Başka yüzyılda yeni bir yıl

Giriş Tarihi: 24.12.2014
Başka yüzyılda yeni bir yıl

2015'e girerken 13'üncü yüzyıldan kalan binalar arasında, sokakların bile caz müziğine doyduğu, trüf, mantar ve tuzsuz ekmeklerin diyarındasınız. Kale içinde, kalabalıktan uzakta müziğe yakın bir yeni yıl için yolculuğa hazırlanın

İtalya'nın ortasında Umbria bölgesinde 13'üncü yüzyıldan kalma Orvieto'da yılın son dört gününde sokakta, tiyatroda, restoranlarda, tarihi her yerde caz var. Kalabalıklar birlikte değil, müzik, tarih ve fotoğraflarla dolu bir kasabada yeni yıla hazırlanın. Fotoğraflara bakarken bir yıl önce son dakika yılbaşı tatil planı yaptığım anı hatırladım. Son dakika ama detaylı bir plan yapmak için ideal bir yer Orvieto. Arkadaşım önce resimlerini attı. Sonra bir de kasabayla ilgili birkaç link. Ve Umbria Jazz adlı müzik festivali dikkatimi çekti. Program dört gün boyunca dopdoluydu. Festival, dünyanın her yerinden gelen caz müzisyenleri ve tabii ki müzikseverlerle dolup taşıyor. 20 bin kişilik şehir, en kalabalık dönemini kışın soğuk günlerde yaşıyor. Sokakta herkes güler yüzlü.

ROMA SİZİ BEKLER

Orvieto için önce Roma'ya uçmanız gerek. Roma'ya onlarca kez giden birisi için bile Orvieto bilinmez bir yer. Havalimanından önce tren istasyonuna gideceksiniz. Peronu bulmak için epey çabaladık. Ancak herkes yanında İtalyanca bilen bir arkadaş bulacak kadar şanslı olmayabilir. Ancak İtalyanlar sıcakkanlı insanlar. Dilinizi bilmeseler de jest ve mimiklerle size tarif ediyorlar. Orvieto, Roma'ya trenle sadece 1.5 saat uzaklıkta bir şehir. Umbria bölgesinin Terni bölümünde yer alıyor. Tren şehrin bulunduğu tepenin yamacında şirin bir istasyonda sizi bırakıyor. Siz de 15 dakikada bir kalkan füniküler hattına binip şehre ulaşıyorsunuz.

PLAN YAPAN SIKILMAZ

Eğer konserler için önceden plan yaparsanız daha iyi olur. Biz bazı konserler için yer bulamadık. Ancak biraz sabırlı olup kapıyı aşındırırsanız, muradınıza erebilirsiniz. Bazı konserler için ayakta yer de satıyorlar. Bazı salonlar ise akşamüstü restoran, saat 21.00, 22.00'den sonra ise konser alanına dönüşüyor. Şehir sadece müzik değil, tarihi mekanları, fotoğraf ve resim sergileri, seramik, ve mutfağıyla da dikkat çekiyor. Şirin hediyelik dükkanları, kiliseler ve kuleleri de var. Şehir, üçüncü yüzyılda Roma döneminde kurulan kalesiyle dikkat çekse de 13'üncü yüzyıl mimarisi şehrin her yerine hakim.

TRÜF VE TUZSUZ EKMEK
Mantarları, peynirleri, trüf meraklıları için harika makarnaları ve türüflü zeytinyağı var. Sadece Orvieto'da değil, Umbria bölgesinde 14'üncü yüzyılda getirilen tuz vergisi yüzünden fırıncılar protesto için ekmeklerde tuz kullanmaktan vazgeçmiş. Tüm bölgede ekmeklerde tuz kullanılmıyor. Bu kalp ve tansiyon hastalıklarının oluşumunu engellemiş olmalı diye düşünüyorum. Ancak araştırmadım.

EL YAPIMI AYAKKABI VE ÇANTALAR
Orvieto'nun içindeki küçük mağazalarda el yapımı ayakkabılar sadece kadınların değil, erkeklerin de ilgisini çekecek türden. El yapımı deri çantalar da bulabilirsiniz. Şehirde bildik markalardan uzak farklı hediyeler keşfedebilirsiniz.

DİZÜSTÜ ÇİKOLATA HAZIR
Şehir trüf mantarı değil, aynı zamanda pek çok Avrupa şehrinde olduğu gibi çikolatalarıyla da dikkat çekiyor. Yılbaşı dönemi yaratıcılık, dizüstü bilgisayar şeklinde çikolata tasarımlarının bile ortaya çıkmasına sebep olmuş.

NELER YAPILIR?
Şehrin her yerinde caz müziği olacak. Ancak, sokaktaki caz konserlerini ve ana festival etkinliğinin yapıldığı binadaki organizasyonları da takip edin. Restoran olarak Cocco, La Pergola ve Palomba adlı yerel tatları denediğimiz yerleri kaçırmamanızı tavsiye ederim. Mağaralar, kale, katedral, kilise ve kuleler harika bir tatil için yeterli malzeme veriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başka yüzyılda yeni bir yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN