Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rüzgarın şekillendirdiği büyülü şehir

60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ köpürdü. Kızgın lavlar ve küller tabakalar oluşturdu. Bu tabakalar milyonlarca yıldır aşınıyor. İyi ki... Çünkü aşınma sonucu ortaya çıkan masalları aratmayacak görüntü her yıl binlerce turisti kendine çekiyor ve hayatın koşuşturmacasından çıkartıp büyülü bir dünyada huzura kavuşturuyor

Giriş Tarihi: 19.11.2014
Rüzgarın şekillendirdiği büyülü şehir
Kapadokya Pers dilinde Özgür Atlar Ülkesi demek. Zaten adımınızı attığınız ilk an itibariyle insanın içine tuhaf bir uzaklaşma ve özgürlük hissi yerleşiyor. Peri bacaları, toprağın rengi, derme çatma sokaklar, etkileyici mimari ve gökyüzü insanı derinden etkiliyor, büyülüyor hatta. Üstelik sadece güzel değil, verimli de bu topraklar. Patates en önemli tarım ürünlerinin başında geliyor. Üzüm bir diğer vazgeçilmez ürünü bölgenin. Yol boyunca sağlı sollu bağların arasından geçerken bölgenin neden dünyaca ünlü şaraplara sahip olduğunu hemen anlıyorsunuz. Kabak çekirdeğinin de tadına bakmadan dönmeyin diyorlar. Tadıyoruz. Hakları var. Bu kabak çekirdekleri bu güne kadar yediğim en güzel çekirdekler.

MACERA DOLU KAPADOKYA
Bölgenin ilk sakinleri Hititler. Bu kadim topraklar daha sonraki dönemlerde Hırıstiyanlığın en önemli merkezlerinden biri haline geliyor. Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Roma İmparatorluğu'nun baskısından kaçan Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiş. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu'nun da önemli kavşaklarından biri. Peribacaları, kayadan oyma evleri ve kiliseleriyle ziyaretçilerin dikkatini çeken Kapadokya'da macera arayanlara da seçenekler var. Özellikle balon turları turistlerden çok rağbet görüyor. Sıcakhava balonuna binmek aslında zahmetli bir iş. Sabah çok erken saatte kalkıp balona bineceğiniz tur şirketine gidiyorsunuz. Burada Sivil Havacılık Kurumu'nun vereceği 'hava uçmaya müsait' kararını bekliyorsunuz. Bir yandan kahvaltınızı ederek... Uçamama riski her zaman var. Ama balon seyahati o kadar güzel, o kadar etkileyici bir deneyim ki bu riski alıp sabahın erken saatlerinde yola koyulmaya değiyor. Kapadokya'nın birbirinden etkileyici vadileri arasında yaptığınız yolculuk hem harika fotoğraf kareleri yakalamanızı hem de şahane manzaralar izlemenizi sağlıyor. Uçan balon epeyce maliyetli de. Yaklaşık bir saatlik yolculuk için kişi başı 180 euro gibi bir rakam ödemeniz gerekiyor. Ama bir kez daha söylemem gerekirse; değer! Bölgede heyecan peşinde koşanlar için bir başka alternatif daha var. Kızılırmak üzerinde gondolla ya da sürat teknesiyle turlar da düzenleniyor. Venedik'teki gondollarla birebir aynı özelliğe sahip teknelerin kullanıldığı turlar için süreye bağlı olarak kişi başı 30 ya da 60 TL ücret alınıyor.

NE YENİR?
Bölge genelinde çömlekçilik, gelişmiş bir faaliyet. Durum haliyle mutfak kültürünü de şekillendirmiş. Güveçte pişen fırın yemekleri yaygın. Eğer yolunuz Kapadokya'ya düşerse testi kebabı yemeden dönmeyin. Meşe kömüründe uzun saatler bir testinin içinde pişen kuzu eti masanıza geliyor. Testinin ağzı kırılarak içindeki yemek servis ediliyor. Çömlek fasulyesi bir diğer ünlü lezzet. Bölgeye özel şaraplardan da tatmanız öneriliyor.

NERESİ GEZİLİR
Nevşehir'de gezilecek en önemli yerler Göreme, Uçhisar, Ürgüp ve Avanos. Birbirlerine çok yakın olan bu ilçeler aynı zamanda müzelerle dolu. Nevşehir'de mutlaka görülmesi gereken başlıca yerler ise; Göreme Milli Parkı, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Ihlara Vadisi, Zelve Açık Hava Müzesi, Paşabağ, Selime Manastırı, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Göreme Açıkhava Müzesi, Güvercinlik Vadisi ve Uçhisar Kalesi.

PERİ BACALARI NASIL OLUŞTU?
3. Jeolojik devirde Toroslar yükseldi. Kuzeydeki Anadolu Platosu'nun sıkışmasıyla yanardağlar faaliyete geçti. Erciyes, Hasandağı ve ikisinin arasında kalan Göllüdağ, bölgeye lav püskürttü. Platoda biriken küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturdu. Tüf tabakasının üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtüldü. Bazalt çatlayıp parçalara ayrıldı. Yağmurlar çatlaklardan sızıp yumuşak tüfü aşındırmaya başladı. Isınan ve soğuyan hava ile rüzgârlar da oluşuma katıldı. Böylece sert bazalt kayasından şapkaları bulunan koniler oluştu. Bu değişik ve ilginç biçimli kayalara halk bir ad yakıştırdı: 'peri bacası'.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüzgarın şekillendirdiği büyülü şehir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN