Egzotik ve çağdaş Pekin

Giriş Tarihi: 21.1.2015
Egzotik ve çağdaş Pekin

Dünyanın en enteresan şehirlerinden birisi olan Pekin yiyecekleri, alışveriş merkezleri ve gizemli tarihiyle keşfetmeniz gereken bir rota. Çin Seddi'nden Yasak Şehir'e kadar gezilebilecek ve yapılacak o kadar çok şey var ki...

Pekin eski ile yeni, egzotikle çağdaş, tarihle sanat arasında köprüleri olan en enteresan şehirlerinden biri. Her yerinden dev binaların yükseldiği, uçsuz bucaksız bulvarların yanınızdan akarak geçtigi büyük bir metropol... Pekin çok büyük bir şehir. Ne yapmak istediğinize bağlı olarak kalınacak otelin yeri çok önem kazanıyor.. Size üç ayrı bölgede üç mükemmel seçenek veriyoruz. Sakinlik sevenler için 45 dakika mesafedeki Aman Summer Palace en iyi şeçenek. Otel 290 hektarlık bir alana yayılan 12. yüzyıldan kalma Summer Palace'in (ve de Çin in en güzel bahçesinin) hemen yanıbaşında. Aman Summer Palace gene 12 yüzyıldan kalma, saraya servis verenlerin yaşadığı evler restore edilerek yapılmış. Kempinski grubu tarafindan işletilen Commune by the Great Wall isminden de anlaşıldığı gibi Çin Seddi'nin tam yanında, Pekin'e bir saat uzaklıkta. Burası genelde mimari müze olarak biliniyor, zira orjinal 11 villa dünyaca ünlü aralarında Shigeru Ban, Kengo Kuma'nın da olduğu Uzak Doğulu mimarlar tarafından tasarlanmış 2008'de şehrin merkezinde açılan Opposite House Pekin'de çağdaşlaşan mimarinin otellere yansımasının iyi bir örneği. Otelin iç dekorasyonu çağdaş ile gelenekseli birleştiriyor ve lobisinde her ay değişen Çinli çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı sergiler yapılıyor.

PEKİN ÖRDEĞİNİ TADIN
Pekin'in ünlü ördeğini ve kuzey Çin mutfağını tadabileceğiniz en şık restaurant Made In China. Ancak yemeklerinden de öte asil, insanı çok etkileyen ve bu restoranı dünyadaki örneklerinden ayıran şey dekorasyonu ve iç mimarisi. Tüm restoran büyük bir mutfaktan oluşuyor. Tüm yiyecek ve içecekler gözünüzün önünde, karşınızda veya yanınızda hazırlanıyor. Bölümlerin arasına yerleştirilmiş masalarda oturup hem çok lezzetli yemekler yiyip hem de çok eğleneceksiniz Made In China'da. 1997'de JinR, tarafından kurulan Green T. House, kısa sürede tüm dünyanın ilgisini çeken bir mekan olmuş. Çok şık bir yemek salonunun haricinde çay seramonilerinin yapıldığı bir bölüme ve galeriye de sahip. Çay bazlı organik, doğal yiyeceklerin Çin pişirme teknikleriyle hazırlandığı sade menü, aynı sadelikle sunuluyor. Pekin'in en şık restoranı desek yeri var. Hiç bir şehir Philip Starck'ın yaratıcılığından eksik kalmamalı bence. Starck bu şehirdeki ilk işi olan LAN Club ile burada da maharetini göstermiş. LG Twin Tower binasının tüm dördüncü katını kaplayan bu kulüpte tavandan büyük balıklar sarkıyor, büyük Baccarat avizeler ayrı bir hava vermiş ve 1940'lar stili döşenmiş birçok özel oda mevcut. Şehrin en hit yerlerinden biri.

ALIŞVERİŞ İÇİN BİR CENNET
Son yıllarda dünyaca ünlü tüm markalar Çin'e gelmiş bulunuyor. Özellikle de büyük alışveriş merkezlerinde yer alan bu markalar için China World Shopping Mall ve Peninsula Palace Hotel'in alışveriş katı en iyi adres. Wazzap gibi yerli modacıların tasarladığı T-shirtleri satan dükkanlar olduğu gibi Vivienne Tam gibi uluslararası Çinli modacıların da dükkanlarını ziyaret etmeli. Pekin'e gelip de Çin'den dünyaya yayılan Shanghai Tang'e uğramamak olmaz. İpeğin kıyafet ve ev eşyalarındaki en modern ve çağdaş yorumlarını bulabileceğiniz yer burası. Dünyanın en ilginç taklit merkezi için ise adres Silk Street Market. 7 katlı alışveriş merkezine tamamen "Mahmutpaşa" mantığı hakim. Her kat birbirinden bağımsız satış yapan ufak dükkanlardan oluşuyor. Her şeyin taklidini bulmak mümkün burada.

YASAK ŞEHİR VE ÇİN SEDDİ

Pekin'de görülecek yerlerin başında Forbidden City yani 'Yasak Şehir' var. Bertolucci'nin Son İmparator filminde de işlendiği gibi. Son İmparator Pu Yi ardında 9999 oda bırakarak burayı 1924'te terk etmiş. 1400'lerin başında inşaa edilen ve imparatorluk zamanında gece sadece erkek olarak imparatorun kalabildiği, geri kalanların kadın ve hadımağalarından oluştuğu bu gizemli saraya 'Yasak Şehir' denmesi son derece doğal. Pekin'in en büyük özelliği 800 km uzanan ve Çin'in kuzeyinde boydan boya uzanan dünyanın yedi harikasından biri dlün Çin Seddi'ne yakınlığı. Sedde birkaç değişik yerden gitmek mümkün. 45 dakikada Pekin şehir merkezinden ulaşılabilen Badaling, biraz fazla kalabalık ve turistik. Haliyle bir saat uzaklıktaki Mutianyu daha ilginç. Küçük teleferikler sizi sedde kadar çıkarıyor ve bu dünyanın en önemli yapılarından birinde dilediğiniz kadar yürüyebilmenizi sağlıyor. Hutong, Çin'de özellikle de Pekin'de çokça rastlanan eski tarz binaların oluşturduğu dar sokaklar ya da mahalleler. Aynı filmlerdeki gibi. Ancak, ne yazık ki çoğu eski bina yerini yeni inşaatlara bırakmış. Şehrin kuzeyinde bulunan Houhai Gölü çevresinde bisikletli çek çeklerle yapılacak tur size yüzyılların ötesindeki Pekin'e götürmeye yetecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Egzotik ve çağdaş Pekin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN