Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapadokya'da neler oluyor?

Kapadokya, 16-18 Mayıs günlerinde müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava festivali Cappadox'a ev sahipliği yapacak

Giriş Tarihi: 10.5.2015
Kapadokya'da neler oluyor?
İnsanda başka bir dünyadaymış hissi uyandıran bir yer Kapadokya. Çarpıyor, büyülüyor. Belki de bu yüzden bu yıl ilk kez düzenlenen Cappadox festivalinin çağdaş sanat programı 'Kapadokya Çarpması' adını taşıyor. İşte festivalin üç ayağı:

MÜZİK:
Cappadox'un müzik programı kapsamında tüm konserler mekana, yere, atmosfere özel performanslar olarak planlanmış. Örneğin Uçhisar'ın Güvercinlik Vadisi'ne kavuştuğu noktada, etrafı peribacalarıyla çevrili Cevizlik'te etkileyici bir konser ortamı oluşturulmuş. İnanılmaz bir akustiği ve etkileyici, mistik bir havası olan Bezirhane'de ise özgün bir ambiyans yaratacak dingin isimlerin sahne alması planlanmış. Açık hava etkinliklerinin yapılacağı vadilerin gizli noktalarında pop-up akustik konserler de olacak. Bu performansların enerji ihtiyacı güneş panelleriyle sağlanacak ve uydu bağlantısı aracılığıyla internet üzerinden canlı olarak yayınlanacak. Aşk Vadisi Plato'da ise Kapadokya'nın efsanevi şafağı, Gün Doğumu Konserleri'yle bambaşka bir atmosferde karşılanacak. Festivale katılacak müzisyenler arasında Mercan Dede, Julia Holter, Iyeoka, İlhan Erşahin, Gaye Su Akyol, Alp Ersönmez, Mum gibi isimler var.

SANAT:
Cappadox'un çağdaş sanat etkinliklerinin küratörlüğünü Fulya Erdemci üstlendi. Bu yılki programa 10 sanatçı, sanatçı- ikilisi ve araştırmacı davet edildi. Ayşe Erkmen ve Maider Lopez doğal dokuya minimal müdahalelerde bulunacaklar. Kapadokya'daki mimari ve yerleşimlerin özel dokusu nedeniyle kente, mimariye ve bunlarla ilişkili olarak yaşam biçimlerine bakan mimarlık donanımı olan sanatçılara yoğunlaşıldı; örneğin Murat Germen, Cevdet Erek, John Körmeling, Murat Şahinler & Murat Bayındır ve Christoph Schafer gibi. Yine, kendi pratikleri içinde yerel doku ve üretimlerle, tarih ve yazınla ilişkilenebilecek sanatçıları, Nilbar Güreş ve Hera Büyüktaşçıyan, bu serginin bir festivalin parçası olmasına referansla ses, müzik ve performatif jestlere ağırlık veren Charlegmagne Palestine ve Cevdet Erek davet edildi.

GASTRONOMİ:
Cappadox'un gastronomi etkinlikleri Maksut Aşkar'a emanet. Maksut Aşkar ve diğer şefler geleneksel tatları çağdaş yaklaşımlarla yeniden yorumlayarak yalnızca Cappadox'a özel menüler ortaya çıkaracak. Şefler festival süresince üç akşam ayrı bir mekanda yemek yapacak. Bu menüler, tadıldığı farklı atmosferlere göre bambaşka deneyimlere dönüşecek. Bulunduğu 250 yıllık Antik Han'a tekrar hayat kazandıran Muti Restaurant, İbrahim Paşa'da bir köy evi olan Babayan Evi, doğanın içine gizlenmiş, yalnızca özel davetlere açık olan özel bir mekan; akşam yemeklerinin sunulacağı alanlar olacak. Cappadox'ta ayrıca festival ziyaretçileri için büyük bir şölen kurulacak. Mevsimin tazeliğiyle hazırlanan yemekler, doğa konseri eşliğinde Aşk Vadisi'ne yayılan büyük sofralara taşınacak. Festivalin son günü de bir açık hava pikniği düzenlenecek.

SESSİZ YÜRÜYÜŞ DENEYİMİ

Kapadokya'nın algıları açan ortamında gerçekleşecek zihne ve bedene yönelik yoga ve meditasyon gibi etkinlikler de festivalin programına dahil edildi. Sessiz Yürüyüşler hem coğrafyanın bireysel olarak algılanması hem de kolektif hareket etme üzerine bir deneme. Herkes tek başına sessizce yürüyebilir ama 25 kişi bir arada ve sessizce yürümeyi başarmak oldukça ilginç tecrübelere kapı açacak. Cappadox'un program detaylarına cappadox. com'dan ulaşılabiliyor. Etkinliklerin biletleri ise cappadox. com'dan ya da biletix.com'dan alınabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapadokya'da neler oluyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN