Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneşe şı gözünüzü koruyun

Güneşin hissedildiği bugünlerde sadece cildinizi değil göz sağlığınızı da koruyun. Uzmanlar, gözünüzün yüksek oranda ve uzun süreli ultraviyole ışınlarına maruz kalması halinde zararlı etkilerin olabileceğine dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 12.6.2016
Güneşe karşı gözünüzü koruyun
Direkt ve yansıyan güneş ışınları, yaz aylarında göz sağlığını tehdit ediyor. Ultraviyole radyasyon, güneş ışınlarının yüzde 5'ini oluşturmasına rağmen göz sağlığı için büyük tehlike barındırıyor. Göz, yapısındaki belli özellikler ultraviyole ışınlarına şı belli oranda koruma sağlıyor.

DİREKT MARUZ KALMAYIN
Göze ulaşan ultraviyole ışınlarına yüksek oranda ve uzun süreli maruz kalma durumunda klinik etkilerden, kaşınma, batma sonrası astigmata kadar ilerleyen göz bozuklukları görülebiliyor. Ultraviyole ışınlar vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi göz kapaklarını kaplayan deride veya göz kapaklarının iç ve gözlerin beyaz tabakasında oluşumu, ciltteki güneş yanığının korneadaki karşılığı olan ağrılı kar körlüğüne ve kornea yüzeyinde bozulmaya sebep olabiliyor. Bu konuda uzmanlar uyarıyor; güneş gözlüğünüzün ultraviyole ışınlara karşı koruma filtresi olmalı ve gözünüzün çevresini tamamen kaplamalı. Göz sağlığı açısından en azından 10.00 ile 14.00 saatleri arasında güneş gözlüğü kullanmak gerekiyor. renk gözler güneşe karşı daha hassas olduğu da biliniyor. Güneş gözlüğü göz sağlığınızı direkt olarak etkileyen bir sağlık gereci olduğundan güvenilir optik mağazalarından standartlara uygun sertifikalı gözlükleri tercih etmek gerekiyor. Güneş gözlüğü kullanımı çocuklarda ve yaşlılarda özellikle önem taşıyor. Uzmanlara göre iki yaşından büyük her çocuk güneş gözlüğü kullanmalı. Bunun için mutlaka ultraviyole koruması olan polarize camlar tercih edilmeli. Çocukların göz sağlığını korumak için çocuklara uygun tasarlanan güneş gözlüklerinden kullanılması onların göz sağlığı açısından önem taşıyor. Anne-babalar çocukları için tasarlanan arkadan bantlı ve suda batmayan modelleri tercih edebilir. Çocuklar için gözlük seçerken onların rahat kullanabileceği esnek modelleri seçmek faydalı olacaktır. Metal çerçeveli gözlüklerin kullanımı zor olduğundan çocuklar için önerilmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneşe karşı gözünüzü koruyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN