Beş popüler

Giriş Tarihi: 24.4.2016
Beş popüler müze

Louvre si, Smithsonian Enstitüsü, British Museum, Akropolis Müzesi ve Hermitage Müzesi. İşte yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayan gözde müzeler

Bir şehrin tanımanın yolu ve galerilerini ziyaret etmekten geçiyor. Gerek mimari açıdan taşıdığı estetik değer ve tarihi önem gerekse seyahat edilen şehir hakkında verdiği önemli bilgiler nedeniyle müzeler turistlerin vazgeçemediği duraklar arasında yer alıyor. Kuyruklarda bekleniyor, tatil programlarında mutlaka ziyaret için zaman ayrılıyor.

AKROPOLIS MÜZESİ - ATİNA
Atina'nın tarihi bölgesi olan Akropolis Tepesi'nin güneydoğusunda yer alan müze, Akropolis Tepesi'nden çıkarılan antik kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Antik Yunan tarihi hakkında en geniş ve en deneyimsel bilgilerin bulunduğu müzenin dış cephesinde özel ışıklandırma yöntemi ile eserler üç boyutlu olarak sırayla gösteriliyor. Ayrıca müzenin alt bölümünde süren kazı çalışmaları, müzenin yer seviyesindeki cam zemin üzerinden doğrudan seyredilebiliyor. Akropolis Müzesi'ni 5 euro karşılığında ziyaret etmek mümkün.

LOUVRE MÜZESİ - PARİS
Dünyanın en romantik şehirlerinden biri olan Paris'in en değerli yerlerinden biri Louvre Müzesi. Bir Orta Çağ kalesi olan ve 200 yıl önce müze haline getirilmeden kralların konut olarak kullandığı yapı, günümüzde dünyanın en değerli müzelerinden biri olma özelliği taşıyor. Orta Çağ'dan 19. yüzyıla çok sayıda eserin sergilendiği Louvre Müzesi'nin önemli bölümlerini bir ya da iki gün içinde gezebilirsiniz. Önceden görmek istediğiniz eserler varsa iyi bir planla müzeye yarım gün ya da bir gün ayırmanız da yeterli olabilir. Louvre Müzesi, salı dışında haftanın her günü ziyaret edilebilir.

SMITHSONIAN ENSTİTÜSÜ - WASHINGTON DC
Toplam 19 müze ve galeriden oluşan Smithsonian Entitüsü, Washington'da yer alıyor. Coğrafi olarak dünyanın önemli bir kısmını kaplayan Amerika'nın tarih, kültür, sanat ve kısmi olarak bilimine dair ne varsa fikir edinebileceğiniz bir merkez burası. Smithsonian Enstitüsü'ndeki tüm müze ve galerileri gezmek, tüm sergilere katılmak ve enstitü bünyesinde sergilenen 137 milyon objenin tamamını görmek neredeyse imkansız. Ama iyi bir planla birkaç gün içinde enstitüyü en azından keşfedebilirsiniz.

HERMITAGE MÜZESİ-ST. PETERSBURG
Kimilerine göre dünyanın en değerli sanat eserlerine ev sahipliği yaptığı düşünülen Hermitage Müzesi, sahip olduğu 3 milyon civarı eser ile Rusya'nın en çok turist çeken noktalarından biri olma özelliği taşıyor. Rus sanatının en değerli koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müze, Antik ve nadir Osmanlı eserlerini de bünyesinde barındırıyor. Her uygarlığa ait eserlerin başka bir bölümde sergilendiği Hermitage Müzesi'nin kendisi de görkemli mimarisi ile başlı başına bir sanat eseri olma özelliğine sahip.

BRITISH MUSEUM- LONDRA
İngiltere'nin dünya coğrafyasından derlediği en değerli eserler, British Museum'da yer alıyor. Asur saray odalarından getirtilmiş ve mücevherlerden tutun da Mısır galerilerinin en değerli taşlarına, Antik Yunan'dan kalma insan kemiklerine dair aranılan her şey bu müzede bulunabilir. 8 milyondan fazla nesnenin sergilendiği müzenin tamamını görebilmek pek mümkün değil. Fakat British Museum da iyi bir plan varsa, olabildiğince geniş bir bilgi yelpazesi sunmaya hazır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beş popüler müze
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN