Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En büyük aşkın balkonun altında

İtalya'nın Verona şehri tarihin en büyük aşklarından birine tanıklık etmiştir. William Shakespeare'in ölümsüz aşk öyküsü Romeo ve Juliet'in kahramanlarından Juliet'in meşhur balkonlu evi buradadır. Verona'nın sokaklarında bu ölümsüz aşkın izini sürdük

Giriş Tarihi: 25.2.2015
En büyük aşkın balkonun altında
WIllIam Shakespeare'in ölümsüz aşk öyküsü Romeo ve Juliet, Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde sayısız bale, film, müzikal ve opera olarak sahnelendi. Türkiye'de hemen her yıl Devlet Tiyatrosu'nda bir oyun mutlaka yer alır. Merak etmişimdir hep Juliet ve Romeo aşkını. Kitabı okuduğumda aklıma yıllar sonra, 'o balkonun altında' olacağım gelmezdi. İş gezisi için gittiğim İtalya'nın Milano şehrinde görüşmelerimi yaptıktan sonra boş kalan ikinci gün için Como Gölü ile Verona arasında tercih yapmak gerekiyordu. Her iki yerleşim birimi de Milano'ya yaklaşık 1.5 saat mesafedeydi. Kalbimin sesini dinleyip Verona'yı tercih ettim. Tarihin en büyük aşklarında birine sahne olan o balkonu, evi, sokakları mutlaka görmem gerektiğini hep düşlemişimdir. Dünyanın çeşitli yerlerinden yılda 5 bine yakın mektubun yazıldığı ve cevap arandığı yer aynı zamanda Juliet'in evi. Umutsuzca aşık olanlar, terk edilenler, aradığı sevgiyi bulamayanlar, aileleri yüzünden sevdiklerinden kopanlar ve kavuşamayanlar umut ve çare arıyor Juliet'e yazarak. Gelen mektuplara, 'Güzin Ablalar' tarafından cevaplar da yazılıyor... Mektuplar arasında en dikkat çekenleri altı yaşındaki bir kız çocuğunun, 'Aşık olduğumu nasıl anlarım' şeklinde yazısı ile kuraklıktan bunalan Avusturalyalı bir çiftçinin, 'Yağmur' isteği... Bir günlük Verona seyahatimde yıllar önce okuduklarımı, izlediklerimi yerinde görme fırsatını yakaladım. Milano'dan yola çıktığımda ölümsüz aşkın replikleri bir bir sıralanıyor beynimde. Verona'ya vardığımızda İtalyan şoförün, 'Şehrin içerisine arabayla girmek yasak' sözleriyle tarih kokan kente adım atıyoruz. Verona Meydanı'nda bizi ilk karşılayan Capua ve Colleseum'dan sonra İtalya'daki en büyük üçüncü amfi tiyatro Arena oluyor. Verona şehri aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilmiş bir şehir.

AŞK VE ÖLÜMÜNE SEVMEK

Rehberimiz Türkiye'den İtalya'ya okumak için 15 yıl önce gelip, okul bittikten sonra da burada kendine yaşam kurmuş olan Özlem. Verona'da klasik Roma döneminden kalmış ve Ortaçağ'da kullanılmamış birçok anıt eser bulunmakta. Bunların başında yaz mevsiminde açık havada opera ve tiyatro sahnelenmesi için kullanılan Arena gelmekte. Binalar 1117'deki büyük depremde yıkılmakla beraber, şehir Romanesk tipi mimariye dayanarak yeniden inşa edilmiş. Verona, Romeo ve Juliet'in şehri olarak da bilinir. Bu hikaye, ölümsüz bir aşkın öyküsüdür. Baharın müjdecisi yazdan kalma bir hava. Verona sokaklarında tek bir araba yok. İnsanlar özgürce, karınca misali bir sokaktan diğer sokağa girip, dolaşıyorlar. Şehrin tarih kokan evleri, sokakları büyülüyor. Sonunda, ölümsüz aşkın, hüznün, sevdanın kuşaklar boyu sürecek tarihine tanıklık etmiş meşhur eve geliyoruz. O ev Juliet'in evi. Evin girişinde büyük bir kalabalık. Heyecanla kapıdan içeri girdiğimde her iki duvarda da milyonlarca mektup, notlar, aşk sözleri, dilekler karşılıyor bizi. Verona'ya kadar gelip aşkını, tutkusunu, özlemini, hasretini kağıda dökemeyenler ise dünyanın dört bir yanından mektuplar gönderiyor. Özenle seçilen mektuplar, notlar duvarlara iliştiriliyor. İçlerini dökmek, akıl danışmak, ayrılık acısına teselli bulmak, çare aramak... Ne ararsan var notlarda. Bizim Türkiye'den de notlar var tabi... İçeride Juliet'in bronz bir heykeli. Biçare seven masum kalplerin Juliet'in haykırdığı gibi, "Ah Romeo, Romeo. Neden Romeo'sun sen" sözlerini mırıldanışları geliyor aklıma. Ve ünlü romandan şu dizeler dökülüyor; İnkar et adını, babanı yadsı! Yapamazsan yemin et sevdiğine, Vazgeçeyim Capulet olmaktan ben. (...) Adın ne değeri var? Şu gülün adı değişse bile Kokmaz mı aynı güzellikte? Romeo'nun da adı Romeo olmasaydı, Kusursuzluğundan hiçbir şey kaybolmazdı. Romeo, bırak, at bu adı! Senin parçan olmayan Bu ada karşılık, Al bütün varlığımı... Duvara yazılan notlara bakıyorum. Juliet'in zaman zaman Romeo için haykırdığı o balkonun altına gidiyorum. Ölümü göze alan hüzünlü aşkın hikayesini simgeleyen binlerce tanıklığım aklıma geliyor. Avrupalı yazar Luigi Da Porto da kaleme almış bu ölümsüz aşkı. Ancak dünyanın hemen her yerinde William Shakespeare'in 1500'lü yıllarda yazdığı ve sahnelendiği oyunla bilinir tutkulu aşk. Verona'ya gidildiğinde şehrin merkezinde Capello 23 adresinde 19. yüzyıldan itibaren Juliet'in Yeri diye adlandırılan evi bulabilirsiniz.

ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük aşkın balkonun altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN