20 maddede Küba

Geniş caddeler, meydanlar, 16. yüzyılda İspanyollar'ın yaptığı muhteşem binalar, müzik, salsa ve elbette eski Amerikan otomobilleri... Küba'ya hoş geldiniz

Giriş Tarihi: 21.2.2016
20 maddede Küba
1 Uçak yolculuğunun ardından Havana'da Jose Marti Havaalanı'na iniliyor. Jose Marti, Küba'nın ulusal kahramanlarından biri. Marti, yaşamını ülkenin özgürlük mücadelesine adamış şair ve yazar.

2 110 bin kilometrekarelik yüzölçümüyle, 11 milyondan fazla insanın yaşadığı Küba, Florida'dan 180 kilometre uzakta.

3 Havaalanından çıktıktan sonra saatlerinizi yedi saat geri almayı unutmayın. Unutmamanız gereken bir başka ayrıntı ise, burada işlerin modern hayatın bize dayattığı gibi hızlı ilerlemiyor oluşu. Bu yüzden acele etmeyin, rahat davranın.

4 Küba'nın para birimi Küba Pezosu. Kredi kartı birçok yerde geçmiyor. Bu arada Küba'da hayat ucuz.

5 Nacional Hotel, Havana'nın en ünlü oteli. Oteli, God Father 2 filminden hatırlayabilirsiniz. Otel her yere ulaşım için ideal noktada. Otelin bahçeli lobisi muhteşem.

6 1982'de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne giren Havana eski şehir, Latin Amerika'daki büyük kolonyal döneme ait merkez. Bölge İspanyol- Endülüs mimarisinin çarpıcı örneklerini barındırıyor.

7 Katedral Meydanı'ndaki 1777'de bitirilen ve Aziz Cristobal'e yani Kolomb'a adanan katedral, en güzel dini binalardan biri. Burada Kolonyal Sanatlar Müzesi'ni de görebilirsiniz.

8 1954'te aldığı Nobel ödülünü Küba'ya adayan ünlü yazar Ernest Hemingway'in meşhur ettiği Bodeguita del Medio isimli bara uğrayın.

9 Eski Parlamento binası Capitolio, bugün Bilim Teknoloji ve Çevre Bakanlığı tarafından kullanılıyor. Binada, son Rus çarına ait olan ve bir Türk kuyumcu tarafından Küba devletine satılan 25 karatlık elmasın bir kopyası da yer alıyor.

10 1920'de açılan ve eski başkanlık rezidansı olan Devrim müzesi, 1959 Devrimi'ne kadar 22 başkan tarafından kullanılmış. New York'tan Tiffany'nin dekore ettiği bina ülkenin bağımsızlık mücadelesini, özellikle devrim dönemini anlatan eserlerin sergilendiği neo-klasik üsluba sahip.

11 Partagas, Havana'ya gelen puroseverlerin uğrak yeri. Bir puro yapım fabrikası olan Partagas'ı turistler önceden randevu alıp bir rehber eşliğinde gezebiliyor. 45 dakika süren turda, tütünün puro haline gelinceye kadar hangi işlemlerden geçtiğini, bu iş için nasıl bir el emeği gerektiğini anlayabiliyorsunuz. Puro alacaksanız, ya puro fabrikalarından birinden ya da dükkanlardan almakta fayda var. Sokaklarda size puro satmaya çalışacak birçok kişi olacak, ucuzluğuyla sizi cezbedecek ama aynı kalite değil. Üstelik belgesi olmayan 20 purodan fazlasını yurtdışına çıkaramazsınız.

12 Buena Vista Social Club'ı mutlaka duymuşsunuzdur. Küba müziğini dünyaya tanıtan grubun şarkılarını dinleyebilirsiniz. Aklınıza gelebilecek her yerde gruplar canlı müzik yapıyor, sonra da evde doldurdukları CD'lerini satıyorlar.

13 Salsa yapmadan Küba'dan ayrılmak olmaz. Haftanın son günü kabul edilen cumaları Kübalılar için parti günü. Fiesta dedikleri partiler, evlerde ya da barlarda düzenleniyor. Salsa yapmayı bilmiyorsanız üzülmeyin. La Casa del Son'a uğrayın, ders alın.

14 Varadero Küba seyahatinin olmazsa olmazlarından... Havana'ya yaklaşık iki saat mesafede olan bu sayfiye yeri, Hicacos yarımadasında yer alıyor. Palmiye ve begonviller arasında otel, restoran, tatil köyü, bar ve diskolar yer alıyor. Varadero dalmak için de ideal bir rota. Mercanlar muhteşem ve deniz suyunun ısısı hiçbir zaman 18 derecenin altına inmiyor.

15 Restoranda yemek yerken ya da içki içerken Kübalılar'la tanışma şansınız yok. Onlar için buralar çok pahalı yerler. Bu yüzden bu yerlerde sadece turistleri görüyorsunuz.

16 Kübalıların kahramanlarından biri de Che. Taparcasına sevdikleri Che'nin resminin bulunduğu ürünlerden almak isterseniz asla pazarlık yapmayın. Halk bu konuda çok hassas.

17 Trinidad şehri de UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan, mutlaka görülmesi gereken bir yer. Denizi ve kumsalı eşsiz ama konaklama sorunlu. Plaza Santa Ana isimli bir meydana sahip şehirde, küçük rengarenk evler var. Geceleri meydanda, hemen kilisenin yanında açık havada dans ediliyor.

18 Adeta eski Amerikan arabalarının sergilendiği bir açık hava müzesi olan Havana'da 56 model bir Chevrolet'yle şehir turu yapın.

19 Bavul yaparken olabildiğince ince kıyafetleri tercih etmekte fayda var. İklim yarı tropik, kış mevsimi ortalaması bile 23 derece, yaz mevsimi ortalaması ise 28 derece. Ekim-mayıs arası ziyaret için en ideal zaman

20 Cep telefonları çok zor çalışıyor, interneti ise otel dışında unutun. Bu arada çok güvenli bir ülke, hatta özellikle taşrada evlerin kapılarını kapatmıyorlar bile. O yüzden hırsızlık, kapkaç gibi konularda korkunuz sakın olmasın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 maddede Küba
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN