Çeşme’nin farklı yüzleri

’nin vazgeçilmezi Çeşme, bu yaz da hem huzur hem de eğlencenin adresi olmaya aday. Burası uzun tatillerin yanı sıra hafta sonunu değerlendirmek isteyenlerin de tercihi

Giriş Tarihi: 1.4.2016
Çeşme’nin farklı yüzleri
Yaz aylarında sadece İzmirliler değil, çevre illerden, İstanbul'dan, Ankara'dan otomobiline atlayan soluğu Çeşme'de alıyor. Sörfçüler, lezzetli bir akşam yemeği yiyip doyasıya eğlenmek isteyenler... i mavi, mimarisi hayat dolu. En popüler yeri Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Alaçatı olsa da Çeşme'de gezilecek görülecek başka yerler de var. O zaman arabaya atlayıp Alaçatı'dan başlayarak ilçeyi turlayalım. Taş evleriyle ünlü Alaçatı, akşamları cıvıl cıvıl. 2000'lerin başında önce rüzgar sörfü meraklıları tarafından keşfedilmiş olsa da artık daha çok gurme restoranları, butik otelleri ve eğlence hayatı ile konuşuluyor. Sokakta adım başı bir ünlüye rastlamak kimseyi şaşırtmıyor. Hacımemiş, en popüler sokağı. Butik dükkanlardaki çeşit çeşit tasarım ürünler satılıyor. Antikacıları da gezmeyi ihmal etmeyin. Alaçatı'nın bir de ilkbahar aylarında gerçekleşen ünlü Ot Festivali var. Yerel halk tarafından otlarının sergilendiği ve Ege otlarından yapılan yemeklerin tadıldığı festival şenlikli bir atmosferde gerçekleşiyor.

ILICA'NIN TERMAL SULARI
Damla sakızı ve zeytin ağaçlarıyla kaplı Ilıca'nın beyaz kumlu plajı iki kilometre boyunca uzanıyor. Denizin içinde kaynayan termal sular çevredeki plajları birer termal havuz haline getirmiş. Otellerde ve pansiyonlarda kaplıca suyu bulunuyor. Ildırı, Çeşme Yarımadası'nın ilk antik yerleşim yeri. Erythrai adıyla kurulmuş. Erythrai, Yunanca'da 'kırmızı' anlamına gelen 'erythros'tan geliyor. Kente kırmızı renkli toprağından dolayı bu adın verildiğine inanılıyor. Küçük adacıkları olan bir koyun üzerine kurulu olan Ildırı'daki MÖ 3. yüzyıl sonlarında yapıldığı tahmin edilen akrapolün yamaçlarındaki antik tiyatro ve Athena Tapınağı mutlaka görülmeli. Tarih meraklıları gün batarken buraya gelip manzaranın tadını doyasıya çıkarıyor. Ildırı; lokantaları, lokma ve kahvaltıcılarıyla damağına düşkün olanları da mutlu ediyor.

FARKLI LEZZET DURAKLARI
'Eski Camii' olarak da anılan Dalyan, Çeşme ilçe merkezinin 2 km kuzeyinde yer alıyor. Geçen yüzyılın başında buraya Karadeniz'den hayli göç olmuş. Dalyan, balık ve deniz ürünleri lokantaları ile lezzet meraklıları için vazgeçilmez bir durak. Reis Dere ise genelde Rumeli tarafından göç almış, tarihsel dokusu içinde gelenek ve göreneklerini korumayı başarmış. Köyün güneyinde taş sanduka tipi mezarların da yer aldığı Reis Dere Antik Yerleşim Alanı bulunmakta. Ovacık gastronomi meraklılarının uğrak yerlerinden. Özel bir teruara sahip olması nedeniyle bağcılık yaygın. Meyve suyu, zeytinyağı, lavanta, üzüm çekirdeği ticareti de yapılmakta. Ovacık, enginarı, kavunu ve koyunuyla biliniyor. Hurma zeytini ve ekşi mayalı ekmeğiyle yörede ünlü olan Türkmen köyü Germiyan turistlerin adaçayı içmek için uğradıkları otantik bir kahveye de sahip. Her yıl ekim ayında ilçede Germiyan Ekmek Festivali düzenleniyor. Pırlanta Plajı ile bilinen Çiftlik pırıl pırıl parlayan denizi ile sakinliği sevenlerin tercihi. Ayrıca yörenin en güzel deniz ürünleri ve böcek lokantaları burada yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşme’nin farklı yüzleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN