Tam yaşanacak şehir San Diego

Pasifik Okyanusu'na açılan uzun sahilleri, filmlere konu olan Coronada Adası'yla San Diego kenti, tam anlamıyla bir yaşam ve turizm şehri. Meksika sınırındaki şehir dünyanın en büyük hayvanat bahçesi ile deniz parkına ev sahipliği yapıyor.

Giriş Tarihi: 28.2.2016
Tam yaşanacak şehir San Diego
Diego kenti, iklimi, doğası ve sınırda olmasının dinamikliği ile turistlerin yoğun ilgisini çeken bir sahil şehri. Ülkenin dokuzuncu, Kaliforniya eyaletinin ise en büyük ikinci şehri. Sahil ve turizm kenti, dünyanın en iyi plajlarına, Lego şehrine, hayvanat bahçesine ve filmlere konu olan Coronado Adası'na ev sahipliği yapıyor. Bu sahil kentinin genel özelliklerinden bahsetmek gerekirse; şehrin demografik yapısı oldukça çeşitli. Her an dünyanın her ülkesinden birisiyle karşılaşabilirsiniz. İklimiyle de çekici olan kent, Amerikalıların emekli olduktan sonra yaşadıkları destinasyonlardan biri. ABD Deniz Kuvvetleri için de önemli bir liman olan şehir, Avrupalıların da Kaliforniya'daki ilk yerleşim yeri olmuş. Bazı tarihçilere göre İspanyol, bazı tarihçilere göre de Portekizli olarak kabul edilen Juan Rodriguez Cabrillo, bugün hepimizin bildiği Kaliforniya'ya ilk ayak basan Avrupalı olarak tarihteki yerini almış. Cabrillo Ulusal Anıtı, kentin ziyaret noktaları arasında. Şehrin en popüler duraklarından eski şehir ise İspanyollar tarafından keşfedilerek, yaklaşık 200 yıl şehrin merkezi olmuş. Bugün ise, turistik alışveriş için tercih ediliyor.

CORONADO ADASI

Meksika sınırına kadar gelmişken, San Diego'yu tam anlamıyla keşfetmeden olmaz. Nüfusunun çeşitliliği gibi görmeniz gereken mekan ve noktalar da çeşitlilik gösteriyor. Kentin görülmesi gereken yerleri arasında Coronado Adası geliyor dersek yanılmayız. Arabayla drift yapar gibi yükselen ilginç tasarımlı köprüyle San Diego'ya bağlanan Coronado Adası'na ayak bastığınızda daha çok bir plaj kasabasına gelmiş hissine kapılıyorsunuz. Hemen burada, Tom Cruise'in hafızalarımıza kazınan Top Gun filminin kimi sahnelerinin Coronado Adası'nda da çekildiğini hatırlıyoruz. 1888'de kapılarını açan Hotel Del Coronado, halen ABD'nin en popüler plaj otellerinin en iyileri arasında. Devlet başkanları, sanatçılar ile çok sayıda ünlüyü ağırlayan otel, ülkenin ikinci büyük ahşap yapısı olma özelliğine de sahip.

EN ÜNLÜ HAYVANAT BAHÇESİ
San Diego Hayvanat Bahçesi ise, ülkenin hayvanat bahçeleri arasında önemli bir yere sahip. Çünkü, dünyanın bu en büyük ve en iyi hayvanat bahçeleri arasında. Burayı gezmek için bir tam gününüzü ayırmanız gerekebilir. Kentin, eğlence merkezi ise, downtown bölgesi. Burası, modern gökdelenleriyle dikkat çekiyor. Bölge özellikle, hafta sonları eğlenmek isteyen insanların akın ettiği bir alana dönüşüyor. San Diego'yı anlatırken sınırın diğer tarafındaki Meksika şehri olan Tijuana'dan bahsetmeden olmaz. Kente gelen turistler kadar ABD'lilerin de sık sık gittiği bir şehir Tijuana. San Diego ile Tijuana arasında her gün binlerce araba mekik dokuyor. Meksika yönünde kontrol neredeyse hiç bulunmazken, Meksika'dan ABD'ye geçişlerde sınır kapısında uzun araç kuyrukları oluşuyor. San Diego'nun Meksika sınırına yakın olmasından dolayı, şehirde hem Amerikan hem de Meksika kültürünün etkilerini kolayca hissediyorsunuz. Latin nüfusunun fazla olması nedeniyle, şehirde İspanyolca daha yaygın kullanılıyor. ABD vatandaşları ile Meksikalılar, artık çok entegre olmuş. Kısa adı NAFTA olan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması gereğince iki ülke arasında yüksek ticaret hacmi de mevcut. Meksika'da olan ucuz iş gücü nedeniyle, Meksika'da birçok ABD'li fabrika ve imalathaneye rastlayabiliyorsunuz.

DALGALARLA RAHATLAYIN

Seaport Village, San Diego'da ziyaret etmenizi tavsiye edeceğim yerler arasında. Pasifik Okyanusu'nun dalgalarının uğultusu size iyi gelecektir, iyi bir rahatlama noktası olabilir. Çeşitli müzik gruplarını da dinleyebileceğiniz burada, hizmet dışı bırakılan ve müzeye dönüştürülen 'Midway' adlı ABD donanmasına ait uçak gemisini de ziyaret edebilirsiniz. Sea World (Deniz Dünyası) ise dünyadaki emsalleri arasında en iyisi ve iddialısı denilebilir. Katil balinalardan kutup ayılarına, yunuslarla birlikte yüzebilme ihtimalinizden dev kaplumbağalara kadar dokunabileceğiniz bir eğlence parkı. İçeri girerken böyle düşünmemiştim; ama bir gününüzü almaya aday bir mekan. Özellikle katil balina gösterisi parkın en çarpıcı aktivitesi.

LA JOLLA PLAJI VE DEL MAR
Dünyanın en güzel plajlarında bulunmuş birisi olarak, La Jolla Plajı gitmeden, yaşanmadan ve oradan güneşin batışı izlenmeden anlatılmayacak kadar etkili sahillerden birisi olduğunu söylemeliyim. Pasifik Okyanusu'nun gün batımını en güzel izleyebileceğiniz yerlerinden olan plaj, kent merkezine de oldukça yakın. Plajın adı, mücevher anlamına gelen İspanyolca 'joya' kelimesinden geliyor. Plajın çevresindeki emlak piyasasının da ülkenin geneline göre oldukça yüksek olduğunu da söyleyelim. Kentin, emlak değerinin yüksek olduğu başka bir bölgesi ise, at yarışlarının da düzenlendiği Del Mar sahil bölgesi.

LEGOLAND

Kentte, çocuklu aileler de unutulmamış. Legoland, çocuklu ailelerin keyif alabilecekleri önemli bir destinasyon. Bu eğlence merkezinde her şey legolardan yapılmış. Legodan yapılmış hayvanlar etrafında safari ya da küçük bir Amerika turu yapabiliyorsunuz. Çocukların, legodan yapılmış arabaları kullanarak trafik kurallarını öğrenebilecekleri bir alan da mevcut. Burada, ülkenin önde gelen ünlü şehirlerin maketleri de yine legolarla gerçekleştirilmiş.

SÜRPRİZSİZ
Kent, birçok Meksika restoranına ev sahipliği yapıyor. Meksika restoranlarının yanı sıra Little Italy adlı bölgede İtalyan mutfağının lezzetlerini tadabilirsiniz. Pizza ve makarna çeşitlerini önerebilirim.

14 SAAT SÜRÜYOR
THY'nin İstanbul (Atatürk Havalimanı)- Los Angeles (LAX Havalimanı) uçuşu yaklaşık 14 saat sürüyor. Buradan da, iki saatlik bir araç yolculuğu sonrası San Diego'dasınız. İki şehir arasındaki karayolunda trafik oldukça yoğun. Tavsiyem, Los Angeles Havalimanı'na indiğinizde, toplu taşıma çok kullanışlı olmadığı için San Diego'ya gitmek için havalimanından araba kiralamanız. Bu arada, San Diego ile Türkiye arasında 10 saatlik bir zaman farkı olduğunu da söyleyeyim.

MANZARA İÇİN MOUNT SOLEDAD
Eğer kenti, kuş bakışı görmek istiyorsanız, bunun için Mount Soledad en uygun nokta. Manzaranın keyfini doya doya çıkarabiliyorsunuz. Mount Soledad'ın tepesinde bir de şehitlik bulunuyor.

MURAT AYBEK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tam yaşanacak şehir San Diego
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN