Ege’nin karşı kıyısı Selanik

Deniz mahsulleri ile ünlü, gün batımı ayrı bir keyif olan Selanik, Ege şehirlerimizi anımsatıyor. ’ın bu tarihi şehrine gitmişken Halkidiki’ye de uğrayabilirsiniz

Giriş Tarihi: 1.5.2016
Ege’nin karşı kıyısı Selanik
Bir liman kenti olan Selanik'i görmek için karayolunu tercih edip İpsala sınır kapısından çıkıyorum. Arabayla Selanik'e gitmek, yol boyunca her iki ülkenin güzelliklerini görmek açısından çok keyifli geliyor. Sınırı geçtikten sonra sırasıyla Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe ve Kavala şehirlerinde kısa molalar vererek Selanik'e ulaşıyorum. Yollar gayet düzgün, otoyol şeklinde olduğundan rahat bir yolculuk yapıyorum. Tarihi bir hayli eski, M.Ö. 315 yıllarına dayanan Selanik'in etrafında çok sayıda antik Yunan kenti bulunuyor. Selanik isminin Büyük İskender'in kız kardeşinden geldiğini öğreniyorum. 500 yıla yakın Osmanlı egemenliğinde kalan şehirde Osmanlı kültürünün izlerine hâlâ rastlamak mümkün. Selanik ciddi oranda öğrenci nüfusu barındırıyor. Yaz dönemi hariç, şehri ziyaret ettiğinizde dinamik öğrenci nüfusunu rahatlıkla gözlemleyebiliyorsunuz. Şehrin ekonomisine gözle görülür bir katkıda bulunuyorlar. Selanik'te bulunan Aristotle Üniversitesi'nin 40 bini aşkın öğrencisi var. Aynı zamanda kampus alanı ile 'ın en büyük üniversitesi. Adını, dünyaca ünlü filozof Aristotle'dan almış. Aristotle, Selanik'in yaklaşık 55 km doğusunda bulunan Stagira'da doğmuş.

ATATÜRK'ÜN DOĞDUĞU EV
Selanik'in her zaman bizim için ayrı bir yeri olmuş. Atatürk'ün doğduğu ev, Selanik Türkiye Konsolosluğu ile aynı alanda bulunuyor. Atatürk'ün doğduğu evi ziyaret edebilir, ev hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bir dönem cami olarak da kullanılmış, Bizans döneminden kalma Aya Dimitri Kilisesi Selanik'te ziyaret edilen tarihi yerlerin başında geliyor. 1988'de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan kilise 1917'de büyük bir yangın geçirmiş. 1949 yılında tekrar hizmete geçirilmiş. Kilisenin cami olarak kullanılan zamanlardaki adı Kasımiye Camisi'ymiş. Şehirdeki bir başka eser ise Osmanlı'dan Yunanlılara geçtikten sonra beyaza boyanan Beyaz Kule. Şehrin simgelerinden biri olarak kabul edilen kule, beyaza boyanmasına rağmen günümüzde tekrar eski rengine dönmüş. Roma, Bizans ve Yunan eserlerini bulabileceğiniz Selanik Arkeoloji Müzesi ise tarihle ilgilenenler, özellikle de heykellere meraklı olanlar için önemli bir müze olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, Kamara (Galerius Kemeri) bu bölgede görülmesi gereken simge yerlerden bir diğeri. Kemer üçüncü yüzyılda, Selanik'i başkent ile taçlandıran Sezar Galerious için yapılmış. Günümüzde hâlâ ayakta kalabilen kemer, şehrin kesişim noktasında bulunduğundan Selanikliler için buluşma noktalarından biri konumunda. Şehri gezmek için gelenlerin sık uğradıkları diğer bir nokta olan Ana Poli. Türkçe 'Yukarı Şehir' anlamına geliyor. Eğer buraya çıkarsanız, Selanik'in kuş bakışı manzarasını izleyebilir, şehrin yapısını daha yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. OTE Kulesi ise 1966 yılında inşa edilmiş. 2005 yılında yenilenmeye gidilen 76 metre uzunluğundaki kulede 360 derece dönebilen restoran bulunuyor. Yine Ana Poli tepesi gibi, OTE kulesi de size Selanik'i yüksekten izleme fırsatı sunuyor. Selanik'te alışveriş yapmak isteyenler için ise Tsimiski Caddesi'ni öneririm. Birçok ünlü markanın satış mağazalarını caddenin etrafında bulabilirsiniz. Selanik'in kordonunda bulunan restoran ve kafelerden denizi seyretmek ayrı bir mutluluk veriyor.

ULAŞIM OTOBÜSLERLE
Ladadika, Selanik'in tarihinde önemli bir yere sahip. Şehrin limanına yakın bir bölge olduğunda tarih boyunca ticarete yön vermiş.1980'lerle beraber kültürel koruma kapsamına giren bölge, günümüzde restoranları ve kafeleriyle şehrin eğlence merkezlerinden. 'ın Atina'dan sonra ikinci büyük şehri olmasına rağmen, Selanik'te Atina'daki gibi geniş bir metro ağı yok. Özel otomobiller ve motosikletler hariç insanlar genelde otobüslerle seyahat ediyorlar. Bu arada Selanik-Atina arasında da gün içinde birçok tren seferi bulunduğundan, 'ın bu iki büyük şehri arası ulaşım kolay. Selanik, aslında bize hiç de uzak bir yer değil. Sadece mesafe olarak da değil. Şehrin denizi, havası, insanların görünüşleri, sıcaklıkları ve davranışlarına baktığınızda kendinizi Ege'nin herhangi bir şehrinde hissedebilirsiniz. Ayrıca, karayoluyla Avrupa'nın İtalya veya da Balkan coğrafyasına geçmek isteyen vatandaşlarımızın da uğrayıp zaman geçirdikleri bir destinasyon. Selanik'te kaldığım süre içinde karşılaştığım Türk vatandaşları Makedonya, Arnavutluk, Hırvatistan hatta İtalya'ya gitmek için yola çıktıklarını, ama Selanik'te de zaman geçirmek istediklerini belirttiler.

YOLCULUĞUN KEYFİNİ ÇIKARIN
Selanik'e Türkiye'nin özellikle batı illerinden düzenli otobüs seferleri bulunmakta. İstanbul Esenler Otogarı'ndan kalkan otobüslerle şehre ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları'nın da Selanik'e direkt uçak seferleri bulunmakta. Ayrıca, eğer imkânınız varsa benim tavsiyem, kendi arabanızla İpsala sınır kapısından geçip Batı Trakya şehirlerini gezerek keyifli bir yolculuk sonrası Selanik'e ulaşmanız.

MÜSLÜMAN NÜFUSU AZALMIŞ
Şehir, Makedonya Krallığı tarafından M.Ö. 315 yılında kurulmuş. Makedon kralı Kassandros, Büyük İskender'in kız kardeşi Thessalonike ile evlendiği için şehre bu isim verilmiş. Günümüzde halen bu isim kullanılıyor. 1430'da şehir Osmanlı hâkimiyetine girdikten sonra özellikle Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman toplulukların ortak yaşadığı bir yer olmuş. Son bir asırdır, şehirdeki Müslüman ve Yahudi nüfusu gözle görülür bir şekilde azalmış.

HALKİDİKİ ÇOK YAKIN
Halkidiki, Selanik'ten yaklaşık 100 km uzaklıkta. 1,5 saat süren bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. İlk zamanlarında sadece Selaniklilerin gittiği Halkidiki, Avrupalı turistlerin keşfetmesiyle deniz turizminin en popüler yerlerinden birisi olmuş. Öğrendiğim bilgilere göre, hatırı sayılır sayıda Türk turist de her yaz Halkidiki'ye tatile geliyormuş. Deniz mahsullerinden hoşlananlar sahil kenarında bulunan çok sayıda restoranda yemeklerin tadına bakabilir.

FRAPPE İÇİN
Yunan ve Türk mutfağının benzerlikleri bilinir. Selanik'te Ege mutfağının yanı sıra, Balkan yemeklerinin de tadına bakabilirsiniz. Ayrıca Selanik'e kadar gitmişken, Yunanlıların milli içeceği sayılabilecek frappe'yi de denemelisiniz. Yunanistan'da çok popüler olan bu içecek şöyle hazırlanıyor: Soğuk süt, buz, hazır Nescafe ve şeker karıştırıldıktan sonra çalkalanıyor

Murat AYBEK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege’nin karşı kıyısı Selanik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN