Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de 4 mevsim bir arada

MUĞLA'nın İlçesi'ndeki Sandras Dağı'nda kayak yapan tatulcu ve turistler, daha sonra gittikleri Köyceğiz Gölü'nde yüzerken, birbirinden güzel bitki ve çiçeklerle bezenmiş dağ yollarında yürüyüş yapıp, Sultaniye Kaplıcası'nın 40 derecelik suyuna girebiliyor.

Giriş Tarihi: 15.4.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 15.4.2015 16:55
Köyceğiz'de 4 mevsim bir arada
Türkiye'de denizle iç içe tek göl olan 52 kilometrelik alana sahip Gölü'nden ismini alan Köyceğiz İlçesi, turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Köyceğiz Turizm ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı, turizmci, çevirmen ve yazar Ömer Oflaz, ilçede aynı anda 4 mevsimde görülebilen koşullarla karşılaşılabileceğini söyledi. Oflaz, 18 yıldan bu yana sürdürdüğü hafta sonu gezileriyle Köyceğiz'in tanınmasına katkı sağladığını anlattı. İlçenin tarihi ve turistik açıdan önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Ömer Oflaz, şöyle dedi:

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

"Tanrı Köyceğiz'i yaratırken çok özenip, fazla zaman harcamış ki bu kadar güzel. Karlı dağları, çiçeklerle bezenmiş çevresi, muhteşem bir gölü, Yuvarlakçay, Namnam Çayı gibi akarsuları ve kanyonlarıyla dolu bir bölge Köyceğiz. 2 bin 265 metrede kayak yapılabilecek Sandras Dağı'nın eteklerine inildikçe kar altından fışkıran kardelen çiçeklerini görmek mümkün. Daha aşağılarda yaban orkideleri, limon çiçekleri, kamber ağaçlarının yeşilliği, göl çevresindeki kaplıcalar, binlerce yıllık, Likya, Karya, Roma, eski Yunan Selçuklu ve Türk kültürlerinin üst üste bindiği tarih hazinesi ile iç içe yaşanan bir bölge Köyceğiz."

ENDEMİK BİTKİ VE HAYVAN BOLLUĞU

Dünya üzerinde 1.7 milyondan fazla bitki ve hayvan türü olduğunu belirten Oflaz, şöyle devam etti:

"Okuduklarımıza göre 1970'ten beri dünya üzerinde bilinen türlerin yüzde 30'u yok olmuş. Köyceğiz-Dalyan ve çevresinde 700 civarında çiçekli bitki, ibreli ve eğrelti türü bulunduğu tahmin ediliyor. Havzada hemen her türden sürüngenler, memeli hayvanlar ile 180 kuş türü bulunuyor. Bunlar arasında iki önemli türü İzmir Yalıçapkını ve Alaca Yalıçapkını. Leylekler bölgedeki yerleşim alanlarının hemen hepsinde kuluçkaya yatıyor. Koruma alanlarında yaban keçileri, porsuk, kurt ve karakulak vaşakları cirit atıyor. Ölmeden önce görmeniz gereken yerlerden biri. Hani şair der ya 'Nasıl methedeyim sevdiğim seni, arşı alaya değer gözlerin.' İşte Köyceğiz de o misal."

Ömer Oflaz ayrıca ülke genelinde bilinen Dalaman Çayı Raftingi, Dalyan Çamur Banyoları ve Dalyan Kaunos antik kentinin de Köyceğiz sınırları içinde olduğunu ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köyceğiz'de 4 mevsim bir arada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN