Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şikago'da rüzgarın dansı

Çeşitli müzik ve dans akımlarına öncülük yapan Şikago, Michigan Gölü'nün kenarında olması yüzünden 'Rüzgârlı Şehir' olarak da bilinmekte. Illinois eyaletinin yaklaşık 3 milyonluk nüfusuyla en kalabalık, ABD'nin de ise üçüncü büyük şehri

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Şikago'da rüzgarın dansı
Yazının başında hemen belirtelim; New York'un hareketliliğini, Los Angeles'ın sıcak iklimini, San Francisco'nun entelektüel yapısını ve Las Vegas'ın görkemli eğlencelerini bulamayacağınız bir şehir, Şikago. Ama blues ve house müziğe öncülük eden bu şehir, içinden geçen nehrin kendisine kattığı güzellikle ABD'nin görülmesi gereken yerlerinden. Michigan Gölü ve düzenli yapılaşma da şehrin diğer artıları... THY'nin direkt uçuşu ile yaklaşık 11 saat süren bir yolculuk sonrası Şikago O'Hare Uluslararası Havalimanı'na indim. Havalimanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 25 dakika sürüyor. Tercihimi merkeze yakın bir otelde konaklamaktan yana kullanıyorum. Şikago'yu gezmek için gidiyorsanız bu sizin için de doğru tercih olacaktır.

EFSANELERİN TAKIMI

Dünyadaki bazı şehirler, o şehirde bulunan spor takımlarıyla özdeşleşir ve hafızalarda kalır. Eminim ki, gençlik yıllarını 90'larda yaşayanlar Chicago Bulls (Şikago Boğaları) ismini hatırlayacaklar. Şikago Boğaları, ABD Ulusal Basketbol Ligi'nde (NBA) 1991-1998 yılları arasında üç kez art arda şampiyon oldu. Üstelik bu başarıyı iki kez gösterdi. Phil Jackson'un koçluğundaki takımda Michael Jordan ve Scottie Pippen gibi efsane oyuncular vardı. Eğer soğuk havayla aranız yoksa Şikago'yu gezmek için en iyi uygun mevsim yaz. Kışın çok soğuk olabiliyor.

Chicago River


Kentin içinden geçen nehirde gezi tekneleriyle dolaşıp anılarınızı kaydedebilirsiniz. Seyahatinizi 17 Mart'a denk getirirseniz, İrlandalılara olan sempatilerinden dolayı kutlanan Patrick Günü'nde yeşil renge boyanmış nehri seyredebilirsiniz.

Chicago Water Tover

Su deposu olarak kullanılan Şikago Su Kulesi, 1869'da inşa edilmiş.1871 Büyük Şikago Yangını'nda ayakta kalabilen birkaç binadan biri. Hatta bazı insanlar yangında sağlam kalan tek bina olduğunu söyleseler de, eski bir okul ve kilisenin de aralarında bulunduğu birkaç bina daha mevcut.

Lincoln Park Zoo

1868 tarihli hayvanat bahçesi, ABD'nin en eski parklarından biri. Hayvanat bahçesi, Michigan Gölü'nün kenarında bulunduğundan, bir yandan hayvanları, diğer taraftan da muhteşem göl manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca, parkta kasım ve şubat ayları arasında dev bir buz pateni alanı kuruluyor. Belli bir ücret karşılığında buz pateni yapabilirsiniz.

Parkta spor ve eğlence

Millenium Park: Michigan Avenue caddesinin güneyinde bulunan park, yaz aylarında tam bir festival ve konser alanına dönüşüyor. Parkta, ücretsiz gerçekleştirilen spor aktivitelerinden yararlanabilir, halk konserleri izleyebilirsiniz. Millenium Park'ı gezenler arasında, Jake Gyllenhaal'lu Source Code (Yaşam Şifresi) filminin final sahnesinde görünen Cloud Gate önünde fotoğraf çektirmek çok popüler. Halk arasında bean (fasulye) olarak bilinen eser, 2006'da Hindistan doğumlu İngiliz vatandaşı, ünlü sanatçı Anish Kapoor tarafından tasarlanmış. Sears (Willis) Tower: Yapımı 1973'te bitirilen, 108 katlı ünlü Sears Kulesi, uzun yıllar dünyanın en uzun kulesi olma ünvanını korudu. Günümüzde ise dünyanın 13'üncü en yüksek binası ünvanına sahip. 2009'da Willis şirketi ile yapılan anlaşma sonucunda, kulenin ismi Willis Tower olarak değiştirildi. 103. katta Skydeck adı verilen, yılın 365 günü açık, yeri camdan manzaralı bir balkon bulunuyor. Skydeck'e hafta içi çıkıp manzarayı seyretmenizi tavsiye ederim. 3-11 yaş arası 12 dolar, 12 yaş üstüne ise 19 dolar ücret alınıyor. Michigan Avenue: Şikago'da lüks markaların kendine özgü dekore edilmiş mağazalarını bulabileceğiniz Michigan Avenue, şehirde lüks tüketiciye yönelik şekilde tasarlanmış.

Navy Pier

İnşaatı bittiği zaman dünyanın en büyük iskelesi olan Navy Pier, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sırasında, Amerikan ordusunun personeline ev sahipliği yaptı. Günümüzde ise büyük bir dönme dolabın ve lüks restoranların bulunduğu bir parka dönüşmüş. Ziyaretinizi, ABD'nin bağımsızlık günü olan 4 Temmuz'a denk getirirseniz, parkta muhteşem bir havai fişek gösterisi izleyebilirsiniz. Michigan Gölü'nün kenarındaki bu iskeleye gitmeden önce hava durumunu kontrol edin. Hava rüzgarlıysa ziyaretinizi erteleyin.

MURAT AYBEK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şikago'da rüzgarın dansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN