Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gemi turlarına 12 ay boyunca çıkabilirsiniz

Giriş Tarihi: 7.6.2015
Gemi turlarına 12 ay boyunca çıkabilirsiniz

Dünyanın en büyük gemisini bünyesinde bulunduran Royal Caribbean Cruises, yıl boyunca dünya çapında gemi turları düzenliyor. Destinasyonları arasında Karayipler de var, Alaska da

Royal Caribbean Cruises'ın Türkiye temsilcisi Bülent Tatlav ve iletişim ve pazarlama direktörü Cihangir Canıyılmaz sorularımızı yanıtladı.

- Royal Caribbean gemi turları hakkında bilgi verir misiniz? Hangi destinasyonlara turlarınız bulunuyor?
- Royal Caribbean Cruises Ltd. olarak bünyemizde bulunan Royal Caribbean International, Celebrity Cruises ve Azamara Club Cruises gemi şirketlerimiz ile dünya çapında cruise gezileri düzenlemekteyiz. Filomuzda toplam 38 gemi bulunmakta. Dünyanın en büyük gemisi Allure of the Seas de bize ait. Destinasyonlarımız arasında Karayipler'den Alaska'ya, Kuzey Avrupa'dan Akdeniz'e, Avustralya ve Yeni Zelanda'dan Güney Amerika'ya, Uzakdoğu'dan Hawaii'ye kadar pek çok farklı yer bulunmakta.

- Turlardaki gemilerinizin öne çıkan özellikleri nedir?
- Royal Caribbean International dünyanın en büyük ve yenilikçi gemi şirketi. Filomuzda bulunan dünyanın en büyük gemisi Allure of the Seas'de Central Park'ın kopyasından buz pateni pistine, dev bir alışveriş merkezinden sörf havuzlarına kadar pek çok özellik bulunmakta. Dünyanın en yeni ve en teknolojik gemisi Quantum of the Seas gemimizde ise robot barmenlerden sanal balkonlu odalara, hatta yerçekimsiz ortamda uçuş deneyimine kadar farklı yenilikler mevcut.

- Yılın hangi dönemleri için hangi gemi turlarını öneriyorsunuz?
- Aslında gemi seyahatleri 12 ay boyunca yaşanabilecek bir deneyim. Yaz sezonunda mayıs-ekim tarihleri arasında Batı ve Doğu Akdeniz destinasyonu, mayıs-ağustos döneminde ise Kuzey Avrupa ve Norveç Fiyortları rotasını öneriyoruz. Kış döneminde ise Karayipler ve uzak destinasyonlar havanın güzel ve bölgenin yaz sezonu olması sebebi ile tercih sebebi olmalı.

- Türk turistlerin en çok ilgi gösterdiği cruise destinasyonu nedir?
- Türk misafirlerimiz yaz sezonunda genel olarak Yunan adaları ve Akdeniz gezilerine ilgi göstermekte. Son yıllarda artan şekilde popüler olan Kuzey Avrupa destinasyonunun yanı sıra mevsim koşulları sebebi ile yılın her dönemi Karayipler ilgi çekmekte.

GEMİ SEÇERKEN İYİ ARAŞTIRIN

- Gemi yolculuğunda Türk turistlerin en çok ilgi gösterdiği aktiviteler hangileri oluyor?
- Türk misafirlerimiz yaş dağılımına bağlı olarak farklı ilgi alanlarına ilgi göstermekte. Gemide bulunan gümrüksüz alışveriş imkanları, spa ve fitness faaliyetleri, Broadway tarzı müzikaller ve farklı spor aktivitelerine katılım oldukça yüksek.

- Tur seçerken neye dikkat etmeli?
- Öncelikle yolcuların bir tatilden ne beklediklerini iyi analiz etmeleri gerekmekte. Amaç bir deniz tatili ise Karayipler veya egzotik limanlara uğrayan gemiler, eğer ki tarih ve kültür ise Avrupa, Güney Amerika veya Uzakdoğu gibi rotalar, eğer ki sessizlik ve eşsiz manzaralar ise Norveç Fiyortları veya Alaska destinasyonları tercih sebebi olmalı. Gemi şirketi seçerken de tatil köyü, 5 yıldızlı otel veya butik otel tarzı gemileri iyi araştırmalı, gemide Türk personel çalışıyor mu ve paket programda profesyonel ve tecrübeli rehber bulunuyor mu sorularının yanıtını almalılar. Türkiye'de profesyonel, TÜRSAB belgeli bir acenta olunmasına dikkat edilmeli ve mutlaka sigorta hizmeti ve poliçesini istemeliler.

ALLURE OF THE SEAS, BATI AKDENİZ'DE

6 bin 400 yolcu kapasiteli Allure of the Seas'te 2 bin 700 personel görev yapıyor. 225 bin ton ağırlığında ve 364 m uzunluğundaki 16 katlı gemi ilk defa Batı Akdeniz'e geldi. Karayipler'de hizmet veren gemi, mayıs ve eylül ayları arasında Barselona çıkışlı haftalık turlara başladı. Geminin durakları şöyle sıralanıyor: Barselona, Palma de Mallorca, Marsilya, Floransa, Roma, Napoli ve Barselona.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gemi turlarına 12 ay boyunca çıkabilirsiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN