Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mimarlar ve şehirleri

Giriş Tarihi: 12.6.2016
Mimarlar ve şehirleri

Seyahat ettiğimiz şehirler, hafızalarımıza yapıları ve binalarıyla da yerleşir. Kimi şehirler ünlü mimarların imzasıyla daha da güzelleşir, eşsiz bir görünüme kavuşur

'dan başlayıp Avrupa'nın en sevilen şehirlerine doğru yola çıkan Etstur'un seyahat sitesi Let's Go, bu şehirlerin yapılarını incelemiş. Kimi düz çizgileri, kimi farklılığı ve yenilikçi yaklaşımı seven mimarların yolculuklarına odaklanmış.

İstanbul-Mimar Sinan
Osmanlı baş mimarı ve mühendisi Mimar Sinan'ın hikayesi Yavuz Sultan Selim'le Seferi'ne katılmasıyla başlıyor. Mimar olarak katıldığı seferlerdeki gözlemleri ve sonrasında verdiği sayısız eser, onu tüm dünyanın tanıdığı ve saygı duyduğu bir usta haline getiriyor. Mimar Sinan'ın eserlerinin yarısından fazlası İstanbul'da bulunuyor. Özellikle Tarihi Yarımada'da sıradan bir günde çay içerken veya simit yerken kafanızı kaldırdığınızda ustanın eserlerine rastlayabilirsiniz.

Önemli eserleri
Süleymaniye Camii Şehzadebaşı Camii Mihrimah Sultan Camii Mağlova Kemeri

Londra-Sir Christopher Wren
17. yüzyıl İngilteresi'nden Sir Christopher Wren, Londra'yı tam anlamıyla baştan şekillendirmesiyle tanınıyor. 2 Eylül 1966'da başlayıp üç gün süren ve Londra'yı tamamen katleden yangının ardından 52 mahallede kiliselerin ve Aziz Paul Katedrali'nin yeniden yapılmasını sağladı. Çalışmaları günümüz Londrası'nın silüetini oluşturuyor.

Önemli eserleri
Greenwich Gözlemevi Westminister Abbey Aziz Paul Katedrali Sheldonian Tiyatrosu

Barselona-Antoni Gaudi
Gaudi denildiğinde önce bir hayranlık, sonra da bir burukluk hissedilir. Dünyanın en özel yapılarından biri olan La Sagrada Familia'nın mimarı Gaudi, bu eşsiz eseri bitiremeden dünyaya veda etmiş. Eserin inşaatı sürüyor. Gaudi'nin izlerini Barselona'nın neredeyse her sokağında görmek mümkün. Her İspanyol mimar, eserlerinde Gaudi'nin etkilerini taşır. Aynı zamanda Art Nouveau akımını başlatan kişidir.

Önemli eserleri
La Sagrada Familia Park Güell Finca Miralles Kapısı Casa Mila

Roma, Floransa-Michelangelo
Her ne kadar ressamlığı ve yapılar üzerindeki resimleriyle tanınsa da Michelangelo usta bir mimardı. Rönesans denince akla gelen ilk isimdir. ve Floransa'nın doğal dokusuna bağlı kalarak şapeller, kiliseler ve hatta kütüphaneler inşa etmiş, resimleri ve heykelleriyle de iki şehre birden karakterini kazandıracak imzalar atmıştır.

Önemli eserleri
X. Leo Şapeli San Lorenzo Bazilikası Laurentin Kütüphanesi Aziz Petrus Bazilikası
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mimarlar ve şehirleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN