Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kara harekatı turizme zarar verir

Giriş Tarihi: 16.10.2014 11:45 Güncelleme Tarihi: 16.10.2014 11:48
Kara harekatı turizme zarar verir

Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Ahmet Tok, IŞİD'in Kobani'yi kuşatması ve sonrasında Türkiye'de yaşanan olayların Kapadokya turizmini ciddi oranda etkilemediğini ancak Suriye'ye bir kara harekatının turizme zarar verebileceğini kaydetti.

KAPTİD Başkanı Ahmet Tok, yaptığı açıklamada, son dönemde Türkiye'nin çeşitli illerinde gerçekleştirilen gösterilerin turizmciler olarak kendilerini endişelendirdiğini ancak bu olaylar sebebiyle peribacaları ile ünlü Kapadokya bölgesinde ciddi bir rezervasyon iptali ile karşılaşmadıklarını söyledi.
Turizmin ancak huzur ortamında yapılabileceğini ifade eden Tok, her ne kadar kısa vadede rezervasyon iptalleri ile karşılaşılmasa da bu gösterilerin dış basında geniş yer bulduğunu ve bunun da Türkiye'nin imajını olumsuz yönde etkilediğini dedi. Tok, 'Bölgemize gelen turistlerin büyük bölümü acenteler vasıtasıyla bir yıl öncesinde rezervasyonlarını yaptırıyor. Yaşanan olayların ardından bölgemizin konumu itibarıyla da bizler ciddi bir rezervasyon iptali ile karşılaşmadık. Tabii bu olayların asıl etkisini bir sonraki turizm sezonunda daha net görebileceğiz. Hem bakanlığımızın hem de turizmcilerimizin ülkemize ve bölgemize daha fazla turist gelmesi için yurt dışında yaptığı tanıtımların yanında yaşanan bu olayların dış basında oldukça geniş yer alması tabii ki üzücü. Türkiye'nin sınır ülkelerinde yaşanan gelişmeler, Türk turizmci için çok büyük bir şansızlık' ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin gelecek yıllara ilişkin turizmde ciddi hedeflerinin olduğunu vurgulayan Tok, bu hedeflere ulaşılması için bölgenin bir an önce huzura kavuşmasını dilediklerini ifade etti. Önümüzdeki yıllarda Suriye veya Irak'a bir kara harekatı düzenlenmesinin bu hedeflere ulaşılmasını güçleştireceğini söyleyen Tok, 'Geçmiş yıllarda İstanbul'da bir bomba patlasa turizm etkileniyordu. Hemen arkasından ciddi iptaller yaşanıyordu. Bunu aştık çok şükür ama büyük gösteriler ve Türkiye üzerinden Suriye veya Irak'a yapılabilecek bir müdahale bizi çok sarsar. Umarım böyle bir şey yaşanmaz ve ülkemizde daha fazla yabancı turist ağırlarız' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara harekatı turizme zarar verir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN