Yazlıkçıların gözdesi Dikili

Dikili ilçesi, çevre koyları ve Kalem Adası'nın bulunduğu bölge tam bir sayfiye yeri. Özellikle İstanbul ve Ankaralılar tatillerini geçirmek için Dikili ve civarını tercih ediyor

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Yazlıkçıların gözdesi Dikili
Bölge sakinlerinin elden çıkardığı pamuk, tütün, bamya ve karpuz yetiştirilen tarlaların ve zeytin ağaçlarının bulunduğu arazilerin imara açılması yüzünden Dikili'den başlayıp Altınova, Ayvalık'a kadar uzanan hatta yazlık villaların çokluğu dikkat çekiyor. Kış aylarında da yaşayanların sayısının hayli fazla olduğu Dikili'de merkezdeki limana pek çok ticari ve turistik gemi geliyor. Dikili'nin karşısında bulunan Midilli adasında her gün gerçekleşen seferler sayesinde Yunanlar Türk pazarlarını gezerken, yerli turistler de günübirlik turlarla adayı ziyaret ediyor. Limanda bulunan balıkçı teknelerinde taze balık almak mümkün.Yine limandaki yan yana sıralanmış kafeler ailelerin akşam üzeri uğrak mekanlarından. Akşamları gün batımı ile merkezde kurulan hediyelik eşya pazarı da tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerden.

HUZUR ADASI KALEM

Dikili'ye bağlı Çandarlı da şirin tatil yörelerinden. Çandarlı Kalesi, buranın en çok ziyaret edilen noktası. Çandarlı ve Dikili'nin arasında kalan Kalem Adası; tatilcilerin ve hatta ünlülerin gözlerden uzak huzurlu ve sakin bir tatil yapmaları için biçilmiş kaftan. Yine Dikili'ye 10 km'ye uzaklıktaki Yahşi köyünün içindeki gizli koylarda bulunan kamping yerleri de çadır ve karavan tatilini tercih edenlerin gözdelerinden. Dikili'den, Ayvalık'a uzanırken Altınova'yı da unutmamak gerekiyor. Altınova'da köylülerin taptaze meve ve sebzeleri sattıkları pazar çevrede çok meşhur. Altınova'da bulunan uçsuz bucaksız Sarımsaklı Plajı ise incecik kumuyla dünyaca ünlü sahiller arasında yerini alıyor. Son yıllarda Bodrum, Çeşme'den sonra tatilcilerin akın ettiği bir tatil yeri haline geldi Ayvalık... Merkezde bulunan limandaki kafelerde Ayvalık tostu yiyip çay içmek yaz akşamlarının vazgeçilmezi. Aynı tostu gibi midye dolması da meşhur. Balık restoranlarının yan yana sıralandığı merkezde tatilciler yaz akşamların keyifli bir şekilde geçiriyor. Merkezin Cunda Adası ile bağlantısı ise köprü yoluyla sağlanıyor. Cunda'da birbirinden şirin taş evler, son yıllarda tatilciler konaklaması için köylüler tarafından küçük otellere çevriliyor. Yerel halk arasında geçimini bu yolla sağlayanların sayısı hayli fazla. Cunda'da sahilde bulunan balık restoranları ise taze balıkların yanı sıra Ege mutfağının vazgeçilmez meze ve otlarıyla dolu. Tatilcilerin tam da damak zevkine göre masalar donatılıyor. Zeytin ve zeytinyağının ana yurdu olan Ayvalık'ta yüzlerce küçük ölçekli işletme var. Ayvalık'ın yüksek noktası olan Şeytan Sofrası ise gün batımının en güzel izleneceği yerler arasında. Limandaki teknelerle günlük ada turlarına çıkabilirsiniz. Eşek Adası gibi daha pek çok adanın bulunduğu bölgede tatilciler turlara 50-60 TL ödeyerek adaları gün boyunca turlayıp ıssız koylarda denize giriyor ve doğaya iç içe olmanın tadını çıkarıyor. Teknelerde taze balık ve meyve ikramı yapılıyor. Bu bölgenin en ünlü sakini Hülya Avşar. Yıllardır yaz aylarını Ayvalık'ta geçiren Hülya Avşar, Çamlık'ta yöresinde bulunan evinde tatilin tadı çıkarıyor. Balıkesir Edremit doğumlu olan Avşar, her fırsatta Ayvalık'ta yaşamanın muhteşem bir şey olduğunu dile getirerek, "Yakında Ayvalık'a muhtar olacağım"diyerek espri yapmayı da ihmal etmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazlıkçıların gözdesi Dikili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN