Dört soruda Zika virüsü

Amerika kıtasından birçok ülkeye yayılan Zika virüsüne karşı uzmanlar seyahat edenleri uyarıyor: Uzun kollu giyinin, böcek kovucu kremleri yanınızda bulundurun, ellerinizi sık sık sabunla yıkayın

Giriş Tarihi: 7.2.2016
Dört soruda Zika virüsü
Bilim adamları, Amerika kıtasında birçok ülkeye yayılan Zika virüsüne karşı geliştirilecek aşı için 10 yıllık bir süre gerektiğini belirtiyor. Aşı için uzun yıllar gerekse de, seyahat etmek zorunda kalanlara karşı alınması gereken tedbirleri Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Adnan Keskin'e sorduk.

1. Zika virüsünün belirtileri nelerdir?
Sivrisinekle insanlara bulaşarak enfeksiyona sebep oluyor. Yetişkinlerde ya hafif bir hastalık tablosuna yol açmakta ya da hiçbir belirtisi olmamakta. Belirtileri ateş, vücutta kızarıklık, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı.

2. Hava yoluyla bulaşır mı?
Sivrisinekle bulaştığı için insanlara damlacık enfeksiyonu, hava yolu veya su ve gıdalarla bulaşması söz konusu değil.

3. Seyahat edenler Zika'ya karşı nasıl önlem almalı?
Gidilecek bölgedeki hastalıklar dikkate alınarak tedbirler alınmalı. Özellikle anne adayları çok dikkatli olmalı. Söz konusu hastalığın aşısı varsa (sarı humma, menenjit vs) aşı yaptırmalı ve tercihen aşıdan bir ay sonra seyahat edilmeli. Sağlık sigortanızın gideceğiniz ülkede geçerli olup olmadığını kontrol edin.

4. Seyahatin ertelenmesi söz konusu değilse...
Yanınızda maske, eldiven, alkol bazlı el dezenfektanı ve kağıt mendil bulundurun. Böcek kovucu krem taşıyın. El, kol ve vücudun diğer açık yerlerini kapatacak giysi tercih edin. Hasta kişilere yakın temastan sakının. Temas zorunlu ise maske ve eldiven kullanın. Sonrasında ellerinizi su ve sabun ile yıkayın. Alkol bazlı el dezenfektanları da kullanılabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dört soruda Zika virüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN