Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatillerde büyük şehirleri tercih ediyorum

Ailesiyle birlikte turizm işinde bulunan Doruk Kaya, şehir hayatı ve insanların mentalitesi nedeniyle Londra'da tatil yapmaktan büyük keyif aldığını söylüyor

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Tatillerde büyük şehirleri tercih ediyorum
Türkiye ve Kıbrıs'ta toplam dokuz oteli bulunan Kaya Holding'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doruk Kaya ile tatil zevklerini konuştuk

Bir turizmci nasıl ve nerede tatil yapar?
Güzel soru ama bir turizmciye sorulabilecek en zor soru aynı zamanda. Seyahatlerim işim gereği çok sık ve kısa olduğu için tatillerimi de alışkanlıktan dolayı kısa yapıyorum. Benim için en ideal tatil perşembe-pazar, 'long weekend' dediğimiz format. Yaz tatilleri ne kadar ilgimi çekiyorsa kış tatillerinden de o kadar zevk alıyorum çünkü kayak yapmayı çok seviyorum. Yaz tatilinde öncelikli beklentim her insanda olduğu gibi deniz ve kumsalı güzel olan ve aynı zamanda da eğlenebileceğim bir destinasyon olması.

BODRUM'DA TEKNE KEYFİ

Kendi otellerinizde tatil yapabiliyor musunuz? Yoksa o da işe mi dönüşüyor?
Benim şansım şu. Bizim tesislerimizin olduğu yerler arkadaş çevremin de tercih ettiği destinasyonlar haline geldi. Bu yüzden otellerimde tatil yapma şansını yakalıyorum. Ama yine de işyerim tabii ki. Bu nedenle tatildeki kafa rahatlığına yüzde 100 erişemiyorum.

Otele girdiğiniz andan itibaren ne yaparsınız?
Bana göre turizm işinde olan herkes otelin bütün aktivitelerini kullanmalı ki misafirin karşılaşabileceği her türlü aksaklığı görüp tedbirini alabilsin. Bu sadece otel sahibinin değil, bütün yöneticilerin ve işletmecilerin yapması gereken bir şey. Bunu sürekli ekibimize tavsiye ederiz.

Müşteri olarak gittiğiniz otellerde gerçekten konuk gibi olabiliyor musunuz?
Tabii ki sektörden olduğum için beklentilerim çok daha yüksek. Bu da bazen bende hayal kırıklığı yaratabiliyor. Ama diğer taraftan da konakladığım otelde bir aksaklık olduğunda çok daha toleranslı oluyorum. Konuyu tesisin sorumlu müdürü ile konuşarak sektörel bir katkı yapmayı da ihmal etmiyorum.

Tatile giderken bavulunuzde neler bulunur?
Bu konuda hassasım. Bavulumu kendim hazırlarım. Ve gittiğim yerde gece ve gündüz konakladığım gün sayısının iki katı kadar kıyafet alırım. Çünkü tatilde özgür olabildiğim kadar özgür hissetmeyi isterim. Bunu yapmaktaki amacım kendimi evdeki kadar rahat hissetmek.

Otellerinizde ayrı bir odanız var mı?
Hayır, yok. Özellikle farklı odalarda konaklayıp ve eğer birtakım eksiklikler varsa onları saptayıp ekiple, yönetimle görüşürüm.

Favori destinasyonunuz neresi?
En sık gittiğim yer Londra. Şehir hayatı, insanların mentalitesi beni cezbediyor. Servis kalitesinin yüksek standartta olduğunu düşünüyorum. Restoran ve eğlence mekanlarının tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Kendi tatil tercihlerimi daha çok büyük şehirlerden yana kullanıyorum.

Tekne tatillerine gider misiniz?
Genelde Bodrum'dan tekneyle Yunan Adaları'na ya da Göcek'e gittiğim oluyor. Ama ben bir tekne ve deniz adamı değilim.

Aileniz turizmci... Sizi yetiştirirken bir gün bu iş planının içine dahil olacağınızı planlıyorlar mıydı?
Elbette. Babamın kendi planları içinde çocuklarının işi devralıp yürüteceklerini düşündüğüne eminim. Ben de yeğenlerim için, olursa çocuklarım için aynı şeyi arzu ederim. Şu an abim Burak Kaya ile çalışıyoruz ve onun hayattaki en büyük şansım olduğunu düşünüyorum. Çünkü her konuda adil bir şekilde tartışabilip mantıklı bir sonuca varabildiğim insanların başında geliyor kendisi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatillerde büyük şehirleri tercih ediyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN