Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın en eski 20 şehri

Giriş Tarihi: 8.10.2014

Dünyada öyle şehirler var ki, binlerce yıldır ayakta duruyor. Doğal afetlere, savaşlara direnmişler. İşte dünyanın en eski 20 şehri...

Bir şehre seyahat ederken oranın kültürel dokusunu anlamak ve hissedebilmek için tarihini öğrenmek ister insan. Hele hele şehir mimarisiyle, yaşam kültürüyle tarihini korumuşsa ya da arkelojik çalışmalarla ortaya çıkan tarihini sahiplenmişse bu merak iyice artar. Çünkü köklü bir şehir saygı uyandırır. Dünyada öyle şehirler var ki, binlerce yıldır ayakta duruyor. Doğal afetlere, savaşlara direnmişler. Birçok uygarlığın hakimiyetinde olsa da özgünlüğünü korumuşlar. İçinden tarih geçen bu kentlerden 20 tanesini İngiliz gazetesi Telegraph listeledi. Türkiye'den Gaziantep'in de bulunduğu bu listeyi sunuyoruz.


Sayda-Lübnan (İlk yerleşim M.Ö. 4000)
Sayda, en önemli Fenike şehirlerinden biriydi. Tarih boyunca değişik devletlerin yönettiği şehri, söylencelere göre Büyük İskender, Hz. İsa ve Aziz Paul da ziyaret etmiş.

Eriha-Filistin (İlk yerleşim M.Ö. 9000)
Arkeologlar kentte 11 bin yıl öncesinden kalıntılara rastladı. Ürdün Nehri yakınında bulunan Eriha'nın nüfusu 20 bin kişi.

Byblos-Lübnan (İlk yerleşim M.Ö. 5000)
Beyrut kentinin kuzeyinde yer alan Byblos, antik bir Fenike liman kenti. 2003'ten beri düzenlenen Uluslararası Byblos Festivali'nde popüler şarkıcılar sahne alıyor ve şehre turist akın ediyor.

Halep-Suriye (İlk yerleşim M.Ö. 4300)
Halep, Suriye'nin en kalabalık kenti. Hititler, Asurlular, Yunanlılar ve Persler'in kontrolünde kaldı. Osmanlılar, Romalılar, Bizanslılar ve Araplar tarafından ele geçirildi. Suriye'deki iç savaş şehri de etkiliyor.

Şam-Suriye (İlk yerleşim M.Ö. 4300)
Aramiler'in su kanalları yapmasıyla önemli bir yerleşim yeri haline gelen Şam, Roma ve Osmanlı hakimiyetinde de kaldı. Bu tarihsel zenginlik Şam'ı önemli turizm merkezine dönüştürmüştü fakat savaş kenti olumsuz etkiledi.

Susa-İran (İlk yerleşim M.Ö. 4200)
Eski çağlarda adı Şuşan olan Susa, Elam Devleti'nin başkenti olduktan sonra Asurlular'ı ağırladı. Elam Devleti'nin kalıntılarıyla dikkat çeken şehir, tarihi mimari yapılarını hâlâ koruyor.

Feyyum-Mısır (İlk yerleşim M.Ö. 4000)
Antik Krokodilopolis kentinin kısmen üzerinde yer alan Feyyum, mumya portreleriyle ünlü. Halk, antik kentin korunmasına önem veriyor. Günümüzde kent büyük çarşılar, camiler ve hamamlarıyla meşhur.

Filibe-Bulgaristan (İlk yerleşim M.Ö. 4000)
Bulgaristan'daki Filibe, Romalılar'dan önce Trakyalılar'ın yerleşkesiydi. Bizans ve Osmanlı'nın hakimiyetinde de kalan kent, birçok kültüre ev sahipliği yaptı. Bu kültür çeşitliliği de turistlerin gelme

Thebes-Yunanistan (İlk yerleşim M.Ö. 1400)
Thebes'te ilk olarak Miken topluluğunun yaşadığı biliniyor. Atina ile savaşan şehir, uzun süre Sparta'nın yönetimi altında kaldı. Halkı isyan edince Büyük İskender'in yerle bir ettiği şehir bugün bir kasaba büyüklüğünde.

Cadiz-İspanya (İlk yerleşim M.Ö. 1100)
İspanya'daki Cadiz, 18. yüzyılda İspanyol donanmasının merkez üssüydü. Fenikeliler'in kurduğu Cadiz, en eski Batı Avrupa şehirlerinden biri. Bunun için sahip olduğu tarihi eserleriyle turistik bir merkez.

Varanasi-Hindistan (İlk yerleşim M.Ö. 1000)
Varanasi Hindistan'ın hem kutsal hem de kültürel şehri. Şehir Hinduların hac yeri olarak bilinen Ganj Nehri'nin yanında. Hindular şehri Tanrı Şiva'nın 5 bin yıl önce kurduğuna inanıyorken, bilim insanları 3 bin yıl önce kurulduğunu söylüyor.

Gaziantep-Türkiye (İlk yerleşim M.Ö. 3650)
Listede Türkiye'den Gaziantep yer alıyor. Kentin tarihi Hititler'e kadar uzanıyor. Özellikle şehir merkezinde bulunan Ravanda Kalesi şehrin en çok dikkat çeken tarihi yapıları arasında yer alıyor.

Beyrut-Lübnan (İlk yerleşim M.Ö 3000):
Lübnan'ın başkenti Beyrut ülkenin kültürel, idari ve ekonomik merkezi. Firavun'un mektuplarını bulmak için yapılan kazılarda Roma ve Osmanlı devletlerinden kalma kalıntılar bulundu.

Kudüs-Ortadoğu (İlk yerleşim M.Ö. 2800):
İsrail'in başkenti Kudüs semavi dinler için kutsal bir yerleşim yeri. Eski Kudüs, Ağlama Duvarı, Kutsal Mezar Kilisesi ve Mescid-i Aksa gibi birçok dini önem taşıyan noktalara sahip.

Sur-Lübnan (İlk yerleşim M.Ö. 2750)
M.Ö. 332'de Büyük İskender fethetti. 64'te Roma eyaleti oldu. Bugün önemli bir turizm merkezi olan şehrin Roma Hipodromu, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alıyor.

Erbil-Irak (İlk yerleşim M.Ö. 2300)
Erbil'de, Asurlular, Persler, Sasaniler ve Osmanlılar farklı zamanlarda hüküm sürdü. Kent, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti. Şehirdeki antik kale dikkat çeken yapılardan.

Kerkük-Irak (İlk yerleşim M.Ö. 2200)
Kerkük, 5 bin yıllık harabeler üzerinde kurulu bir şehir. Kent, üç imparatorluk gördü: Asur, Babil ve Med. Şehri Kürtler, kültürel başkent olarak kabul ediyor.

Belh-Afganistan (İlk yerleşim M.Ö. 1500)
Mevlana'nın doğduğu Belh, Afganistan'ın en eski şehri. Bu nedenle Afganlar ve Araplar Belh'e 'şehirlerin annesi' diyor. Kentte eski Türk topluluklarının kalıntıları var.

Atina-Yunanistan (İlk yerleşim M.Ö. 1400)
Batı uygarlığının beşiği Atina'nın en çok bilinen yapısı Eski Yunan'da kentin koruyucusu sayılan Tanrıça Athena'nın baş tapınağı Parthenon. Buraya her yıl binlerce turist Yunan, Bizans ve Osmanlı kalıntılarını görmeye geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en eski 20 şehri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN