Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uçhisar'a kardeş şehir

Kapadokya bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uçhisar, Fransa'nın Cadaujac Belediyesi ile Kardeş Şehir oluyor.

Giriş Tarihi: 15.10.2014 10:33 Güncelleme Tarihi: 15.10.2014 10:34
Uçhisar'a kardeş şehir
Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan beraberinde belediye meclis üyeleri ve turizmcilerden oluşan bir heyet ile Fransa'nın Bordo şehrine bağlı Cadaujac Kasabası'nı ziyaret etti.

Burada Cadaujac Belediye Başkanı Francis Gazeau ve Belediye Başkan Yardımcısı Nathalie Rousselot ve meclis üyeleri tarafından karşılanan Uçhisar heyeti, 5 gün boyunca kentteki tarihi ve turistik merkezleri, Cadaujac Belediyesi'ni ve Cadaujac'ta bulunan okulları gezdi. Bordo şehrinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu'nu da ziyaret eden heyet, Bordo Kentsel Komitesi'nde yapılan toplantıda Bordo şehri ve Cadaujac Kasabası hakkında bilgiler aldı.

Ziyaret boyunca çok sıcak karşılanan Uçhisar heyeti Cadaujac'ta yaşayan Türk ailelerle de bir araya geldi. Uçhisar ve Cadaujac Belediyeleri arasında kardeş şehir protokolü imzalanması için düzenlenen resepsiyona çok sayıda Türk aile de katıldı. Resepsiyonda konuşan Başkan Karaaslan; Uçhisar kasabasının yıllar önce Fransızlar'ın kurduğu Club Med otelden dolayı Fransız halkına ve kültürüne yabancı olmadığını, kasabada ev sahibi Fransız vatandaşların da yaşadığını ve karşılıklı kültür alış-verişinin aslında yıllar önce başlamış olduğunu dile getirdi. Her iki belediye arasında karşılıklı işbirliği yapılacak birçok ortak noktaları olduğunu belirten Başkan Karaaslan, kardeş şehir ilişkisiyle karşılıklı tecrübelerin paylaşılacağını ve kısa süre sonra kardeş şehir protokolünü imzalayacaklarını söyledi. Cadaujac'ta olmaktan ve bu kadar sıcak karşılanmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Başkan Karaaslan, organizasyon için Cadaujac Belediye Başkanı Francis Gazeau'ya ve ekibine teşekkür etti. Başkan Karaaslan ayrıca; Kardeş şehir protokolünün imzalanmasından sonra özellikle orta öğretim öğrencilerinin karşılıklı olarak iki ülke arasında öğrenci değişimiyle kültürel ve sosyal açıdan temaslar gerçekleştirileceğini, geleceğe dönük projelerin iki ülke arasında geleceğin büyükleriyle yürütüleceğini belirtti.

Resepsiyona katılan Türkiye Cumhuriyeti Bordo Başkonsolosu F. Türker Oba iki ülke arasında kurulacak bu dostluk bağlarının çok sevindirici olduğunu ve devam etmesini dilediğini belirterek her iki belediye başkanını kutladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uçhisar'a kardeş şehir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN