5 bin yıllık tarihi ile Güney Kore

Kore Cumhuriyeti, nam-ı diğer Güney Kore, kültür ve tarih açısından çok zengin bir ülke. Başkent Seul'deki sarayların ihtişamı gözünüzü kamaştıracak

Giriş Tarihi: 7.2.2016
5 bin yıllık tarihi ile Güney Kore
Güney Kore, özellikle Türkiye ile sıcak ilişkileri dolayısıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Nüfusu yaklaşık olarak 50 milyon. Resmi para birimi ise Güney Kore Wonu. Türkiyeli turistlerin vizesiz seyahat edebileceği, güvenilir ülkelerin başında gelen Güney Kore'ye Türk pasaportunuzu göstererek sorunsuz bir şekilde ayak basabilirsiniz. Ulaşım konusunda ise Kore Havayolları'nın Türkiye'den Kore'ye direkt uçuşları var. Bu uçuşlar ortalama 10 saat sürmekte. Başkent Seul'de saraylara uğrayıp, ülkenin tarihi dokusu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Seul'ün ruhunu anlamak için sarayları ve Bukchon Hanok semtini görmek şart. Seul Olimpik Parkı da aynı şekilde görülmeye değer. Tabii ki Uzak Doğu'nun simgelerinden olan Budist tapınaklarını da başkentte görmeniz mümkün. Budist tapınaklarının haricinde Şaman tapınaklarını da görme imkanınız var. Seul şehrinin simgelerinden olan Namdaemun fotoğraf çektirmek için ideal. Sonrasında çok etkileyici bir yer olan Seodaemun hapishanesine gidip, 1910 ile 1945 yılları arasındaki Japon işgalinin Kore topraklarında ne kadar dramatik bir etki yarattığına tanık olabilirsiniz. Yemeklere gelince, kan sosisi ve patates cipsi, ahtapot, türlü türlü tatlılar ve bol sarımsaklı Kore turşusu kimchi... Her yemeğin acı biber sosuyla tatlandırıldığı çok acı bir yemek kültürü var burada. Sebzenin ve meyvenin ise sınırlı olduğu bir yer Seul.

KARAOKE GECELERİ

Uzak Doğu kültürünün vazgeçilmez eğlencesi karaoke, Seul gece hayatının da temel taşlarından biri. 70'lerde Japonya'da icat edilen karaoke, 80'lerin sonundan itibaren Güney Kore'de de çok popüler hale gelmiş. Burada barlarda şarkı söylenen odalara verilen isim Norebang. Özellikle gençlerin tercih ettiği karaoke eğlencesi turistler için de nostaljik bir deneyim.

Görmeden dönmeyin


GYEONGBOKGUNG SARAYI
Kore tarihinin en önemli bölümü olan Jeseon Hanedanlığı döneminde Seul'ün beş farklı bölgesinde beş saray inşa edilmiş. Hangdeokgung, Changgyeonggung, Deoksugung, Gyeongbokgung ve Gyeonghuigung adı verilen bu saraylar arasında en önemlisi ise Gyeongbokgung. Gyeongbok (Tanrı tarafından) ve Gung (saray) kelimelerinin bir araya gelmesiyle, 'Kutsanmış Saray' adını alan Gyeongbokgung, Çin'deki Yasak Şehir ile birbirine benzerlik gösteriyor. Jaseon Hanedanı'nın kurucusu olan Taejo tarafından 1395 yılında yapılan bu merkez sarayın etrafı beş metrelik surlarla çevrili. 16'ncı yüzyılın ortalarında yaşanan yangının ardından tekrar restore edilen saray 330 binadan oluşuyordu.

NAMSAN PARK VE N SEOUL TOWER

Gökdelenlerle ve ışıklarla süslü Seul'ü kuş bakışı izlemek için en ideal yer Namsan Parkı. Kentin tepe noktasında kalan ve teleferikle çıkabileceğiniz Namsan Parkı eğer size yetmiyorsa parkın içindeki N Seoul Tower'ı ziyaret edin. 1971'de televizyon ve radyo kulesi olarak yapılan kulenin yüksekliği 236 metre. Parkın içinde ayrıca Türkiye ve Avrupa'da sıkça rastlanan kilit bağlama duvarlarına uğrayarak dilek de tutabilirsiniz.

GANGNAM STREET VE INGA SONG

Dünyada en fazla izlenen video unvanını elinde bulunduran Gangnam Style'ı bilmeyen yoktur. Bir efsaneye dönüşen şarkının adını aldığı Gangnam, alışveriş yapılabilecek bir mevkii. Bölgeye yakın yerlerde bulunan Savaş Müzesi'ne (War Musem) uğramadan dönmeyin. Müzede, Güney Kore'nin tüm savaş tarihi, özellikle 1950-1953 arasında Türk askerlerinin de savaştığı Kore Savaşı'nın hatıraları ve savaşa ait objeler yer alıyor. Insa Dong ise şehrin en ünlü geleneksel semtlerinden birisi.

Yurtdışı Turlar Müdürü Cemal Benli anlatıyor


Keyifli ve turistik bir ülke

"Güney Kore, kendinizi en az Türkiye'deki kadar rahat hissedebileceğiniz, keyifli, turistik bir ülke. Bunların yanı sıra bir seyahatin bence olmazsa olmazı, turistin seyahati esnasında endişe duymadan, rahatlıkla ülkeyi gezip, insanların arasına karışabilmesidir. Son derece güvenli olan Güney Kore'de binlerce insanın yürüdüğü sokaklarda bile cüzdanınızı çıkarıp orta yere bıraksanız, inanın kimse almaz gibi bir his duyuyorsunuz. Size birinin zarar verebileceği, gasp veya hırsızlığa uğrayabileceğiniz endişesini bir kez bile duymayacaksınız. Dilerseniz Japonya ile Güney Kore kültürü birlikte keşfedilebilir. Bu iki ülkenin birbirlerini tamamladığı çok güzel bir seyahat yapabilirsiniz. Uzakdoğu'da birbirine en yakın kalmış, haritanın en kuzeydoğu ucundalar. Tur programları açısından firmamızda birçok kolaylık var. Güney Kore kesinlikle görülmesi ve doyasıya gezilmesi gereken bir ülke. Siz de iyi bir gezginseniz mutlaka aklınızın bir köşesine Güney Kore ve Japonya turu kombinasyonunu yazın."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 bin yıllık tarihi ile Güney Kore
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN