Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Busan: Okyanusta Antalya ve İzmir havası

Pasifik Okyanusu'nun kenarında İzmir ve Antalya tadı veriyor, Busan kenti. 1.5 kilometrelik Haeundae Plajı'nın arkasında Koreli dev şirketlerin gökdelenleri dikili

Giriş Tarihi: 17.1.2016
Busan: Okyanusta Antalya ve İzmir havası
Kardeş şehirleri arasında İstanbul'un da yer aldığı Busan, yaklaşık dört milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük ikinci kenti. Pasifik Okyanusu kıyısındaki Busan, aynı zamanda Güney Kore'nin en önemli liman şehri. Kumsalların gökdelenlerle buluştuğu şehir doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla ünlü.

HALLYEO ULUSAL PARKI

Güney Kore'deki tek deniz parkı olan Hallyeo Denizcilik Ulusal Parkı burada. Hallyeosudo yani 100 kilometre uzunluğundaki su yolu Geojedo adasından, Busan'ın güneydoğusundaki Yeosu'nun güneyine kadar uzanıyor. Yaklaşık 400 ada ve adacık ile küçük kayalıklardan oluşan Hallyeo, Kore tarihinin en önemli savaşına da sahne olmuş. Büyük Amiral Yi Sun-Sin 16'ncı yüzyılda, Japon istilasını burada durdurmuş. İlk kez demir zırh ile kaplı gemileri 'geobukseon' (kaplumbağa gemi) bu savaşlarda Japon gemilerine karşı kullanan amiral, bu gemilerin başarılarını ülkenin tarihine yazdırmış.

HAEUNDAE PLAJI

Güney Kore'nin tatil cenneti Busan, Gwangalli, Songjong, Weolpo, Boryeong Daecheon gibi plajlara sahip. Bunların en önemlisi ise Haeundae. Tertemiz kumsalıyla öne çıkan sahilinde festivalsiz gün geçmiyor. Her yaz geleneksel hale gelen Deniz Festivali, Kum Festivali ve Uluslararası Dans Festivali bunlardan sadece birkaçı. Sadece bir hafta süren Kum Festivali'nde sanata dönüşen kum eserlerini görmek mümkün. Plaj adını Silla Hanedanlığı'nda yaşamış bilgin Choi Chi- Won tarafından dokuzuncu yüzyılda almış. Bilgin Choi Chi-Won, Dongbaekdo Adası'nda yürürken, çok etkilenip adadaki taş bir duvara "Hae Un Dae" sözcüklerini kazımış ve böylece bu ad günümüze ulaşmış. 1.5 kilometre uzunluğundaki plaj, 30-50 metre genişliğinde.

BEOMEOSA TAPINAĞI

Busan'daki Geumjeong Dağı'nın kenarında kurulan tapınak 13 asır önce Silla Krallığı döneminde Kral Munmu'nun emriyle keşiş Ui Sang tarafından inşa edilmiş. İlk Beomeosa Tapınağı binası, Imjinwaeran İstilası (1592'de Kore'nin Japonya İstilası) sırasında yıkılmış olsa da 1713'te yeniden inşaa edilmiş. Üç katlı ve dört sütunlu pagoda olan Iljumun ise dokuzuncu yüzyılda yapılmış. Bunun dışında tapınakta, yedi kraliyet kanadı, üç kapı ve 11 inziva yeri bulunuyor.

HAEDONG YONGGUNGSA

Yerel dilde 'Kore Ejderhası Sarayı' anlamına gelen Haedong Yonggungsa tapınağı, Busan'ın kıyıda inşa edilen ender yerlerden biri. Müthiş bir manzaraya sahip tapınak Naong olarak bilinen büyük Budist öğretici tarafından Goryeo Hanedanlığı döneminde 1376 tarihinde yapılmış. Daeungjeon Ana Mabedi, Haesu Gwaneum Daebul (Denizsuyu Büyük Tanrıça Budası), Yongwangdang Türbesi, Gulbeop Budist İnziva Yeri ve dört aslanlı üç katlı pagodanın tümü okyanus manzaralı. Buradaki dört aslan ise, zevk, öfke, üzüntü ve mutluluğu simgeliyor.

KORE'DE TÜRK ŞEHİTLİĞİ

'Şehitlik' denince aklımıza ilk Çanakkale gelir. Oysa ki, çok uzaklarda Güney Kore Şehitliği de var. Ve burası hakkında pek fazla bilgi yoktur. Busan'daki Türk şehitliğini ziyaret ettiğinizde içiniz titreyecek, gözyaşlarınızı tutamayacaksınız. 1950'de adını ilk kez duydukları Kore'ye savaşmak üzere giden, aralarında astsubay, askeri memur, er ve erbaşların da olduğu 5 bin 90 kişilik 1. Türk Tugayı, savaş sonrasında 721 kayıp verdi. Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasındaki tugaydan şehit olan 462 askerimizin mezarı Pusan'daki şehitlikte. Şehitliği de, 1951 yılında BM yaptı. Savaşa katılan ülkelerin bayrakları arasında dışarıdan görünen tek bayrak ise Türk bayrağı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Busan: Okyanusta Antalya ve İzmir havası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN