Cruise turlarını çok sevdik

Türkiye'e son 10 yılda gemi yolculuğuna ilgi büyük oranda arttı. Gemiyle yolculuğa çıkan seyahatseverlerin yüzde 96'sı tekrar cruise turuna çıkıyor

Giriş Tarihi: 7.6.2015
Cruise turlarını çok sevdik
Dünyada yaklaşık 22 milyon kişinin tercih ettiği cruise turlarına ilgi Türkiye'de son 10 yılda büyük oranda arttı, her geçen yıl daha da artıyor. Tüm dünyada toplam 300'e yakın cruise gemisi var ve bu gemilerin önemli bir kısmı Akdeniz sularında hizmet veriyor. Bu gemilerin destinasyonlarında Türkiye limanları önemli bir yer teşkil ediyor. Dünyada Türk limanlarına uğrayan gemilerin artması limanlarımızdan cruise turlarına katılımı da o oranda artırmakta. Cruise turlarında yolcuların tercihlerini belirleyen ana unsurları fiyat, hizmet, destinasyon, geminin özellikleri olarak sıralayabiliriz. Yolcular cruise tercihlerini yaparken bazen fiyata göre seçerken bazen de uğranılan limanların özelliğini ya da geminin yeni ve en büyük olması gibi unsurları ön planda tutabiliyor. Cruise seyahatleri Türk turistler tarafından giderek daha çok tercih ediliyor. 7-8 yıl öncesinde tüm Türkiye'de 10 bin kişinin çıktığı ve lüks seyahat olarak anılan gemi turları turizm pastasındaki yerini giderek genişletti. Çünkü hem fiyatlar daha ulaşılabilir oldu hem de çok daha çekici destinasyonlar oluşturulmaya başlandı. Geçen yıl Türkiye'de cruise turlarıyla toplamda 70 bin kişi seyahat etti.

ÖNCE EKONOMİK SONRA LÜKS
Türkiye'de gemi seyahatlerini tercih edenler, ilk başlarda daha ekonomik olan kısa, yani 4-5 günlük gemi turları ile yola çıkıyor. Gemilerdeki konfor ve rahatlığı beğenerek bu defa başka alternatifleri araştırmaya başlıyorlar. Daha konforlu, lüks gemileri ve özelliklerini öğrendikçe bu tip gemiler ve turlara da katılmaya başlıyorlar. Bu açıdan ultra lüks segmentteki gemiler daha popüler bir tercih halini almaya başladı. Türkiye'de cruise turlarının başlangıç turu olarak ifade edebileceğimiz en çabuk ve ekonomik olan vizesiz Yunan adaları turları tercih edilmekte. Komşuyla yemek ve eğlence kültürleri birbirine benzediği için Türk turistler bu tura katılmaktan çok keyif alıyorlar. Yine Akdeniz ve Ege çanağında bulunan Malta, Tunus, Lübnan, Fas ve Mısır gibi ülkeler de tercih sebebi. Türk tatilciler, artık 6 yıldızlı ve ultra lüks hizmetin verildiği uzak destinasyonlara gidilen gemilerde de yolculuk etmeye başladı. Gemi yolculuğuna çıkan bir yolcunun tekrar cruise seçme oranı yüzde 96 olup, bu gerçekten yüksek bir oran.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cruise turlarını çok sevdik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN