Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile masaya yatırılıyor

Giriş Tarihi: 12.3.2016 11:55 Güncelleme Tarihi: 12.3.2016 11:57
Yunanistan ile deniz turizmi masaya yatırılıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Başbakanı Aleksis Çipras'ın 8 Mart'ta 'de gerçekleştirdikleri “Türkiye-Yunanistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı"nın ardından iki ülkenin alanında faaliyet gösteren işadamları ve yatırımcıları, 28 Mart'ta İzmir'de bir araya gelecek.

Başkonsolosluğu ve İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi koordinesinde 28 Mart Pazartesi günü İzmir'de "Türkiye-Yunanistan ve Yatırımları Forumu" düzenlenecek. Saat 09.30-19.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek Forum, sabah açılış konuşmaları ile başlayacak. Forumun öğleden sonraki bölümünde ise Türk ve Yunan deniz turizminde önde gelen işadamları ve yatırımcılar, "Marina İşletmeciliği", "Yat İşletmeciliği", "Kruvaziyer Gemi ve Turistik Liman İşletmeciliği" ile "Feribot İşletmeciliği" sektörlerinde işbirliği konularında odak grup çalışması yapacak. Bu çalışmaların ardından "Turizm Alanında Yatırım Olanakları ve İşbirliği Hakkında Sunum" konusunda son oturum düzenlenecek. Forum, toplantı sonuçlarının değerlendirilmesi ve sonuç raporunun hazırlanmasıyla tamamlanacak.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Türkiye'nin Ege kıyıları ile Yunanistan'ın Ege Adaları arasındaki turizm hareketlerinin varabileceği en üst düzeye henüz varmamış olduğunu, daha yapılacak çok şey bulunduğunu söyledi. Öztürk, "Ege'yi dünyanın çekim merkezi yapmak için komşumuz Yunanistan ile deniz turizminde işbirliği yapmak zorundayız. Maalesef aramızdaki ilişki arzu ettiğimiz boyutta değil. İzmir'e bu yılın ilk iki ayında sadece 1766 Yunan turist geldi. İzmir'e ayak basan her 100 turistten sadece 5'i Yunanistan'dan geliyor. Her iki ülke vatandaşlarının kolayca seyahat edebileceği, karşılıklı yatırımların gerçekleşeceği bir atmosferi yaratırsak, bu gelişmeden herkes büyük fayda sağlar. Yunan dostlarımızla karşılıklı çıkarlarımız, Ege'yi turizmde zirveye çıkarmaktan geçiyor" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan ile deniz turizmi masaya yatırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN