Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erken davranana avantajlı tatil

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Erken davranana avantajlı tatil

Yaz tatili için erken rezervasyon dönemi devam ediyor. Yaz tatilini şimdiden planlayanlar yüzde 50'ye varan indirimlerden yararlanıyor

Son dönemde yaşanan gelişmelerin, her ne kadar turizm sektörünü olumsuz etkilediği söylense de aslında Türkiye pazarına ve yerli turistlere olumlu etkisi oluyor. Önceki yıllarda oteller tatil fiyatlarını belirlerken Rus ve Avrupalı tatilcileri temel alırken son gelişmelerin de etkisi ile bu yıl yerli tatilciler baz alınıyor. Otellerin yerli turistlere yönelmesi büyük avantajları da beraberinde getiriyor. Devam eden erken rezervasyon döneminde indirimler yüzde 45- 50'yi buluyor. Elbette bu fiyatlar uzun süre için geçerli değil. Erken rezervasyon döneminin tek avantajı erken ödeme indirimi ve dolayısıyla düşük fiyat değil. Bu dönem hem otel hem de tur çeşitliliği açısından çok zengin bir yelpaze içinden seçim yapabilme fırsatı sağlıyor. Yaz aylarındaki yoğun talep sırasında otellerdeki doluluk oranının artması sebebiyle talep edilen oda tipleri erkenden dolabiliyor. Bu dönemde yerini ayırtan tatilciler tesis ve oda kategorisinde yer bulamama riskini de en aza indirmiş oluyor. Ayrıca gideceği yere ve tesise karar veren tatilciler uçak biletlerini de otel gibi erken dönemde satın alıp ulaşımlarını da uygun fiyata getirebiliyorlar. Tatile üç gün kalana kadar koşulsuz iptal hakkı sağlayan Erken Rezervasyon Sigortası sayesinde erken rezervasyona olan talep her geçen yıl artarak devam ediyor. Yaptırdığı rezervasyonu sigorta taminatı altına alanlar, tatillerinin başlamasına 72 saat kalana kadar iptal etmeleri durumunda paralarının tamamını geri alabiliyor.

UÇAKTA İNDİRİM
Tatilde sadece kalacağınız yeri değil, ulaşımı da erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak uygun fiyata getirebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında uçak fiyatları oldukça yüksek oluyor. Yer bulmak da güç oluyor. Bu yüzden şimdiden bilet alarak çok daha uygun fiyata uçmak mümkün. Pegasus da erken rezervasyonlarda misafirlerine uygun fiyatlar sunan havayollarından... Tatilseverler , uçak biletlerini Pegasus'tan ne kadar erken alırlarsa o kadar ucuz fiyatlarla uçabiliyor.

CİDDİ ORANDA ARTIŞ BEKLENİYOR
Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, 2016 sezonu için iç pazarda ciddi oranda artış beklediklerini söyledi. Çilsal, Rusların gelmemesinden kaynaklanan boşlukların iç turizme önemli bir fırsat sağladığını söyledi. Otellerdeki kontenjanlarını geçen yıla oranla yüzde 50 oranında artırdıklarını söyleyen Çilsal, erken rezervasyon satışlarının da yüzde 40 oranında büyüdüğünü söyledi.

OTEL DOLULUKLARI ARTIYOR
Etstur Genel Müdür Yardımcısı Suat Özbek tatilcilere geç olmadan erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmamaları önerisinde bulundu. Özbek'in değerlendirmesi şöyle: "Tüketici tarafında ilerleyen aylarda fiyatlarda düşüş olacağına yönelik yanlış bir beklenti oluşturuluyor. Ancak bu söylemler misafirleri ileride sıkıntıya düşürebilir. Tesisler, olası boşlukları farklı bölgelerdeki pazarlama faaliyetlerini artırarak doldurma yönünde hareket ediyorlar. Bu sebeple, yakın bir zaman içinde otel doluluklarının arttığını ve fiyatların alışıldığı biçimde erken rezervasyon dönemi sonuna doğru yükseldiğini görebiliriz."

KOŞULSUZ İPTAL VE DEĞİŞİKLİK
Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan bu yıl misafirlerinin yüzde 60 oranında erken rezervasyondan yararlanacağını tahmin ettiklerini söyledi. Erkan şunları söyledi: "Seyahatseverler, tatillerine 72 saat kala yurtiçi-Kıbrıs tatilleri ve kültür turlarında koşulsuz iptal veya değişiklik imkanı olduğunu bilmiyorlar. Erken rezervasyonu ne kadar erken yaptırırlarsa o kadar büyük bir çeşitlilik içinde seçim yapma olanakları var. Erken rezervasyonun olanaklarından yararlanmadıklarında büyük indirim oranlarından da yararlanamıyorlar. Kalmak istedikleri otelde kalamıyor, katılmak istedikleri turlara katılamıyorlar."

OTELLER İÇ PAZARA DÖNÜŞ YAPIYOR
Türkiye'deki otellerle ilgili online aramalarda yüzde 52'lik bir artış olduğuna dikkat çeken Tatil.com Genel Müdürü Uğur Altun da Türkiye'deki otellerin hiç olmadığı kadar iç pazara yönelmiş olduğunu belirtti: "Türkiye'deki oteller iç pazara çok ciddi bir dönüş yapıyor. Çünkü artık otellerimizde yeni bir bilinç oluşuyor. Durum sadece bu sene ile ilgili değil. Gelecekte yurtdışı pazarından kaynaklanabilecek sorunların kestirilmesi çok zor. Artık otellerimiz ellerinde çok büyük bir pazar olduğunun farkına varıyor. Onlar da bu pazarın kendilerine sağladıkları faydayı nasıl artırabileceklerin planlamasını yapıyor. Sonuç olarak son gelişmeler aslında hem otellerimiz hem de yerli turist için kazan-kazan durumunu yaratıyor. Şu an dahi yerli turistler inanılmaz bir talep göstermeye başladı."

YURTDIŞI TURLARINA İLGİ BÜYÜYOR
Tatilstil yetkilisi Emrah Koçak da 2016 yılında iç turizmde Türk misafirlerin etkisinin Ege ve Akdeniz bölgelerinde artacağını düşündüklerini söyledi: "Rusya ile yaşanan kriz sonrasında tatilseverler onlardan kalan boş yerlere daha uygun fiyat garantisiyle erken rezervasyon dönemi içinde yerleşip otel odalarını dolduracaklardır. Türk misafirlerin yanında Avrupa ve Almanya'dan gelecek misafirlerle bir nebze de olsa Rus turist kaybı önlenmeye çalışılacaktır. Yurtdışı turları da 2015 senesine göre en az iki katı daha çok tercih edilecektir ve bunların başında yine Balkanlar ve Orta Avrupa gelecektir."

TATİLİNİZ ZEHİR OLMASIN
Seyahatseverlerin rezervasyon yaptırırken dikkat etmeleri gereken noktalar şöyle: n Firmanın TÜRSAB'a ve Turizm Bakanlığı'na kayıtlı olup olmadığını kontrol edin. n Firmanın ve ürünün detaylarını, kampanya-fiyat-ödeme koşullarını dikkatli bir şekilde inceleyin. n Çok ucuz gibi görünen reklam veya indirimler ilk başta cazip gelebilir. Ama bunun kimi zaman aldatıcı olduğu akıllardan çıkarılmamalı. n Tercih edilen firmanın erken rezervasyon iptal güvencesine sahip olup olmadığını öğrenin. Eğer firma böyle bir pakete sahip ise bunu kimin sağladığı da önemli. n Erken rezervasyon oranları devam edecek olsa da bu indirim oranlarında kademeli bir düşüş yaşanacak ve bu, ekstra indirim ve avantajlardan daha az bir oranda yararlanılması anlamına gelecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erken davranana avantajlı tatil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN