ancak şu aralar hepimiz telefonları kamerası için kullanıyoruz!

İster tatil yapın ister bayramlaşın... Bu devirde akıllı telefonsuz bir bayram geçirmek artık olanaksız. Akıllı telefonlar en başta basit kompakt kameraları öldürdü. Artık amatör fotoğrafçılar akıllı telefon varken yanlarına küçük bir de kamera almaya yanaşmıyor. Selfie (özçekim) için fırsat kollayan bir nesil yetiştirdik. Artık her yaştan insan özçekim fotoğraflar için çaba harcıyor. Akıllı telefonda kameralar artık neredeyse profesyonel işler yapıyor. Gazetecilerin haberleri sosyal medyada akıllı telefon üzerinden paylaşılıyor. Hele Instagram uygulaması kullanıcıların kamera konusunda daha kaliteli ürünlere yönelmesine neden oluyor.

YENİ TELEFON YENİ KAMERA
Akıllı telefon tercihinde kamera çok etkili olmaya başlayınca üreticiler kamera konusunda küçük tavizler vermeye başladı. Apple iPhone 6'da kamera hızı ve kalitesi daha yüksek seviyelere ulaşırken, çözünürlüğüyle tüketiciye yük olmuyor, bunun yerine yeteneklerini artırıyor. Düşük ışık ve hız açısından çok başarılı. Geniş açı özelliği rakiplerini kıskandırıyor. Ancak bunun için küçük bir çıkıntıyı görmezden gelirseniz iyi olur. Benzer şekilde daha yüksek çözünürlüklü kamera kullanmak için tasarımda minik bir çıkıntıya izin veren Casper, ViaV8 modeliyle rakiplerinin karşısına çıkıyor.

MERCEK YOK İŞLEMCİ VAR
Akıllı telefonların fiziksel olarak bir objektifin yerini tutacak merceği yok. Bunun yerine işlemci, sensör ve yazılımla sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor. Ancak her sensör belli büyüklüğün altına düşemiyor. Bu da telefonların hacminde minik çıkıntılar olmasına sebep oluyor. Nokia Lumia 1020 modeli harika resimleri çekmek için fedakarlıkta bulunmak gerektiğinin en iyi örneği.

ÖZÇEKİM MERAKLILARI İÇİN ÖN KAMERA
Akıllı telefonlarda ön kamera genelde durumu kurtarıyor. Ancak bizim isteğimiz genelde daha fazlası. Özçekim modası başlayalı neredeyse dokuz ay oldu. Ancak mevcut telefonlardan ön kamera performansı olanlar parmakla gösterilecek kadar az. Oysa özçekim fotoğraflarda insanları bir arada tutmak çok zor. Buna rağmen kameraların çok azında otomatik netleme özelliği var. Bu konuda General Mobile Discovery Elite'in ön tarafında otomatik netleme yapan 8 megapiksel çözünürlüğe sahip bir kamera bulunuyor. HTC One M8 özellikle özçekim videoların tadına varmak için tasarlanmış. Fotoğraf menüsünde de işin hakkı veriliyor. Bir de ikili çekim adı verilen bir başka uygulama daha var ki, o da çektiğiniz fotoğraf karesine sizden de bir küçük resim iliştiriyor. Konser, manzara karşısında sizin yüzünüz de kareye giriyor.

TELEFONLARIN FOTOĞRAF YARIŞI
Sony Xperia Z3 ve Nokia Lumia 930 serileri arka kamera yetenekleri ile rakipleri arasından sıyrılıyor. Xperia Z3 mevcut yeteneklerini su altında ve zorlu koşullarda devam ettirerek öne çıkıyor. Özçekim konusunu kafaya takanlar için HTC One M8 oldukça iy i sonuçlar verirken, yerli marka Discovery Elite ön kameradaki çıtayı 8 megapiksel ve otomatik netlemeye çoktan çıkardı.

FOTOĞRAFÇININ TATİL ÇANTASI
1) Ekranın büyük olması fotoğraflara bakmak için uygun olsa da çekim için ergonomik olmayabilir.
2) Yanınızda mutlaka yedek şarj ünitesi olsun. Bir tablet ve bir telefonu tam şarj edecek kapasitesi olması önemli.
3) Gideceğiniz ülkenin voltaj ve adaptör bilgilerini önceden öğrenin ve ona göre hazırlık yapın. Otellerde bu adaptörler yüksek fiyata satılır.
4) Her cihazın ve aksesuvarlarının şarjı için ayrı ayrı şarj cihazını taşıyorsanız da en azından ortak kabloların fazlasını taşımayın.
5) Cihazların çalınması veya kaybolmasına karşı dataları mutlaka internet üzerinden yedekleyin.

KAMERA OLMADAN ASLA!
14 yıl önce başlayan kameralı telefon rüyası bugün kompakt kameraların neredeyse yok olmasına sebep oldu. Tüketicinin kaliteli kamera talebi akıllı telefon üreticilerini amansız bir rekabete soktu. Kamera için her telefon markası farklı bir piksel değeri kullanabiliyor. Yani telefonla birlikte anılan piksel değeri her zaman kaliteli bir kamera konusunda kriter oluşturmuyor. Aslında en kolay ölçüm yolu göz ve performans. Işıksız ortamda, ön kameranın yeteneği, hızı, renklerin keskinliği ve yaklaşmaya çalıştığınızda elde ettiğiniz sonuç çok önemli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En güzel bayram özçekimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN