Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ah o gemide ben de olsaydım

Göz alıcı şehirler, nefes kesici manzaralar, olağanüstü coğrafyalar ve karşınızda uzanan uçsuz bucaksız mavi deniz. İşte önümüzdeki dönemin en gözde cruise turları

Giriş Tarihi: 10.4.2016
Ah o gemide ben de olsaydım
Cruise turlarıyla ilgili önyargılar yıkıldı, yerli turistin gemi yolculuklarına ilgisi arttı. Elbette bu durumda gemilerin kalitesinin artması büyük rol oynuyor. Konforlu ve lüks kamaralarda konaklayıp 24 saat süren aktivitelere katılan yolcular zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor. Tabii bu arada birçok yeri görüp gezme fırsatı da buluyorlar. Önümüzdeki dönemin gözde cruise turları arasında Birleşik Arap Emirlikleri, ve Karayipler öne çıkıyor.

Hem lüks hem egzotik
Aralık, ocak, şubat ve mart... MSC Fantasia gemisi bu aylarda Birleşik Arap Emirlikleri'ni keşfe çıkıyor. Yolculuk yedi gece, sekiz gün sürüyor. Duraklar ise Abu Dabi, Khor Al Fakkan, Muscat, Khasab ve Dubai. Dubai, insan aklının ve mühendisliğinin çorak bir doğa karşısında neler yapabileceğinin bir kanıtı olarak tariflenebilecek bir şehir. Dubai Marina, Palm Jumeirah Takımadası, 828 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun binası unvanını elinde tutan Burj Al Khalifa ve devasa alışveriş merkezleri görülmesi gereken yerler arasında. Dubai, dünyadaki tek yedi yıldızlı otel olan Burj Al Arab Oteli'ne de ev sahipliği yapıyor. Çölde yaratılmış Manhattan görüntüsüne rağmen 200'den fazla adadan oluşan takımadaları, 400 kilometre kadar uzanan kıyı boyu, sakin plajları, şaşırtacak kadar zengin deniz yaşamı, yeşillerin adeta fışkırdığı vahalarıyla Abu Dhabi; şehir ve doğanın bir arada barışık yaşadığı ender şehirlerden biri. 800 kubbesi ve 1000 kolonuyla dünyadaki en büyük camilerden biri olan Şeyh Zayit Büyük Camii, Emirlikler Sarayları, Miras Köyü, Hili Arkeolojik Bahçeleri mutlaka ziyaret edilmeli. Kum tepelerinin üzerindeki lunaparklar ve lüks AVM'ler turistlerin uğrak noktalarından. Maskat uçsuz bucaksız çöllerin, arkeolojik eserler ve göz alıcı kumsallarla harmanlandığı bir şehir. Yükselen dik kayalıkları ve derinlerindeki zengin yaşamla deniz de bu şehrin davetkârlığını artıran bir diğer özellik. Gezilecek yerler listesi uzun. Al Jalali, Al Mirani kaleleri, kalabalık Arap pazarları, Sultan Kabus Cami, büyük Cami, Beyit Al Zübair Müzesi, Nizwa ve Jabrin kaleleri, Sultan Sarayı bunlardan sadece birkaçı. Wadi Arbayeen ve Wadi Daygah da Maskat'ı keşfederken ziyaretçileri bekleyen güzellikler arasında yer alıyor. BAE'nin görkemli şehirlerinden bir diğeri Khor Al Fakkan. Burada görülmesi gereken yerler ise şöyle sıralanıyor: Arap pazarı, arkeolojik siteler, Wurrayah Şelalesi, Wurrayah Wadi, kristalleriyle göz alıcı Rifaisa Su bendi, muhteşem manzaralarıyla Masafi Dağları, Wadi Shawkaw Vahası, 80 milyon yıllık fosilleriyle zamanda yolculuğa çıkaran Fosil Kayası, 300 yıllık tarihiyle Fujairah Kalesi, yüzlerce yıllık geçmişiyle Khor Fakkan Köyü. Ve Arabistan Norveç'i Khasap. Tıpkı Norveç fiyordlarında olduğu gibi karanın içine bir ok şeklindeki girip çıkan coğrafyasıyla Khasab'ta bir başka göz alıcı oluşum ise krem beyazı kireç taşı uçurumların, sakin ve turkuaz rengi denizden yükselmesi. Bu kıyı şeridinde bir bot gezisine mutlaka zaman ayırmalı. 2097 metrelik yüksekliğiyle Jebel Harrim, bir diğer deyişle Kadınların Dağı, bir başka doğal güzellik. 17. yüzyıldan kalma Khasab Kalesi ve Bukha Kasabası ve ve onun nefes kesici manzaralarını izleyebileceğiniz Bukha Kalesi; gezinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Herkesin gözü bu ülkede
ABD'nin 50 yılı aşkın bir zaman diliminden sonra, 2014 Aralık ayında, Küba ile diplomatik ilişkileri canlandırma kararı ve karşılıklı büyükelçilikler açma hususunda uzlaşmaları, gerek Latin Amerika'da, gerekse dünyanın pek çok ülkesinde ilgi ve merakla karşılandı. ABD Başkanı Barack Obama'nın 20 Mart'ta Küba'ya ayak basmasıyla da iki ülke arasındaki kültürel ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine hız verildi. Tüm dünyanın gözü Küba'ya çevrilmişken ülkeye düzenlenen cruise turlarına olan ilgi de arttı. Kasım ayından itibaren düzenlenen turlarda Küba'ya kadar gitmişken, Karayipler'in de güzelliklerini keşfetme fırsatı sunuluyor. MSC Opera gemisi ile çıkılan seyahatte, Jamaica ve Karayip adalarının incisi Cayman Adaları'ndan 'nın popüler sahil kasabası Cozumel'e etkileyici yerler geiliyor. MSC Armonia gemisi ile de Küba'nın yanısıra, Orta Amerika'nın en ilgi çekici ülkeleri Belize, Honduras ve keşfediliyor. Her iki gemi seyahati programında da konuklar, rengarenk balıklarla şnorkel yapacak, Küba'nın klasik otomobilleri ile adayı turlayacak, yerel halkın kültürünü yakından tanıma ve yerel lezzetleri tatma şansına sahip olucak ve dev manta balıklarıyla okyanusta yüzecek. Gemi seyahatinde gezilecek olan Orta Amerika ülkeleri ile Karayipler'in vizesiz oluşu ve Küba vizesinin de MSC Cruises tarafından verilmesi bu turlara Türkiyeli turistlerin ilgisini artırıyor. Tam pansiyon konaklama, gidişdönüş uçak biletleri, transferler, Türkçe rehberlik hizmeti 7 gecelik tura dahil.

Miami'den Cozumel'e
Norwegian Getaway gemisinin 9 Eylül çıkışlı 7 gece, 8 gün süren turu ise Miami, Roatan Adaları, Harvest Caye, Costa Maya, Cozumel, Meksika rotasını izliyor. Beş yıldızlı gemide su parkı, gerçek ölçülerde basketbol sahası, çok sayıda yüzme havuzu, bovling, casino, alışveriş merkezleri, çocuk kulüpleri ve gösteri salonu bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ah o gemide ben de olsaydım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN