Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baharlık bir rota St. Emilion

Bir Orta Çağ kasabası olan Saint Emilion'da sokaklar film setine benziyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki kasaba insanın başını döndürüyor

Giriş Tarihi: 5.4.2015
Baharlık bir rota St. Emilion
Bordeaux kentinin 40 km kuzey doğusunda, Dordogne vadisinin kuzey eteklerinde yer alan ve nüfusu 3 binin biraz üzerinde olan Saint Emilion, UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamında korunmaya alınmış küçük bir kasaba. İyi ki de alınmış. Çünkü burası hakikaten sokaklarında yürürken ayaklarınızla parke taşlarını, etrafı süzerken nazarınızla birbirinden etkileyici şatolarını incitmekten korkacağınız şirin bir kasaba. Klişe deyişle film seti. Etrafı surlarla çevrili bir amfitiyatro şeklinde kurulmuş olan bu Antik Orta Çağ kasabası, Bordeaux'da en çok üzüm bağının bulunduğu ve en çok şarabın üretildiği yerlerden biri. Dolayısıyla etraf şarap butikleri ve kocaman kavlarda kırmızı, beyaz, pembe şarapların içildiği şarap bahçeleriyle dolu. Saint-Emilion, Bordeaux'nun en eski şarapçılık bölgesi. Gallo-Roma döneminde Konsül Ausone'ün burada bağları varmış, ancak şehrin adını duyurması ve meşhur olması sekizinci yüzyıla denk geliyor. Şehre ismini veren keşiş Emilion sayesinde önemli bir merkez olan kasabada bugün insanlar şarapçılıktan geçimini sağlıyor. Pardon bir de makarondan! Sokak aralarına kurulmuş küçük pastanelerde makaron üretimi yapan kasaba halkı için bu lezzet bir övünç kaynağı. Tanesi 1 Euro'dan satılıyor ve sokakta sürekli kağıdından makaron ayırıp yiyen insanlar görüyorsunuz. Acayip bir çılgınlık. Aylarca yemeseniz aklınıza gelmeyecek bir tat, Saint Emilion'a gittiğinizde öğün oluyor. Burada tüm binalar kasabaya özgü koyu sarı renkli kireç taşından yapılmış. Taştan oyulmuş monolistik kilise, Avrupa'da bu boyutlardaki tek kilise olma özelliğini taşıyor. Çan kulesi, çesitli manastır kalıntıları, şehir surları, Chateau du Roy kulesi, eski yer altı taş ocakları görülebilecek ilginç yerlerinden. Bir de tabii bağlar. Yalnız yeşillenmelerini görmek için yaz sonunu beklemek gerekiyor. Saint Emilion'a yolunuz düşerse; bir ikindi vakti, kasaba meydanındaki şarap bahçesinde oturup, görkemli kilisenin eşsiz mimarisi önünde bahar kokularını içinize çekerek keyif yapabilir, sokaklara dağılmış küçük lokantalar ya da şatolardaki restoranlarda lezzetli Fransız yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Bahar geldi ve St. Emilion çok baharlık bir rota.

Mahzenleri gezin

Mahzen gezin. Hemen hemen bütün şatoların altında dev mahzenler var. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar çok mahzen bir arada bulunmuyordur herhalde. Kasabanın altında başka bir dünya var sanki.
Midye tadın. Kilisenin hemen önündeki meydanda, açık havada.
Şato Mouton Rothscild şarap ve yemek tadımına katılın.
Bağ bozumu zamanına denk gelirseniz, geceleri bağ bozumuna katılın.

ELİF TÜRKÖLMEZ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baharlık bir rota St. Emilion
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN