Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orta Avrupa'da şirin bir şehir Bratislava

Orta Avrupa seyahatlerinin en güzel rotaları arasında yer alan Bratislava, her yıl ziyaret eden binlerce turisti kendine hayran bırakan, tarih kokan bir şehir

Giriş Tarihi: 28.1.2015
Orta Avrupa'da şirin bir şehir Bratislava
Slovakya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Bratislava; tarihi binaları, müzeleri, esprili heykelleri ve tiyatroları ile görülmeye değer küçük bir Avrupa şehri. Tuna nehri kıyısında yer alan ve Avusturya ve Macaristan'a sınır komşusu olan şehir dünyada iki devlete sınırı olan iki başkentten biri. Para birimi euro olan ülke, diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz. Ülkede konuşulan dil ise Slovakça. Bunun dışında Çekçe de konuşuluyor. Ülkede İngilizce konuşanların sayısı ise çok az. Bir gününüzü ayırarak kentin her yerini rahatlıkla gezebilirsiniz. Şehir, eski ve yeni şehir diye ikiye ayrılmış. Gezilmesi gereken yerlerin çoğu, eski şehir bölümünde toplanmış. Yeni yerleşim kısmı ise modern bir şehir görünümünde. Bratislava tarihi binaları, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, çeşmeleri ve bozulmamış tarihi dokusuyla turistleri hayran bırakıyor. Eski tarihi şehir olan yer, araç trafiğine de kapalı. Şehri gezerken kendinizi tarihi yaşıyor gibi hissediyorsunuz. Kent meydanında en güzel ve gösterişli binalardan biri olan opera ve tiyatro binası bulunuyor. Sanatçılarıyla da meşhur olan Slovakya; Mozart, Beethoven, Haydn gibi pek çok müzisyene ev sahipliği yapmış. Kentte yılın büyük bir bölümünde festivaller düzenleniyor.

ŞEHRİN SİMGESİ CUMİL
Bratislava deyince akla ilk gelen hareketli insan figürlü heykeller. Bunlardan en önemlisi ise Cumil. Bratislava'ya gelip de, bir logar kapağından poz veren kanalizasyon işçisi figürlü Cumil heykeli ile resim çektirmeyen yoktur herhalde. Cumil, eski şehrin gün yüzüne çıkarılmasını tasvir ediyor. Şapka çıkaran adam heykeli, Napolyon heykeli, fotoğraf çeken adam heykeli de en gözde heykeller arasında. Ayrıca eski belediye binasının kulesi de görülmeye değer, kente ayrı bir hava katıyor. Bratislava'da görülmesi gereken diğer bir yer ise tarihi kale. Şehrin merkezinin dışında bulunuyor. Buradan tüm şehri tepeden izleyebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

NE YENİR?

Slovakya'nın yeme içme alışkanlıkları Avusturya, Macar etkisinde olan Slav dönemine kadar uzanıyor. Slovakya'nın tek geleneksel yemeği haluisky, koyun peyniri ve patatesten yapılan bir tür köfte. Ayrıca gulaş, balık ve mayonezden yapılan treska adını verdikleri salata da halk arasında çok seviliyor.

NASIL GİDİLİR?

Türkiye'den Bratislava'ya direkt uçuş bulunmuyor. Viyana'ya uçup oradan tren ve otobüsle iki saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Yolunuz Çek Cumhuriyeti ya da Macaristan'a düştüyse birkaç saatlik otobüs ve tren yolculuğu ile Avrupa'nın bu şirin şehrini mutlaka görmelisiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orta Avrupa'da şirin bir şehir Bratislava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN