Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türkiye'nin Maldivleri" e kazandırılacak

Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan, beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler'e benzetilen Salda Gölü'nün e kazandırılması için Kaymakamlıkça çalışma başlatıldı.

Giriş Tarihi: 27.4.2016 11:25
Türkiye'nin Maldivleri turizme kazandırılacak

Yaklaşık 185 metre derinliğe sahip, 6 bin 800 metre eninde, 9 bin 86 metre uzunluğunda tektonik bir çukurun üzerinde ve kapalı bir havzada yer alan Salda Gölü e kazandırılacak.

Çevresinde 61 familyaya ait 301 sucul ve karasal bitki türü belirlenen göl, turkuaz rengiyle eşsiz bir güzelliğe sahip. Çevresinde bisiklet turları düzenlenen, kuş gözlemi yapılan, yüzülen ve dalış gerçekleştirilebilen göl, fotoğraf tutkunlarının de dikkatini çekiyor.

Göl, beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler'e benzetiliyor.

Gölde su sporları, çevresinde yamaç paraşütü yapılacak

Basın Yayın ve Enformasyon Antalya İl Müdürü Esen Diler ile Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şubesi Müdürü Tamer Yılmaz'ın organize ettiği etkinlikte, 'dan gelen yerel ve ulusal basın temsilcilerine göl hakkında bilgiler verildi.

Yeşilova Kaymakamı Necdet Özdemir, Salda Gölü'nün turizme kazandırılması için altyapı çalışmasına öncelik verdiklerini söyledi.

Göl sit alanında yer aldığı için koruma imar planını oluşturmaya çalıştıklarını anlatan Özdemir, "Koruma imar planını oluşturmak için Kültür ve Turizm Bakanlığımıza gerekli yazılar yazıldı. Bu plan yapıldıktan sonra bölgeyi çok daha rahat turizme açabileceğiz." dedi.

Özdemir, insanların Salda Gölü'nde yüzebildiğini ancak bir su sporları merkezi bulunmadığını ifade etti. Bu konuda çalışma yapmayı planladıklarını aktaran Özdemir, "Gölde su sporlarının yapılmasını sağlayacağız. Yamaç paraşütü yaptırmayı da planlıyoruz. Bununla ilgili Türk Hava Kurumu ve ilgili federasyondan yetkilileri çağırdık, izin çalışmalarını başlattık. İnsanlarımız Salda Gölü'ne karşı yamaç paraşütü yapabilecekler." diye konuştu.

"Yatak kapasitemizi artırmamız gerekiyor"

Özdemir, gölün çevresinde Eşeler Yaylası ile Salda Kayak Merkezi'nin bulunduğunu, Yeşilova'ya geleceklere turizm çeşitliliği sunabileceklerini vurguladı. Bölgede 50 yatak kapasiteli bir bulunduğunu ancak yeterli olmadığına dikkati çeken Özdemir, şunları kaydetti:

"Yatak kapasitemizi artırmamız gerekiyor. Bunun için mutlaka koruma imar planını oluşturmalıyız. Burada 5 yıldızlı otel yapmak isteyen turizmciler var ancak otelleri göle yakın bir yerde yapmak istiyorlar. Böyle olunca da sit engeline takılıyorlar. Koruma imar planını yaptıktan otel yapılması için sit kurulundan gerekli izinleri alabileceğimizi düşünüyoruz. Biz zaten Kaymakamlık olarak çevreyi koruyoruz. Koruma imar planı olmadan herhangi bir yapılaşmaya izin vermemiz mümkün değil."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'nin Maldivleri" turizme kazandırılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN