Türkiye'nin en iyi haber sitesi

iniz eziyete dönüşmesin

in de sağlıklısı makbul. Özellikle de çocuklara daha bir özen gösterilmeli. Uzmanlar çocukların, saatlerce güneşte kalmamasını, bol bol su içmelerini, ta satılan gıdaları tüketmemesini öneriyor

Giriş Tarihi: 26.6.2016
Tatiliniz eziyete dönüşmesin
Şimdi zamanı. Bu kavurucu sıcaklardan en çok etkilenen kesim ise yaşlılar ile çocuklar. Böyle olunca, özellikle çocukların sağlıklı bir tatil geçirmeleri için uzmanlar çeşitli önerilerde bulunuyor. Keyifli bir tatilin aksiliklerle geçmemesi için önerilere kulak vermek de fayda var. İşte o önerilerden bazıları:

BOL BOL DENİZE SOKUN: Çocukların vazgeçilmezi havuzlar. Ancak çeşitli tedbirler alınsa da birtakım enfeksiyonlar kapılabilir. Cilt mantarı, dış kulak enfeksiyonu, hepatit A bu hastalıklardan bazıları. Bu nedenle çeşitli oyunlarla çocuğunuzu denize yönlendirmekte fayda var. Eğer havuzda ısrar e diliyorsa, havuz sonrası mutlaka duş aldırın, havuza girmeden önce de mümkünse ayaklarını mantara karşı özel solüsyonlu sularla yıkamanızda fayda var.

GÜNEŞİN DİK GELDİĞİ SAATLERDEN KAÇININ: Güneş, kemik sağlığı ve bağışıklığın güçlenmesinde önemli. Özellikle de D vitamini kaynağı açısından... Ancak güneşte kalmanın zamanına, saatine çok edilmeli. Çocuklar havuz ve denizden çıkmak istemez. Ancak 11.00 ila 16.00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması önemli. Çünkü, güneşin en dik geldiği saatler.

BOL BOL SU TÜKETSİN: Enerji dolu çocuklar, havuz oyunları, animasyon eğlenceleri ile daha da hareketli oluyorlar. Havanın da sıcaklığı nedeniyle aşırı terledikleri için sıvı kaybı olur. Bu nedenle mümkün olduğu kadar çocuklarınıza su içirmeye çalışın. Ayran da olabilir. Ancak, çay, kola gibi sıvıların tercih edilmemesi öneriler arasında.

GÜNEŞ KREMİ, GÖZLÜK, AÇIK RENKLİ GİYSİLER: Tatil rahatlık gerektirdiği için çocuklarınızda da mümkün mertebe rahat kıyafetler seçin. Pamuklu, bol ve renkli giysiler olması fayda sağlayacaktır. Aksi halde sıkı ve kalın kıyafetler, pişik, mantar oluşumlarını tetikler. Yine çocuğunuzun cildi hassas olacağı için güneşe çıkmadan yarım saat önce yüksek faktörlü koruyucu kremler kullanın. Yine şapka ve mümkünse gözlüğünü de eksik etmeyin.

AÇIKTAKİ GIDALARI TÜKETMESİN:
Yazın sıcaklığı birçok besinin de çabuk bozulmasının kaynağı. O nedenle çocuklarınızın açıktaki gıdaları tüketmemesine özen gösterin. Mesela en başta, çocukların vazgeçmediği dondurmalar gelir. Yine tavuklu, sütlü gıdalara özenle yaklaşmanız gerektiği de aklınızda bulunsun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatiliniz eziyete dönüşmesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN