Mistik ülkenin en renkli festivali

Giriş Tarihi: 13.3.2016
Mistik ülkenin en renkli festivali

Farklılıkların ve renklerin ülkesi Hindistan, festivalleriyle de tam bir çekim merkezi. Festivallerin coşkusuna ortak olmak için dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce insan, ülkeye akın ediyor. Baharın gelişini kutlamak amacıyla düzenlenen, sayılı günlerin kaldığı Holi Festivali de gezginlerin ilgi odağı

Hindistan, dünyanın en renkli, en özel ülkelerinden… Özel bir ülke çünkü farklı kültürlere, farklı dillere ve çeşitli renklere ev sahipliği yapıyor. Hindistan için, farklılıkların ve renklerin ülkesi dersek yanılmayız herhalde. Aktarmasız bir uçuşla Türkiye-Hindistan arası yaklaşık yedi saat. Bu ülkeyi gezip görmek için en ideal dönemse, eylül-mayıs arası. Bu küçük genel bilgilerin ardından, Hindistan'ın dünya turizminde neden bir çekim merkezi olduğuna göz atmaya ne dersiniz? Hindistan, çeşitli uygarlıklara mekan olmuş. Çin'den sonra en kalabalık ülke. Bu nedenledir ki, kültür, gelenek, görenek, din, dil ve kültürel mirasıyla çok zengin bir ülke. Bu gizemli ülke gezginlere, keşif meraklılarına çokça fırsatlar sunuyor. Her metrekaresiyle adeta ayrı bir fotoğraf karesi. Fotoğraf için tam bir derya.

KLASİK ROTA ALTIN ÜÇGEN

Hindistan'ı keşfetmek için çokça neden var. Tac Mahal'den tapınaklara, yogasından doğasına geniş bir yelpazeye yayılmış birçok alternatife sahip. Bu nedenle herkese hitap edebiliyor. Kültürel mirası, mimarisi, farklı kültür ve dillerinin yanı sıra giyimden takıya, renkli taşlardan baharata kadar günlük yaşamın vazgeçilmezleri için de tam bir cazibe merkezi. Taş, takı, kumaş, baharat, ipek için bu ülke doğru bir adres. Hindistan'ın tümünü keşfetmek ayları bulabilir. Ancak kısa bir sürede, bir gezgin ya da turist olarak ilk etapta keşfedilmesi gereken bölgeler, 'altın üçgen' de denen, Delhi-Agra-Jaipur hattı. Bu hat, Hindistan'da görülecek yerler listelerinin başında geliyor. Bu şehirlerde yer alan Kırmızı Kale, Tac Mahal, Amber Kalesi, Rüzgar Sarayı ile çok sayıda önemli tapınaklar en çok turist çeken mekanlar arasında. Bu arada Tac Mahal'i hatırlamakta fayda var; dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe ülkenin en çok turist çeken noktası. Şah Cihan'ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu Begüm'ün doğum sırasında ölümü üzerine, onun anısına Şah'ın eşi için yaptırdığı bu anıt, şehrin birçok noktasından da tüm görkemiyle açıkça görülebiliyor. Ayrıca Türk-İslam Mimarisi'nin de en önemli yapıtları arasında gösterilir. Hindistan denince akla gelen ilk görsellerdendir Ganj Nehri'nde yıkanmak. Bu nedenle Uttar Pradesh eyaletindeki Varanasi, Hindular için en kutsal şehirdir. Çünkü Hindu hacılar, tüm Hindistan'dan Varanasi'ye ölülerini yakmak ve kutsal Ganj Nehri'nde yıkanmak için gelir. Hindistan'ı bir cazibe destinasyonu yapan bir başka özelliği de festivaller ülkesi olması. Bu festivallerden, Rajastan eyaletinin Acmir kentinde düzenlenen Pushkar Mela, renkli kostümler ve binlerce devenin bir arada toplandığı Jaisalmer'de gerçekleştirilen Desert Festivali ve Himalaya eteklerinde dünyanın en büyük din festivali olarak düzenlenen Kumbh Mela en ilgi çekenlerinden.

FESTİVALE SAYILI GÜNLER
Çeşitli ülkelerden binlerce turistin Hindistan'a gelmesinin nedenlerinden biri de bu ülkeye özgü olan Holi Festivali. Çeşitli rivayetlerle anılan bu festival, Hintliler tarafından baharın gelişini karşılamak için kutlanıyor. Bu festival, tam anlamıyla renk cümbüşüne sahne oluyor. İnsanlar eğlenceli bir şekilde toz halindeki renkleri su tabancaları, renkli su dolu balonlar ile birbirlerini boyuyor. Erkek-kadın, zengin-fakir, çocuk-yaşlı fark etmeden, tüm halka açık alanlarda, herkesin eşit olarak katıldığı bir festival. Ezgisiz, müziksiz festival olur mu? Değişik gruplar, müzik enstrümanlarıyla dolaşıp şarkılar söyleyerek, dans ederler. Mart sonuna kadar kutlanan Holi Festivali, görsel şöleniyle birlikte büyük bir şenliğe de ev sahipliği yapıyor.

YÜKSELEN BİR TREND
Türkiye'de Hindistan keşfi yükselen bir trend. Yerli turistin en çok ilgi gösterdiği yurtdışı turlarının başında geliyor. 2006 yılında Hindistan'a turistlik amaçla seyahat eden Türk vatandaşlarının sayısı 10 bin 221 iken bugün bu rakam 22 binlere ulaştı. Yoğun talep karşısında tur şirketleri de boş durmadı, bu renkli ve gizemli ülkeye özel turlar düzenlemeye başladı. Tur şirketlerinin Hindistan turları şöyle:

SETUR:
Hindistan Holi Festivali turunun destinasyonları; Varanasi, Agra, Jaipur ve Delhi. THY ile yapılan seyahatte konaklama beş yıldızlı otellerde gerçekleşiyor. Yedi gece sekiz günlük turun fiyatı 1797 dolardan başlıyor. Turun tarihi: 20-27 Mart 2016.

CORAL TRAVEL:
Hindistan-Holi Festivali turunun destinasyonları; Agra, Fatehpur Sikri, Jaipur ve Delhi. THY ile yapılan seyahatte konaklama beş yıldızlı otellerde. Beş gece altı gün süren turun fiyatı 1399 euro'dan başlıyor. Turun tarihi: 21-27 Mart 2016.

ANITUR:
Jaipur, Agra, Delhi, Varanasi ve Katmandu. Anıtur'un Hindistan programının durakları bu şekilde. THY ile yapılan seyahatte, konaklama beş yıldızlı otellerde gerçekleşiyor. Yedi gece sekiz günlük turun fiyatı 1399 euro'dan başlıyor. Turun tarihi: 21 Mart-9 Eylül-10 Eylül 2016.

TATİLBUDUR.COM:
Delhi, Agra, Jaipur yani Altın Üçgen olarak adlandırılan üç yerin yer aldığı turda seyahat Mahan Air ile gerçekleşiyor. Konaklama ise dört yıldızlı otellerde. Beş gece altı günlük turun fiyatı 799 euro'dan başlıyor. Tura mayıs ayı sonuna kadar her cuma çıkışlı olmak üzere katılmak mümkün.

PRONTOTOUR:
Hindistan turunun destinasyonları; Jaipur, Agra ve Delhi. THY ile yapılan seyahatte konaklama beş yıldızlı otellerde gerçekleşiyor. Altı gece sekiz günlük turun fiyatı 1499 euro'dan başlıyor. Turun tarihi: 7-14 Nisan 2016.

JOLLY TUR:
Hindistan Turu-Holi Festivali'nin durakları şöyle: Delhi, Agra, Fatehpur Sikri ve Jaipur. THY ile yapılan seyahatte, konaklama beş yıldızı otellerde gerçekleşiyor. Beş gecelik turun fiyatı 1399 dolar'dan başlıyor. Turun tarihi: 21-27 Mart 2016

VİP TURİZM:
Hindistan Holi Festivali turunun destinasyonları; Delhi, Jaipur, Agra ve Mathura. THY ile yapılan seyahatte konaklama beş yıldızlı otellerde. Dokuz gece 10 günlük turun fiyatı 1797 euro'dan başlıyor. Turun tarihi: 20-24-28 Mart 2016. Hindistan-Nepal turunun destinasyonları ise Delhi, Jaipur, Agra, Varanasi ve Katmandu. THY ile yapılan seyahatte konaklama beş yıldızlı otellerde gerçekleşiyor. Sekiz gecelik turun fiyatı 2097 dolar'dan başlıyor. Turun tarihi: 8 Eylül-15 Ekim-18 Kasım 2016. Kerala-Güney Hindistan turunun destinasyonları; Bombay, Kochi, Kumarakakom ve Kovalam olarak sıralanıyor. THY ile yapılan seyahatte konaklama beş yıldızlı otellerde. Yedi gece dokuz günlük turun fiyatı 2197 dolar'dan başlıyor. Turun tarihi: 9 Eylül-28 Ekim-25 Kasım 2016.

TATİL.COM:
Hindistan-Nepal turunun destinasyonları; Jaipur, Agra, Khajuraho, Varanasi, Yeni Delhi ve Katmandu. THY ile gerçekleştirilen seyahatte konaklama dört ve beş yıldızlı otellerde gerçekleşiyor. 12 gece, 13 günlük turun fiyatı 2799 dolar'dan başlıyor. Turun tarihi: 22 Nisan-04 Mayıs 2016. Güney Hindistan turunun destinasyonları; Tamil Nadu, Kerala ve Maharaştra eyaletleri. Emirates Hava Yolları ile yapılan seyahatte, konaklama dört ve beş yıldızlı otellerde gerçekleşiyor. 12 gece 13 günlük turun fiyatı 3799 dolardan başlıyor. Turun tarihi: 21 Kasım 2016. Holi Festivali turunun destinasyonları; Agra, Fatehpur Sikri, Jaipur ve Delhi. THY ile yapılan seyahatte konaklama beş yıldızlı otellerde gerçekleşiyor. Beş gece altı günlük turun fiyatı 1399 euro'dan başlıyor. Turun tarihi: 21-27 Mart 2016.

ETS TUR:
Hindistan turunun destinasyonları; Delhi, Jaipur ve Agra. THY ile yapılan seyahatte konaklama, dört ve beş yıldızlı otellerde. Beş gecelik turun fiyatı kişi başı 1449 dolar'dan başlıyor. Turun tarihi: 17 Nisan ve 15 Mayıs 2016. Hindistan-Nepal turunun destinasyonları ise Katmandu, Jaipur, Agra ve Delhi. THY ile yapılan seyahatte konaklama 4-5 yıldızlı otellerde (yarım pansiyon). Sekiz gecelik turun fiyatı 2.099 dolar'dan başlıyor.Turun tarihleri: 9 Eylül-21 Ekim-12-26 Kasım.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mistik ülkenin en renkli festivali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN