Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soğuk havada İspanyol ateşi ile ısının

Kimine göre bir Gaudi ve Picasso ülkesidir İspanya. Kimine göre ise kadim medeniyetlerin en iyi karışımı yarattığı ülke. Oysa İspanya her ikisinden de daha fazlası

Giriş Tarihi: 15.10.2014
Soğuk havada İspanyol ateşi ile ısının
İspanya, Barselona'dan başlar diyen de var, Endülüs'ten diyen de. Yolculuğunuza ister Gaudi'nin yanı sıra pek çok İspanyol sanatçının izlerini süreceğiniz Barselona'dan başlayın, ister Avrupa'nın Afrika'ya en yakın noktası olan Endülüs'ten ... Her iki başlangıç da sizin İspanyol ruhuyla tanışmanız anlamına gelecektir. Eğer tercihiniz Barselona'dan yola çıkmak ise bir 'sanat şehri' ile karşılaşacaksınız. Gaudi'nin yanı sıra Picasso, Miro ve Dali'nin çizgilerini de yanı başınızda hissedeceksiniz. Barselona için Gaudi'nin özel müzesi görünümünde demek yanlış olmaz. Gaudi'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan en önemli eserlerinden Sagrada Familia Katedrali de burada. Şehrin en önemli simgelerinden Park Guell, Casa Batllo ve Casa Mila da kentte mutlaka görülmesi gereken Gaudi eserlerinden birkaçı. Barselona aynı zamanda bir 'parti ve alışveriş şehri'. Ünlü caddesi Las Ramblas'ya mutlaka uğrayın. 200'den fazla eğlence mekânın bulunduğu şehirde flamenko ve yerel dansları sabah 5'e kadar izleyebilirsiniz.

GEMİLERİ YAKIN
Akdeniz ile Afrika esintilerini bir arada yaşayabileceğiniz bir yer, Endülüs... Güney sahilleri Türkiye gibi Akdeniz'e açılan Endülüs, aslında kadim bir medeniyet mirası. İslam, Katolik ve Musevi kültürünün aynı potada eriyerek mükemmel bir karışım oluşturduğu Endülüs'ün 750 yıl boyunca İber Yarımadası'na hükmettiğinin de altını çizmek gerekiyor. Afrikalı Berberi komutan Tarık Bin Ziyad'ın adını verdiği Cebelitarık Boğazı'ndan fethettiği İber Yarımadası'nın gizlerinden biri, bugün hemen hepimizin kullandığı bir deyime kaynaklık etmiş olması. Bin Ziyad, 710'lu yıllarda yeni bir medeniyet kurmak ve bir daha Afrika kıtasına dönmemek için tüm gemileri yakma emri vererek "gemileri yakmak" deyimini hayatımıza katmış. Siz de 'gemileri yakmak' ister misiniz bilemeyiz ama, yolunuzu mutlaka Elhamra Sarayı ile Ronda, Sevilla, Cordoba ve Granada şehirlerine düşürün. Ronda'da Roma ile İslam kültürlerinin izlerini sürün. Sevilla'da şehri ikiye bölen Guadalquivir Nehri'ni seyredin ve üzerindeki köprülerde kısa molalar verin. Sevilla'da gezinirken Santa Maria Katedrali, Paula Rahibeler Manastırı ve Altın Kule'yi mutlaka gezin. Cordoba'da medeniyetlerin buluşmasına tanıklık edin. Duraklarınız Cordoba Camii ve Mayor Meydanı'ndaki Musevi Mahallesi olsun. Tıpkı Cordoba gibi süslü balkonları ve şirin kafeleriyle sizi karşılayacak olan Granada bir başka durağınız olsun. Büyük teraslı, bahçeli ve avlulu evlerden gözünüzü aldığınızda şehrin en önemli simgesi Elhamra Sarayı bir başka durak olacaktır. Bu arada El Nino'nun resimlerini doyasıya seyretmeyi ihmal etmeyin.

Barselona ya da Endülüs... Seyahate hazır mısınız?
Barselona ya da Endülüs'ü gezmeyi gündeminize almışsanız eğer, Jolly Tur'un sunduğu fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Gezi maliyetinin çok da yüksek olmadığını belirtmek gerekiyor. Sadece Baselona'yı gezmek istiyorsanız üç gece için fiyatlar 269 avro'dan başlıyor. Yolunuz Endülüs'ü gösterirse üç gece için başlangıç fiyatları 349 avro.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk havada İspanyol ateşi ile ısının
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN