Işıl ışıl parlayan kumsallar rengi bir

Sadece Kıbrıs’ın değil Ak’in de en temiz denizi Girne ve Karpaz’da. İster tesislerin olduğu plajları kullanın ister sakince denize girdiğiniz küçük koyları... Hepsi birbirinden güzel. Üstelik taze balık yiyebileceğiniz küçük lokantalar da bu sahillerin yanı başında

Giriş Tarihi: 15.5.2016
Işıl ışıl parlayan kumsallar turkuvaz rengi bir deniz
GÜZEL PLAJLARIYLA KARPAZ
Işıl ışıl parlayan kumları ve harika iyle Kıbrıs'ın en güzel yerlerinden biri Karpaz. Tarih boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapan bölge doğasıyla da göz dolduruyor. Mehmetçik Plajı, Bafra'da büyük lüks bir otelin hemen yakınında bulunan renkli bir plaj. Son derece temiz ve bakımlı olan kumsalda spor aktiviteleri de yapılabiliyor. Şezlong, şemsiye ve duş 3 TL. Otopark ücretsiz. Karnınızı doyuracağınız bir de restoran var. Ada'nın sivri ucu olan Karpaz'ın son yerleşim yeri olan Dipkarpaz köyünde eko turizm de yapılıyor. Restore edilen taş evlerde konaklayıp çevreyi gezebilirsiniz. Köye 3-4 kilometre uzaktaki Ayfilon saklı bir cennet. Antik dönemden kalma bir liman ve küçük bir manastırın eteklerinde bulunan koyda denize girmenin keyfine doyum olmuyor. Koyda yüzerken mutlaka şnorkeliniz olsun. Anfora kalıntılarının üzerinde yüzerken kendinizi asırlar öncesinde bulacaksınız. Bu koyda küçük bir konaklama tesisi ve restorandan da var. Tesis elektriğini güneş enerjisinden sağlıyor. Bu koyda deniz üzerinde batan güneş eşliğinde taze balıkları tadabilirsiniz. Dipkarpaz köyünden çıkıp adanın uç kısmı olan Zafer Burnu'na doğru devam ettiğinizde Blue Sea ile karşılaşırsınız. Burası da küçük bir balıkçı limanıdır. Daima taze balık bulunur. Konaklama yeri ve plajı da mevcuttur. Biraz ileride olağanüstü güzellikte bir kayalığın da bulunduğu koy karşınıza çıkar.

RÜZGAR EŞLİĞİNDE
Yakınında bungalovların da bulunduğu yerin adı Livana. İster rüzgarın ve dalgaların bir sanat eseri gibi şekillendirdiği kayalıklardan, isterseniz sarısı kumsaldan denize girebilirsiniz. Apostolos Andreas Manastırı'na varmadan önce tepeden baktığınızda gördüğünüz uçsuz bucaksız kumsal ise Altın Kum olarak anılıyor. Bölge sit alanı olduğu için henüz betonlaşma yok. Kumsala yakın küçük işletmeler var. Lüks olmasa da ihtiyacı karşılıyor. Kumsal o kadar büyük ki denizden sahile baktığınızda kendinizi kum tanesi gibi hissedersiniz. Denizin ve kumsalın rengi nedeniyle birçok reklam filmi ve tanıtım fotoğrafları da bu plajda çekiliyor. Manastırdan sonra sizi yine bir koy ve turkuvaz mavisi pırıl pırıl bir deniz bekliyor. Burası da Sea Bird. Burada da bungalov ve restoran mevcut. Manastırdan sonra yol toprak. Bunu göze alıp devam ederseniz adanın en uç noktası olan Zafer Burnu'na varırsınız. Bu bölgede sürü halinde dolaşan Kıbrıs eşeklerine denk gelme ihtimaliniz de yüksek. Fotoğraf makineniz hazır olsun. Karpaz'dan dönerken Kumyalı köyünde yol üstündeki Tepe Restoran'da köy fırınında yapılan patatesli kebap yiyebilirsiniz. Yine Magosa yakınlarındaki Kel'in yerinde geceden yakılan fırında özel odun kömüründe pişirilen fırın kebabının tadına bakın.

EN TURİSTİK KENT GİRNE
Kıbrıs'ın en popüler ve turistik bölgesi kuşkusuz Girne. Antik liman etrafındaki kafe ve restoranlarda mutlaka oturup keyif yapmalısınız. Karmi, Girne'nin batısında bir dağ yamacına kurulmuş, eşsiz manzaraya sahip bir köy. Buraya yerleşenler orijinaline sadık kalarak 150 haneli bir Akdeniz ütopyası yaratmışlar. Girne'ye 8 km uzaklıkta olan köyde birçoğu İngiliz olmakla birlikte Almanlar, Fransızlar, İtalyanlar, Hollandalılar, İsviçreliler, Amerika ve Kanadalılardan oluşan yabancılar atalarından kalan bohem hayatın izini sürüyorlar. Girne'ye 4-5 km uzaklıkta bulunan Bellapais ya da bugünkü adıyla Beylerbeyi köyü, limon ve nar ağaçları arasında küçük bir Akdeniz köyü. Köye önemli bir değer kazandıran Bellapais Manastırı bugünkü adını Fransızca 'Abbaye de la Paix'den yani Barış Manastırı'ndan alıyor. Bu manastır gotik mimari sanatının Yakın Doğu'daki en muhteşem örneklerinden biridir. Manastır 1158- 1205 yılları arasında inşa edilmiştir. Bellapais Manastırı yazın 09.00-19.30 kışın ise 09.00-17.00 arasında ziyarete edilebiliyor. Manastırın avlusundaki restoran adanın en popüler restoranlarından birine de ev sahipliği yapıyor. Lezzetli Kıbrıs yemeklerini nefis manzara eşliğinde tadabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işıl ışıl parlayan kumsallar turkuvaz rengi bir deniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN