Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayak mevsimi açıldı ayaklara dikkat

Kayak yapmak keyifli olduğu kadar tehlikeli de. Kayarken en çok yaralanmalar ayak bölgesinde yaşanıyor. Özelliklere dizlere dikkat etmek gerekiyor

Giriş Tarihi: 7.1.2015
Kayak mevsimi açıldı ayaklara dikkat
Kayak mevsimi geç de olsa geldi. Her kış dört gözle kaymayı bekleyenleri, bu heveslerinin yanında bir de tehlikeler bekliyor. Kayak en tehlikeli sporlardan biri olarak kabul edilmesinin yanında, yaralanmaları da en çok ayak bölgesinde yaşanıyor. Ayak ve Ayak Bileği Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, kış yaralanmalarına karşı alınacak önlemleri, çocukların kaç yaşında kayağa başlamaları gerektiğini ve hangi ayak sorunu olan kişilerin kış sporlarından uzak durması gerektiğini anlattı:
- Kış tatillerinde ne tür yaralanmalar sık görülür?
- Kış tatillerinin tipik yaralanmaları, kayak sporunun ön planda olması nedeniyle daha çok diz bölgesinde olmakta. Ön çapraz bağ yaralanmaları, menisküs yırtığı en sık görülen yaralanmalar.
- Kayak yaparken nelere dikkat edilmeli?
- Kayak sporu diz üstü adalesini oldukça zorlayan bir spor olduğu için özellikle kıkırdak problemi olan kişilerin kayak sporuna başlamadan önce muhakkak diz üstü germe egzersiz programına başlamaları ve kayaktan bir hafta önce bu egzersizleri günde iki defa yapmaları gerekir.
- Kayakçılar ayak sağlığını nasıl koruyabilir?
- Kayak ayakkabılarının çok sıkı olması nedeniyle ayak parmaklarında şekilsel sorunu olan kişilerde kayak sonrasında ayakta kızarıklık, nasırlarda belirginleşme ya da kemik sorunu olan bölgede hareket kısıtlılığı gibi sorunlar oluşabilir. Bu sebeple bu hastaların kayak öncesinde muayeneye gelerek ayak yapılarına uygun kişiye özel tabanlık yaptırıp kayak ayakkabılarında kullanmaları, özel bölgesel yumuşatıcı padler ile bu bölgelerin korunmasını sağlamaları en önemli kurucuyu tedavi yöntemleri.
- Çocuklara kayak yaptıran anneler nelere dikkat etmeli?
- Çocuklarda kayağa başlama yaşı dörttür. Bu yaştan önce çocuklarda üç boyutlu algılama tam olarak gelişmediği için kayakta hız ayarı ve denge sorunları oluşur ve sakatlanma görülebilir.
- Ayağında hangi sorunları yaşayanlar kış sporlarından uzak durmalı?
- Ayağında baş parmak çıkıntısı, ayak parmaklarında nasır olan kişilerin bu sporları yaparken kullanılan özeli ayakkabılardan dolayı sorunları artacağından bu sporları yapmadan önce muhakkak doktor muayenesinden geçmeleri gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayak mevsimi açıldı ayaklara dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN