Sağlık, doğa ve lezzet durağı

Termal suların, doğal güzelliklerin, kaymak ve sucuklu zengin mutfağın buluştuğu yerdir . Bir yandan kenti keşfedip diğer yandan termal sularla şifa bulabilirsiniz

Giriş Tarihi: 15.5.2016
Sağlık, doğa ve lezzet durağı Afyonkarahisar
İçinde bulunduğumuz mevsim insanı adeta havaya çağırıyor. Art arda açık hava etkinlikleri, festivaller düzenleniyor. Bu etkinliklerden biri de NG Afyon'un geçen günlerde düzenlediği Frig Vadisi Bisiklet Turu'ydu. Üçüncü kez düzenlenen bu etkinliğe biz de katıldık. Etkinlik sayesinde ı da yakından tanıma fırsatı bulduk. Her ne kadar Ürgüp'le anılsa da Frig Vadisi'nde de çok sayıda peribacası bulunuyor. Afyon, tarihte Bizans, Hitit ve Roma imparatorluklarına ev sahipliği yapmış. Osmanlı döneminde ilk olarak Karahisar-ı Devle, sonra Karahisar ve Karahisar-ı Sahib isimlerini almış. Sancak merkezi olarak anılan yöre, 1684 yılı belgelerinde bugünkü adıyla anılmaya başlanmış. UÇSUZ

BUCAKSIZ FRİG VADİSİ

Kent bugün ise tarihi, şifalı termal tesisleri ve kültürel zenginliği ile öne çıkıyor. Peribacalarının süslediği Frig Vadisi, kent merkezindeki tarihi evler ve çivisiz şehirde görülmeye değer yapılar arasında. Kent, şifalı termal suyu ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi. İlk durağımız Frig Vadisi. Vadi etkileyici bir görsellik şöleni sunuyor. Bazı peribacalarının içlerindeki mezarlar ilk etapta hemen göze çarpıyor. Bu mezarlar arasında özellikle Aslan Kaya mezarlığı dikkat çekiyor. İçinde mezar bulunan peribacalarının üzerine aslan figürleri işlenmiş. Vadi alabildiğine uzanıyor; uçsuz bucaksız bir görünüme sahip. Vadi sonrası istikametimiz kent merkezindeki tarihi evler. Evlerin çoğunluğu 1920'deki yangında büyük zarar görmüş. Çoğu yok olmuş. Ancak altı ay gibi kısa bir sürede müslüman ve gayrimüslümanlar elbirliği ile bu evleri yeniden inşa etmiş. Tabii ki evler muhteşem. Evlerde bugün de yaşam var. Ancak bazı evlerin bakımsızlığı gözümüze takılıyor. Bazı evler de konak olarak kullanılıyor. Evlerin, Avrupa'daki birçok şehir planında kullanıldığını öğreniyoruz.

MEVLEVİ CAMİİ İLE ÇİVİSİZ CAMİ
Tarihi evlerin arasında geçmişte gezinirken karşımıza tarihi Mevlevi Camii çıkıyor Bu cami de, yapısıyla kendisini fark ettiriyor. Yıllar önce, derviş olmak isteyenler burada eğitime alınırmış. Mevlevi Camii'nin yanı sıra 40 direkli çivisiz cami de görülmeye değer yapılardan.

MUTFAĞI ZENGİN
Afyon, sucuğu ve kaymağı ile gerçekten lezzet diyarı. Yemeklerin lezzetinde ünlü mermerinin katkısı büyük. ABD başkanlık sarayı Beyaz Saray'ın mutfağının yüzde 30'unda Afyon mermeri kullanıldığını da öğreniyoruz. Özellikle halva adlı yemekte, etler Afyon mermerinde pişilerek sunuluyor. Lezzeti müthiş. Kent sucukları kadar lokumlarıyla da ünlü. Lokumculuk da, kuşak kuşağa geçerek devam ediyor. Kaymağından ise bahsetmeye gerek yok herhalde. Afyon kaymağından yapılan kaymaklı lokum gerçekten ağızlara layık.

SUCUĞUN LEZZETİ
Kentin çarşısında sucuk satan dükkanlara rastlayabilirsiniz. Çarşıda kuşaktan kuşağa aktarılan Afyon sucuğunun farkını soruyoruz. Manda ve dana etinin karıştırılarak kullanılması yanıtını alıyoruz. Aklımızda kalan bir başka tat da, Frig Vadisi'nin temiz havasından sonra Şefika Teyze'nin haşhaşlı gözlemesi oluyor. Bu arada yörede haşhaşın birçok yemekte kullanıldığını da hatırlatalım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık, doğa ve lezzet durağı Afyonkarahisar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN