Kar yağınca onların da tatili başladı

Giriş Tarihi: 28.10.2014 11:27
Kar yağınca onların da tatili başladı

Ağrı Dağı'nda yaz boyunca turist kafilelerini zirveye taşıyan atların mesaisi, kar yağmasıyla sona erdi.

Ağrı Dağı'nda yük taşıyan atlar, turist kafileleriyle ilk gün 2 bin 100 metreden 3 bin 200 metredeki kamp alanına gidiyor, ikinci gün sabah saatlerinde 4 bin 200 metredeki kampa, üçüncü gün ise zirve tırmanışına gidiyor. Üç gün süren tırmanışın ardından bir günde iniş gerçekleştiriliyor. Toplam 4 gün süren zirve programı boyunca turistlerin tüm eşyalarını atlar taşıyor.

Günlüğü 50 liraya kiralanan ve her biri ayda 3 defa zirve yapan 300 at, kar yağmasıyla bir dahaki turizm sezonuna kadar çalışmayacak.

Ağrı Dağı'nın eteklerinde kışa kadar serbest kalan atlar, kar yağınca ahırlara bırakılıp turizm sezonuna hazırlanmaya başladı.

Turist kafileleri için at yetiştiriciliği yapan Erdoğan Çeverun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yük atlarının her sezonda binlerce turistin yükünü taşıdığını söyledi.

Tırmanış için gelen her kafileye onlarca at verdiklerini belirten Çeverun, "Atlarımızı yazın çalıştırıyoruz. Dağa gelen turist kafileleri yüklerini bize verip atlarla taşımamızı istiyorlar. Biz de aldığımız yükleri dağın 4 bin 200 metresine kadar taşıyoruz. Burada bulunan kampta dağcıların zirveye çıkıp inmelerini bekliyoruz. Dağa kar yağmasıyla ise atlarımızı aşağıya indirip çayırlarda serbest bırakıyoruz. Kar yağınca da ahırlara götürüp sezonu bekliyoruz" diye konuştu.

At yetiştiricilerinden Salih Garip ise Ağrı Dağı'nın eteklerinde bulunan 4 köyün neredeyse hepsinin dağcılıkla uğraştığını ve kafileler için at yetiştirdiklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kar yağınca onların da tatili başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN