Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zaman 1956'da durmuş

Küba'nın başkenti Havana, dünya üzerindeki hiçbir şehre benzemiyor. Kültürü, aşkı, zenginliği, inançları ve tarihi etkileyici bir şekilde bir arada sunuyor

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Zaman 1956'da durmuş
Yöntem Akmen İnanç

Muhteşem Gatsby'de eski asker Nick "Zamanı tekrarlayamazsın" der. Gatsby de şu karşılığı verir: "Tabii ki tekrarlarım." Küba'ya indiğiniz dakikadan itibaren Havana işte size o hiç yaşamadığınız, sadece fotoğraflarda ve filmlerde gördüğünüz zaman dilimini yaşatmaya başlıyor. Geniş caddeler, 16. yüzyılda İspanyollar'ın yaptığı muhteşem binalar, heykeller, müzeler, müzik, puro, rom, meydanlar, parklar ve tabii ki eski Amerikan arabaları... Kendinizi 1950'lerde çekilmiş bir filmin kahramanı gibi hissediyorsunuz. Bir dönem İngilizler, Amerikalılar ve İspanyollar en şaşaalı hayatları burada yaşamışlar. Herkes burada olmak, hatta buraya sahip olmak istemiş. Bugün bıraktıkları her esere hayranlıkla bakıyorsunuz. O kadar büyüleyici ve paha biçilemez ki; restore etseniz, tekrar yapsanız da dönemin işçiliğini yakalamanız imkansız. Hiçbir bina ortalama beş kattan fazla değil, ama bazı binaların tavan yüksekliği en az altı metre. Tabii bir de 1959 Küba devrimi sonrası Sovyetler'in yaptığı komünist dönem binaları var. Kordon boyunca onlar da gözden kaçmıyor. Meydanlar, katedraller, kiliseler ve tabii ki halk kahramanı Ernesto 'Che' Guevara şehrin her yerinde. Her Kübalı, sohbet ederken Che'den "Zamanın ötesinde biriydi. Bizi çok erken terk etti" diye bahsediyor ve ne zaman Che ile ilgili bir şey sorsanız akan sular duruyor. Tam anlamı ile yer gök Che Küba'da. Önemli bir detay; üzerinde taparcasına sevdikleri Che'nin resminin bulunduğu ürünlerden almak isterseniz asla pazarlık yapmayın. Kübalılar bu konuda oldukça hassaslar.

KREDİ KARTI GEÇMİYOR


Küba'da iki farklı para birimi kulanılıyor, CUC ve Cuban Pesos. Kübalıların aylık geliri ortalama 30 CUC (90 TL). Eğitim, kira, elektrik, su ve hastane masraflarını devlet karşılıyor. Okuyup doktor, avukat ya da bilim adamı olabilir, dünyanın herhangi bir yerinde eğitiminize devam edebilirsiniz. Hepsi devlet tarafından karşılanıyor, ama bir şartla, geri dönüp Küba hükümeti için çalışmalısınız. Bir Kübalı'nın restorana, bara gitmesi mümkün değil. Bir içki 5 CUC'dan başlıyor. Tanıştığınız herkes her yeri biliyor ama bir gün bile buralarda yemek yeme ya da içki içme şansları olmamış. Bu gibi yerlerde sadece turistlerle berabersiniz. Halkla tanışma şansınız yok. Kübalılar nazik ve dürüst insanlar. Yokluk içindeler ama asla aç değiller. Bizim şu an yaşadığımız hayattan uzak, oldukça basit bir hayat yaşıyorlar, hiçbir konfor ve ekstraları yok. Sanatçı ruhları her şeye yansımış olan Kübalılar kültür ve sanata çok meraklı. Çoluk çocuk müzelere gidiyorlar. Hatta geçen mayıs ayında gerçekleşen bienali gece gündüz demeden adım adım dolaşıp hemen her eserin önünde fotoğraf çektirdiklerini bizzat gözlemlediğinizde birinin gülümseyerek şunu soylediğine de tanık olduk: "Her şeyimiz var. Hemen herkes üniversite mezunu. Sadece paramız yok." Politika değişimiyle birlikte çok yakın zamanda hızlı tüketim olarak bildiğimiz her şey orada da olacak. Ünlü markalar, fast food zincirleri... Herhangi bir Amerika ve Karayip adalarından pek farkı kalmayacak. Bu arada bu değişim sırasında Kübalılar çok önemli sınavlardan geçecek. Bir nesil Fidel Castro yönetimi altında doğdu ve öncesini bilmiyor. Değişim sürecini hep beraber izleyeceğiz ama size tavsiyem dünyada böyle yerler çok az kalmışken hemen bugün planınızı yapın ve Küba'yı hemen ziyaret edin. Hayatta yaptığınız en etkileyici ve düşündürücü seyahat olarak albümünüzde yer almasını sağlayın.

Gezecek yer çok


Cathedral Square: Bu meydan muhteşem kafelerle dolu
Hemingway's Bar: Dünyanın en iyi daiquiri içkisini yapan bar.
Capitolio: Gece ve gündüz harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Ücret ödeyerek içini de gezebiliyorsunuz.
Revolution Square: 1959'da Fidel Castro'nun 1 milyondan fazla kişinin dinlediği ünlü konuşmasını yaptığı önemli meydan.
Jose Marti Tower (Revolution Square): Küçük bir müzesi bulunuyor, asansör ile en tepeye çıktınızda muhteşem bir mazara ile karşı karşıya kalıyorsunuz
Old Havana'da kurulan hafta sonu pazarı görülmeye değer
Havana Club Foundation: Dünyaca ünlü rom markasının derneği. Harika avlusu olan bir binada müzesi ile birlikte yer alıyor.
Bueno Vista Social Club: Ünlü kulübün kalan üyeleri ile harika bir müzik keyfi yaşayabileceğiniz gecede ayrıca Küba lezzetlerini tatma imkanı bulabilirsiniz.
Che Müzesi: Tarihe tanıklık eden müze ve Che'nin bir dönem yaşadığı evi de dolaşın.

Nerede kalınır?

Saratoga Hotel: Şehrin en merkezi, en güzel oteli. CAPITOL binasının köşesinde yer alan otel beş yıldızlı.
Inglaterra Hotel: Saratoga ile aynı cadde üzerinde. 1875 yılında açılan İspanyol mimarisindeki otel, yıllar içerisinde binlerce ünlü ismi ağırlamış.
Hotel Plaza: Bir diğer muhteşem otel ise Old Havana'da 1909'da açılan Hotel Plaza.

Notlar

Yazar Ernest Hemingway, Havana kentinin
her yerinde öyle izler bırakmış ki; bu izleri anlamak için şehre inen inmez oturduğu yer ve kitaplarını yazdığı kafeleri sırasıyla gezmeniz yeterli.
Öyle bir ada düşünün ki; topraklarında her şey yetişiyor. Puro ve rom dünyanın her yerinde Küba ismi altında satılıyor.
Veradero, Karayip adasında olduğunuzu size gerçekten hissettiren muhteşem ve eşsiz denizi ile mucizevi bir yer olarak karşınıza çıkıyor.
Trinidad şehri de UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alması ile mutlaka görülmesi gereken bir yer.
Bölgenin kasırgalara ve doğa afetlerine maruz kaldığını biliyoruz ama bu muhteşem adanın bir başka özelliği haritadaki konumu gereği asla kasırga ve doğa afetlerine maruz kalmayarak bir de üzerine Meksika'yı koruması.
Eski Amerikan arabası ile şehir turu yapın.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zaman 1956'da durmuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN