Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enfeksiyondan uzak bir tatil

Giriş Tarihi: 16.8.2015
Enfeksiyondan uzak bir tatil
Sıcak yaz günlerinde, özlemi çekilen tatili kimse hasta geçirmek istemez. Farklı yerlere seyahat ederken, deniz, havuz gibi kalabalık yerlerde tatil yaparken kimi zaman birtakım hastalıklara yakalanmak mümkün olabiliyor İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Sindel, yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinde enfeksiyonlara, zaman farkından gelişebilecek hastalıklara ve sıcak çarpmalarına karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu. Prof. Dr. Şükrü Sindel "Yaz aylarında sık sık duş alınarak vücut ısı dengesi korunmalıdır. Bol sıvı tüketilmeli ve 12.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşe çıkmamalıdır" diyor. İşte enfeksiyondan uzak bir tatil için dikkat etmeniz gereken detaylar:
Konakladığınız yerlerde mutlaka temiz su kullanmaya dikkat edin.
Bol sıvı tüketin. Sıvı miktarının günde en az 2.5 litre olmasına dikkat edin.
Vücudu terletmeyecek giyecekler tercih edin. Sentetik kumaşlardan yapılmış kıyafetleri kullanmayın. Seyahat sırasında açık renkli, bedeni sıkmayan bol kıyafetler giyin.
Vücudun tuz ve mineral kaybını yiyecek ve içeceklerle giderin. Sıcak günlerde ağır ve sıcak yemeklerden uzak durun.
Saat 12.00 ile 15.00 arası güneşe çıkmayın. Dış mekanlarda vakit geçirirken mutlaka şapka ve aşırı kimyasal içermeyen, doğal güneş kremleri kullanın.
Yaz sıcaklarında sık sık duş alarak vücut ısı dengesini koruyun.
Yaz aylarında aşırı terlemeye bağlı olarak oluşan sıvı kaybı nedeniyle sistit, böbrek iltihabı ve böbrek taşı belirtilerine daha çok rastlanır.
Antiseptikli solüsyon, su temizleme tableti veya damlaları, yara bandı, gazlı bez, elastik bandaj ve ağrı kesici bulunduğu bir sağlık çantası taşıyın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enfeksiyondan uzak bir tatil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN