Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvanların dünyasına eğlenceli yolculuk

Yaz i, bayram tatili derken program yapmak için vakit çok. Programınıza hayvanat bahçesi ziyaretini de ekleyebilirsiniz. Bu eğlenceli ziyaretin hem size hem de çocuğunuza ayrı bir deneyim ve keyif yaşatacağı kesin

Giriş Tarihi: 26.6.2016
Hayvanların dünyasına eğlenceli yolculuk
Okullar zaten e girdi. Sırada ise dokuz günlük bayram tatili ve hafta sonu tatilleri var. Zamanınız bol. Tatil programınıza hem öğretici hem de eğleneceli bir etkinliği de ekleyebilirsiniz? Nereye mi gidiyoruz? Hayvanat bahçesine. Bu kaçamak hem çocuklarınıza da hem de size keyif verecek. İstikamet Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi! Ben de uzun bir süredir burayı görmeyi planlıyordum. Ancak bir türlü vakit bulamamıştım. Arkadaşımın çocuğunu gezdirme vesilesiyle nihayet keşfettim. Hayvanat bahçesi, özel araçla 'a yaklaşık bir saatlik mesafede. Kocaeli sınırları içinde ve 80 dönüm üzerine kurulu. Ve tam 286 türde 3 bin 600 hayvana ev sahipliği yapıyor. Her yıl 500 binin üzerinde ziyaretçi ağırlıyor. Biz mekana özel araba ile gittik ama toplu ulaşımla da ulaşabiliyorsunuz. Mesela Topkapı'dan 500T numaralı otobüsle Şifa Mahallesi'ne gelip, oradan Darıca halk otobüslerine binebilirsiniz. İkinci bir alternatif ise metro ile Kartal'a gelip oradan da 17B İETT otobüslerini kullanmak.

İLK DURAK ORMAN KRALI
Hayvanat bahçesinin içine girdiğimizde çok şirin bir ortamla karşılaştık. Her yer hayvan resimleri ve heykelleri ile dolu. Girişte parkın fotoğrafçısına eğlenceli bir hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra başlıyoruz gezmeye. İlk olarak kitaplarda sık sık okuduğumuz ormanların kralını aslanı ziyaret ediyoruz. Gerçekten de kendinden emin tavırlarıyla kral unvanını hak edercesine oturuyordu kafesinde. Kralı fazla rahatsız etmeden sessizce boz ayıya doğru yöneldik. Herkes tarafından ilgi ile seyredilen boz ayı tek tek hünerlerini sergiliyordu ziyaretçilerine. Yalpalayarak yürüyüşü ise çocukluğumda çizgi filmlerde seyrettiğim görüntüleri hatırlattı. Eşek ve sıpalar ise çocuklar tarafından çok fazla ilgi görüyor. Çünkü minikler onları rahatlıkla sevebiliyor. Çok sıcakkanlı olan bu hayvanlar da kendilerini sevdirmekten keyif alıyorlar. Kutup hayvanı olarak bildiğimiz penguenlerin ise doğal ortamlarından uzakta nasıl yaşadığını hep merak etmişimdir. Yetkililerin söylediğine göre, buradaki penguenler kutup pengueni değil, Afrika pengueniymiş. Rahat bir şekilde yaşamaları için hayvanat bahçesinde gerekli tüm detaylar da düşünülmüştü.

LAMALARI SİNİRLEND İRM EDİK
Hayvanat bahçesinde en çok vakit geçirilen alan ise maymun, goril ile şempanzelerin bulunduğu maymunlar bölgesi oluyor. Yemek yemeyi çok seven bu türlerin, hayvanat bahçesinin en obur hayvanları arasında olduğunu da öğreniyoruz. Sıra geliyor Lamalara. Onları sinirlendirmemeye çalışıyoruz. Çünkü tükürük yemeye hiç niyetimiz yok. Çok dikkat ederek fotoğraf çekmeye çalışıyoruz. Neyse ki tükürük yemeden bir iki kare fotoğraf çekebildik. Deneyimimize göre, hayvanat bahçesini doya doya tam anlamıyla gezmek için yaklaşık 2-2.5 saatlik bir zaman ayırmanız gerekiyor. Bu noktada giriş ücretlerinin yetişkinler için 32 TL, öğrenciler için 25 TL, 0-4 yaş arası çocuklar içinse ücretsiz olduğunu hatırlatalım.

ÇOCUKLAR İÇİN OYUN PARKI
Darıca Hayvanat Bahçesi'nde çocukların hoşça vakit geçirebilecekleri bir oyun parkı da var. Çarpışan arabalardan, mini araba parkuruna kadar çok sayıda eğlendirici aktivite çocukları bekliyor. Öte yandan minikler ayrıca görevliler eşliğinde 5 TL karşılığında midillilere binme deneyimi de yaşayabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvanların dünyasına eğlenceli yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN