Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözleriniz kararmasın

Koruyucu gözlük kullanmadan uzun süre karlı ve buzlu zeminlere bakmak korneada güneş yanığı oluşturarak kar körlüğüne sebep olabiliyor

Giriş Tarihi: 24.1.2016
Gözleriniz kararmasın
Türkiye'yi etkisi altına alan kar, göz sağlığı için tehlike oluşturabiliyor. Özellikle karlı ve buzlu zeminlerden yansıyan ışınlara uzun süre korunmasız olarak maruz kalmanın kar körlüğüne davetiye çıkardığını vurgulayan Op. Dr. Ebru Toprak Ün "Gözde ağrı, batma, yanma, aşırı sulanma, ışıktan rahatsızlık duyma ve görme bozukluğu gibi şikayetlere neden olan fotokeratit ya da bilinen diğer ismiyle kar körlüğü, kornea tabakasında oluşan güneş yanığı olarak da biliniyor" dedi. Karla kaplı alanlarda uzun süre yürüyen, araç kullanan, kış sporlarıyla ilgilenen kişilerde kar körlüğüne sık rastlanıyor. Deniz seviyesinden yükseldikçe ultraviyole ışınlarının etkisi arttığı için kayak merkezlerinde çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Ebru Toprak Ün, göz sağlığı için kış mevsiminde de güneş gözlüğü kullanmanın önemli olduğunu belirtti.

KUM VARMIŞ HİSSİ

Kar körlüğünün gözde kuruluk hissiyle ilk belirtilerini verdiğini söyleyen Op. Dr. Ebru Toprak Ün "Kar körlüğü ile birlikte göz 8 ila 12 saat içerisinde ışığa karşı aşırı hassasiyet göstermeye başlar. Bu hassasiyet zaman ilerledikçe kişinin gözünün içerisinde kum tanesi varmış hissi yaratır ve gözlerde sürekli sulanmayla birlikte devam eder" bilgisini verdi. Kar körlüğünün yoğun hasar yaratmadığı vakalarda şikâyetlerin birkaç gün içerisinde geçtiğini belirten Op. Dr. Ebru Toprak Ün, tedavi edilmediği takdirde gözde yarattığı ağrıların rahatsız edici boyutlara ulaşabileceğine dikkat çekti: "Kar körlüğüne dair belirtilerle karşılaşıldığında mutlaka bir göz hekimine başvurularak gözde oluşan hasar tespit edilmeli ve geç kalmadan tedaviye başlanmalıdır."

HASAR OLUŞTURABİLİR

Kar körlüğünün neden olduğu ağrı ve batma hissinin yanı sıra gözün makula adı verilen görme noktasını ve ışığa duyarlı görme hücrelerini de etkilediğini söyleyen Op. Dr. Ebru Toprak Ün, bu durumun renk kontrastının kaybolmasına ve çevrenin sadece beyaz renk olarak görülmesine neden olduğunu belirtti. Kar körlüğü tedavisinde oluşan kuruluk sebebiyle yoğun gözyaşı tedavisi uygulandığını belirten Op. Dr. Ebru Toprak Ün şu uyarılarda bulundu: "Kar körlüğünde göz pansumanla kapatılabilir ya da göz kapaklarının üzerine soğuk kompres uygulanabilir. Ancak gözleri elle ovuşturmaktan kesinlikle uzak durulmalıdır. Hastalık nedeniyle gözde oluşan kuruluk, göz kapağı ve gözün birbirine aşırı sürtünmesi sonucu hafiften ağıra doğru değişebilen tahriş bulgularına ve gözün kornea ile konjonktiva gibi yüzeysel dokularına hasar verebilir."

KOYU RENKLERE BAKIN

Kar körlüğüne karşı alınacak en etkin önlemin koruyucu özelliği olan ultraviyole gözlük kullanmak olduğunu belirten Op. Dr. Ebru Toprak Ün, "Gözlük olmadığı zamanlarda ise gözün karla temas etmesini önlemek için mümkün olduğunca koyu renklere bakılabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözleriniz kararmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN