Strazburg'dan Viyana'ya, Avrupa'nın en iyileri

Giriş Tarihi: 15.11.2015
Strazburg'dan Viyana'ya, Avrupa'nın en iyileri
Bu yazıyı yazmama, bavul.com ('Online seyahat asistanı' diyorlar adına) sebep oldu aslında. "Avrupa'nın en iyi Noel pazarları" başlıklı bir mail atmışlar. Berlin'deki sevgilim 'jandarma' hakkında ne demişler bakayım diye taradım ki, o da ne, 'jandarma' yok! Ne 'Gendarmenmarkt', ne diğer Christmas çarşıları, Berlin'in adı bile geçmiyor! Buna dayanamazdım! Yukarıdaki yazı o yüzden. Şahsi hassasiyetimden! Şimdiyse Avrupa'nın kalanına bakalım. İşte bavul. com'un seçtikleri de burada (Hep sevdiğim tatlı Viyana ile şirin biblo Strazburg'a kefilim):

STRAZBURG-LILLE:
Strazburg, Noel'in başkenti diye anılan bir şehir. İlk Noel pazarı da 1570'te kurulmuş Fransa'nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan bu oyuncağımsı, biblomsu şehrinde. Ve değişe gelişe bugüne gelmiş. 27 Kasım ile 31 Aralık arasında 11 semtte açılan tezgâhlarda türlü hediyelik, fonda ise çikolata, vanilya, kruasan kokuları garanti. Normal zamanda bile foie gras'dan peynire, pastadan ekmeğe midesine düşkünleri tarumar edecek bir yer zaten Strazburg, ekstrasını varın siz düşünün. Fransa'nın bir diğer iddialı Noel pazarı da ülkenin kuzeyinde, Belçika sınırına yakın Lille'de kuruluyor. 18 Kasım-30 Aralık tarihlerinde. Haşmetli bir dönme dolabın etrafına dizili tezgâhların peynir ve balları dillere destan.

VİYANA:
13 Kasım ile 26 Aralık arasında Belediye meydanına gidenler neyle karşılaşacak? Göz alıcı süslemeler ve pastadan kestaneye pek çok lezzet zaten demirbaş, burada ilave olarak müzik var haliyle: Klasik müzik orkestraları, çocuk koroları... Bir de Noel kurabiyesi pişirme atölyeleri düzenleniyormuş ki bilmiyorum hazır pişmişi varken, atölyesine ne hacet!

BRÜKSEL:
Şehir merkezine kurulan çarşı, devasa Noel ağaçlarıyla, çarpıcı ışık ve ses gösterileriyle meşhur deniyor. Standların hepsinin üstü ahşap çatılarla kaplıymış, bu da şirinlik abidesi demek oluyor. 27 Kasım'da yayılan tezgâhlar, çok sık rastlanmayan biçimde yılbaşından sonraya da kalıyor, toplanma 3 Ocak'ta. Noel Baba şeklindeki çikolatalara vurgu yapılmış ama Brüksel ve çikolata mevzubahis olduğunda şeklin ne önemi olabilir!

PRAG:
Şehirdeki noel pazarlarının en güzelinin, 28 Kasım- 1 Ocak tarihlerinde eski kent meydanına yerleşen olduğu söyleniyor. Büyük bir Noel ağacının etrafında binbir türlü hediyecik, sokak sanatçıları, yerel korolar, zencefilli kek... Prag zaten masalsı bir yer, yılbaşı üstü de misliyle katlanıyor tabii bu hava.

AACHEN-NÜRNBERG-DRESDEN-KÖLN:
Allah Allaaah! Sen bütün Almanya'yı say, güzelim Berlin'i atla; olacak iş mi! "Almanya'nın birçok kentinde Noel pazarları kuruluyor ve bunların hemen hepsi birbirinden ünlü" demişler. Şüphesiz! Dresden'deki pazarın alametifarikası kekmiş mesela. Pazarda bir geçit töreni yapılıyor, dev kek de şehrin sokaklarında dolaştırıldıktan sonra pazara getiriliyormuş (26 Kasım - 24 Aralık). Nürnberg'deki pazarın sembolü olan Noel meleği, iki yılda bir, burada doğan kızlar arasından seçilirmiş (27 Kasım-24 Aralık). Aachen'deki çarşı, buranın simgesi olan katedralin çevresinde kurulan bir ışık ve renk cümbüşüymüş (20 Kasım-23 Aralık). Köln'de Eski Meydan'da kurulan pazarın da kalabalığı çok olurmuş (23 Kasım-24 Aralık). Ama görüyorsunuz, hiçbiri yılbaşını beklemiyor işte. Velhasıl Berlin'deki Gendarmenmarkt'la boy ölçüşemez hiçbiri. Yaşa varol 'Jandarma'!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Strazburg'dan Viyana'ya, Avrupa'nın en iyileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN