Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hawaii değil Kerpe

Giriş Tarihi: 7.6.2015
Hawaii değil Kerpe

15 yıl önce gittiğim Kerpe'nin yolunu bu kez 'yazlıkçı' değil 'dalga sörfçüsü adayı' olarak tutuyorum. Benim bu durumumdaki değişiklik aslında Kerpe'nin çehresindeki değişimi de anlatıyor. Yani özetle yazlıkçı Kerpe'nin Pasifik Okyanusu esintileri taşıyan bir dalga sörfü merkezi haline gelişini...

Hani her bahar mevsiminde, özellikle İstanbullular için 'hafta sonu kaçamağı' yapılabilecek yerler listesi okuruz ya. İşte Kerpe de o listede yer alması gereken türden bir yer. Bir kere İstanbul'a gerçekten çok yakın. Arabanız varsa yaklaşık 1,5 saatte oradasınız. Bana göre en güzel kısmı eğer arabanız yoksa da rahatlıkla ulaşabilmeniz. İstanbul Harem'den Kandıra otobüsüne atlıyorsunuz, buradan da Kerpe minibüsüne geçiyorsunuz. Arabaya göre elbette biraz daha uzun sürüyor ancak erken kalktığınız bir cumartesi sabahı bile karar verip Kerpe yolunu tutabilirsiniz. Öğlene oradasınız... Yalnız burada önemli bir not: Eğer sezon başlamadan giderseniz seyrek kalkan Kandıra-Kerpe minibüsünü beklemeniz gerekebilir. Sezon başladıysa hiç sorun yok, tam yol devam. Kışın yaklaşık 10 kişinin yaşadığı, haziran ayından itibaren ise yazlıkçıların akın ettiği Kerpe, Karadeniz sahilinde ormanla iç içe bir ilçe. Sahilinde ailelerin çekirdek çitleyip dondurma yediği türden. Oldukça sığ plajı çocuklu aileler için son derece uygun. Kerpe'yi bizler için en bilinir kılan yeri ise kayalıkları. Yüzyıllardır sert Karadeniz dalgalarının dövmesi sonucu elle yapılmış gibi basamak basamak oyulan kayalıklar ve arasındaki küçük girintiler, gündüz denizle dalga geçmek isteyenler için bir nevi eğlence merkezi. Akşamüstleri ise güneşin batışını izlemeye doyamayanlar için romantik bir mekan. Biraz kalabalık olsa da sessiz bir köşe bulmayı başarabilirseniz,
uzun uzun denizi izleyip iç dünyanıza derin dalışlar yapabilirsiniz.

SÖRFÇÜLERİN FAVORİSİ

Kerpe'nin şu ana kadar anlattığımız kısmı yazlıkçı ya da "Haftasonu denize gidip biraz serinleyeyim" diyenler içindi. Ancak Kerpe'nin artık başka bir çehresi daha var. Burası dünyanın dört bir köşesinden dalga sörfü tutkunlarının da en sevdiği noktalardan biri. Öyle ki Kerpe'de artık çekirdek çitleyen yazlıkçıların arasında elinde sörf tahtasıyla dolaşan bir Avustralyalı'yla karşılaşmanız mümkün. Bu da Danube Surf House&Academy'nin sörf tutkunu sahibi Tolga Hadimoğlu sayesinde olmuş. Malum Karadeniz, dalgalarıyla meşhur. Bu spor için en gerekli unsur da dalgalar olunca Hadimoğlu önce kendisinin bulaştığı dalga sörfünü Türkiye'de de yaygınlaştırmak için Kerpe'yi merkez seçmiş. İlk önce ilçenin merkezinde bir ofis açarak işe başlamış. Birkaç yıl önce de ormanla iç içe bir evi sörf merkezine dönüştürmüş.

OKULA NASIL GİDİLİYOR?

Sörf merkezine ulaşım çok kolay... Kerpe merkezdeki Dinçer Market'i solunuza alıyor ve yokuştan yukarı doğru çıkıyorsunuz. Yolu doğru takip ettiğinizde sizi ağaçlar arasındaki bu güzel ev karşılıyor. Danube Surf House konuklarına tam bir otel hizmeti sunmuyor. Yani oda servisi gibi hizmetler bekleyerek gitmemenizi tavsiye ederiz. Evde kahvaltı ve akşam yemekleri sunuluyor. Akşamları çoğunlukla mangal yanıyor ve konuklar bahçedeki upuzun tahta masada hep birlikte yemek yiyor. Yani siz de benim gibi tek başınıza giderseniz kendinizi hiç tanımadığınız İtalyan bir grubun içinde bulup gece boyu keyifli bir sohbete koyulabilirsiniz. Keza kahvaltı da aynı şekilde... Arkasında kocaman bir orman var. Dilerseniz minik bir cangıl misali ormanda yürüyüş yapabilir, dilerseniz bahçede, ağaçların altındaki minderlere yayılıp kitabınıza gömülebilirsiniz. Gelelim işin sportif kısmına. Danube Surf House'un asıl misyonu konuklarına dalga sörfünü öğretmek. Karıştırmayalım Alaçatı'da gördüğümüz rüzgâr sörfü değil, Hawaii'de sarışın kız ve oğlanların yaptığı, 1960'lı yıllarda Beach Boys'un daha da popüler kıldığı şu havalı spor. Tolga Hadimoğlu burada hem yeni başlayanlar hem de ileri seviyeye geçmek isteyenler için sörf dersleri veriyor. Dalganın nispeten daha az olduğu yaz ayları özellikle başlangıç seviyesindekiler için daha uygun. Havanın coştuğu buz gibi kış mevsimi ise dünyanın dört bir yanından profesyonel sörfçüleri Kerpe'ye çekiyor. Öyle ki Hawaii ve Meksika'dan bile sörf yapmak için gelenler oluyor. Eğer "Ben sörf yapmayayım daha sakin takılayım" diyorsanız son yılların popüler sporlarından stand up paddle (SUP) ya da Türkçe adıyla kürek sörfü de yapabilirsiniz.

SÖRF BİR TUTKU

Tolga Hadimoğlu'nun henüz 17 yaşındaki kızı Aleyna da sıkı bir sörfçü. Hatta Türkiye'nin ilk kadın profesyonel dalga sörfçüsü ve aynı zamanda Türkiye şampiyonu. Dünya sörf camiasında adını şimdiden duyuran ve yurtdışındaki yarışlarda Türkiye'yi temsil eden Aleyna'nın hedefi Türkiye'nin de bu sporda var olduğunu ispatlamak. Tolga Hadimoğlu'nun bu tutkusu bütün yazı tembel tembel geçiren Kerpeli gençlere de bulaşmış. İlk başta tuhaf bakışlarla sörfçüleri izleyen gençler bu 'havalı sporu' öğrenmek için yavaştan okulun yolunu tutar olmuş.

LEYLA KONUKOĞLU
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hawaii değil Kerpe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN