Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Berlin fuarından olumlu mesajlar

Giriş Tarihi: 13.3.2016
Berlin fuarından olumlu mesajlar

Kendi alanında dünyanın en büyüklerinden sayılan Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) geçen hafta düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın açılışını yaptığı fuarı Tatil SABAH da izledi

ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası bu yıl 9-13 Mart 2016 tarihleri arasında 50. defa düzenlendi. 3 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirilen fuarda 116 stant kuruldu. Beş gün süren fuara ilk üç gün sektör temsilcileri sonrasındaki günler ise halk katıldı. Fuarın bu yılki onur konuğu da Maldivlerdi. En önemli iki pazardan biri olan Rusya'nın 'turist göndermeme' resti sonrası tek umut Almanya pazarı haline gelirken, fuarın önemi de artmış oldu. Her yıl Rusya'da gerçekleşen MITT ve ITM turizm fuarlarına geniş katılım gösteren Türk heyeti, bu yıl tüm enerjisini Almanya'da kullandı. Fuarda ana tema olarak da 23 Nisan'da başlayacak ve altı ay boyunca devam edecek EXPO 2016'nın 'çiçek ve çocuk' teması merkeze alındı. Türkiye'den 11 valilik, 47 belediye ve birlik ile 69 turizm şirketi olmak üzere 127 katılımcı fuarda yer aldı. Türkiye, bu yıl 50'ncisi düzenlenen ve yarım asrı deviren ITB'de hem en geniş stant alanına, hem de en kalabalık katılımcı grubuna sahip ülkesi. Bugün sona eren fuarı, 115 bini turizm profesyoneli olmak üzere toplam 170 bin kişinin ziyaret ettiği tahmin ediliyor. Türkiye genelinde fuarın en geniş katılımcısı da Antalya oldu. Fuarda Antalya'yı Belek'ten Patara'ya, Kemer'den Manavgat'a kadar farklı bölgelerin turizm birlik ve dernekleri ile yerel yönetimleri tanıttı.

"Kendi evinize gelir gibi gelebilirsiniz"


ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası'nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal terör endişesiyle Türkiye'ye gelmekten korkan turistlere çağrı yaptı. Ünal "Korkacak, bir durum yok. Kendi evinize gelir gibi gelebilirsiniz. Türkiye tüm misafirlerinin güvenliğini sağlayacak güçte bir ülke. Özellikle turizm bölgelerimizde güvenlik düzeyini üç katına çıkarttık. Türkiye'nin turizm bölgelerinde hiçbir güvenlik riski bulunmamaktadır" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, önceki gün müjdesini verdiği turizmde istihdam paketin detaylarını açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işbirliğine gidildiğinden bahseden Bakan yakıt desteği verilen havaalanlarında ve ören yerlerinde bin kişi istihdam edileceğini aktardı.

"Her dönem gözdeyiz"

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da fuarda olumlu mesajlar verdi. Ulusoy "Tüm gelişmelere rağmen olumlu olmak gerektiğini düşünüyorum. Ürünümüz iyi. Türkiye harika bir ülke. Almanların tatil için gelebileceği en ideal yer. Sadece biz onlara muhtaç değiliz. Onlar da bize muhtaç. İlerleyen günlerde rezervasyonların artacağını düşünüyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berlin fuarından olumlu mesajlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN