Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tablo gibi Side

Manavgat ilçesine bağlı olan Side, ’nin en güzel antik kentlerinden biri. Çevresindeki şelaleler ise ziyaretçilerine huzur vaat ediyor

Giriş Tarihi: 1.4.2016
Tablo gibi Side
Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Side'nin adı eski dilde bereketi simgeleyen nar anlamına geliyor. Side'nin Büyük Kapı'dan başlayan ana caddesi, yarımada boyunca ilerleyerek tapınaklar yakınındaki büyük meydanda sona eriyor. 20 bin kişilik Side Antik Tiyatrosu görkemiyle nefesinizi kesiyor. Bizans devrine değin çok tanrılı bir dini benimseyen Sideliler, birçok tanrı adına tapınaklar yapmış. Side'nin çarşısı özellikle yaz aylarında cıvıl cıvıl oluyor. Hediyelik eşya alışverişinizi buradan yapabilirsiniz.

ŞELALELERİN SERİNLİĞİNDE
Bölgenin en etkileyici yerlerinden biri Manavgat Şelalesi. Şelale, ırmak sularının üç-dört metrelik bir falezden düşmesiyle oluşuyor. Berrak mavi suyu şırıl şırıl akarken etrafa tatlı bir huzur yayılıyor. Burada yürüyüş yapabilir ya da manzara eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Kentin kargaşasından uzaklaşıp doğa ile baş başa kalmak isteyenler için şelalenin çevresinde uygun piknik alanları bulunuyor. Ayrıca taze balık yeme imkanı da bulabiliyorsunuz. Görünce etkilenmemenin mümkün olmadığı Düden Şelalesi de bölgenin turistik yerlerinden. İki kilometrelik kanyonun içindeki şelale 40 metreyi bulan falezlerden aşağı akarken suda gökkuşağı renkleri oluşuyor. Şelale alanının içerisinde restoranlar ve eğlence parkları bulunuyor. Dinlenmek ve piknik yapmak için de alanları var. Düden Şelalesi'nin girişindeki Gençlik Parkı ve küçük hayvanat bahçesi de küçük misafirlerin gün boyunca eğlenmesi için ideal. Burada deveye binip fotoğraf çektirebilirsiniz. Kurşunlu Şelalesi'nin huzur veren atmosferi ise bambaşka. Şelaleye ulaşabilmek için yüksek merdivenlerden inmek gerekiyor. Merdivenlerin bitiminde görülen manzara ise anlatılmaz yaşanır. Yedi gölet küçük şelalelerle birbirine bağlanıyor. Şelale içerisinde piknik alanı, manzara seyir terasları, park, restoran, gezinti patikaları bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tablo gibi Side
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN